Sport czy polityka?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 16:00
O co chodzi w rosyjskim mundialu? I czy rzeczywiście piłka nożna jest w nim najważniejsza?
Audio
  • Czy piłka nożna jest najważniejsza na mundialu? (Raport o stanie świata/Trójka)
Wilk Zabivaka  maskotka piłkarskich mistrzostw świata w Rosji
Wilk Zabivaka – maskotka piłkarskich mistrzostw świata w RosjiFoto: onajourney/Shuttertock

Okładka książki "Najważniejszy mecz Kremla" Okładka książki "Najważniejszy mecz Kremla"

– Wydarzenia z 2010 roku, podczas których wybrano dwóch kolejnych gospodarzy mistrzostw świata (2018 – Rosja, 2022 – Katar), spowodowały jakiś przełom w FIFA. Dziś już nie mamy w tej organizacji najbardziej skorumpowanych osób, jak również takich, które doprowadziły do tego, że międzynarodowa organizacja piłkarska była kojarzona z mafią – podkreśla Roman Imielski, dziennikarz "Gazety Wyborczej", współautor książki "Najważniejszy mecz Kremla".

– Rosja miała argumenty merytoryczne do zorganizowania takiej imprezy. To jest olbrzymi kraj w Europie, z infrastrukturą, z ludźmi pasjonującymi się sportem, z mocną piłką nożną i dużymi pieniędzmi. Teoretycznie, gdyby wszystko było normalne, to dlaczego Rosja miałaby nie organizować turnieju? – dodaje Radosław Leniarski, również dziennikarz "Gazety Wyborczej" i współautor wspomnianej książki.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Katar doskonale radzi sobie w rozgrywce z Arabią Saudyjską i innymi potęgami, które od roku próbują go odciąć od świata. Skąd ten sukces?
  • W Niemczech skandal azylowy, na Bałkanach wzbiera nowa fala uchodźców, Włosi chcą deportować pół miliona nielegalnych, Unia Europejska nie dogaduje się w sprawie nowego prawa azylowego. Kryzys uchodźczy wcale się nie skończył.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: 
Roman Imielski (dziennikarz "Gazety Wyborczej"), Radosław Leniarski (dziennikarz "Gazety Wyborczej"), Adam Balcer (WISE Europa), Jan Natkański (były ambasador w krajach arabskich) 
Data emisji: 
9.06.2018 
Godzina emisji: 
15.07

kw/mk

Czytaj także

"Londongrad" – raj dla rosyjskich oligarchów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 07:00
Kupowanie domów w Wielkiej Brytanii jest czymś w rodzaju obsesji. Okazuje się, że nie tylko rdzenni Brytyjczycy są zainteresowani nieruchomościami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liberalizacja prawa aborcyjnego w Irlandii. "To kulminacja wielu zmian w społeczeństwie"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 16:00
– Musimy skupić się na tym, jak wygląda Irlandia A.D. 2018 a nie 1983. Bardzo wiele osób wciąż myśli o Irlandii jako kraju bardzo katolickim, konserwatywnym – ocenia Zbigniew Zaliński, dziennikarz irlandzkiego radia RTÉ. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co przyniesie wojna handlowa?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 16:15
Prezydent Trump rozpoczyna wojnę handlową ze swoimi najbliższymi sojusznikami: Unią Europejską, Kanadą i Meksykiem. Co zrobią zaatakowani?
rozwiń zwiń