Polityka zagraniczna USA. Kończy się świat, który znamy?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 17:00
– Może kończy się system, urządzenie świata wolnego, do którego przywykliśmy i które chcieliśmy uważać – trochę jak Fukuyama – za wieńczące historię. Takie przełomy nie następują z dnia na dzień, być może już żyjemy w zupełnie innym systemie, w którym najwięcej do powiedzenia będą mieli "demokraci nieliberalni" – mówi Grzegorz Dobiecki.
Audio
  • Jaki będzie świat po prezydenturze Donalda Trumpa? (Raport o stanie świata/Trójka)
Poparcie przez Republikanów Donalda Trumpa przy okazji kolejnych wyborów prezydenckich w USA jest   jak przyznaje Dariusz Rosiak  w zasięgu wzroku
Poparcie przez Republikanów Donalda Trumpa przy okazji kolejnych wyborów prezydenckich w USA jest – jak przyznaje Dariusz Rosiak – w zasięgu wzrokuFoto: PAP/EPA/ALBA VIGARAY

Czy po szczycie G-7 i spotkaniu Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem świat jest bezpieczniejszy? Czy ceną za pokój będzie przyjęcie dyktatorów na salony?


g7 pap 1200x660.jpg
Coraz większe rozdźwięki między USA i Europą

Mówiąc o tym, co wydarzyło się na spotkaniu G-7, Grzegorz Dobiecki przywołał zdjęcie ze szczytu. – To moment, który wygląda jak obraz starych mistrzów. Grupka przywódców G-7, między nimi Angela Merkel pochylona w pozie prokuratorskiej, a może w pozie tylko petenta nad Donaldem Trumpem, który siedzi sam naprzeciw wszystkich. Nazwałem to zdjęcie ikoną izolacjonizmu – mówi gość Dariusza Rosiaka. Czy przywódca USA faktycznie jest sam? – Z interpretacją jego postawy wszyscy mają kłopoty, nie tylko my tutaj. Wydaje mi się, że izolacjonizm wobec tego, jak świat się rozwinął, jest metodą niemożliwą do realizowania. Nie da się prowadzić gospodarki połączonej więzami eksportu, importu, kooperacji, mając na względzie tylko własne korzyści – ocenia Grzegorz Dobiecki. Jednocześnie przyznaje, że prezydent Donald Trump tak właśnie robi. – Wypowiadam się trochę jak rzecznik starego, zachodniego świata, który nie może uwierzyć w to, co Donald Trump wyrabia. Handel się zglobalizował, nie da się tego odkręcić – dodaje.  

Jednocześnie wyniki gospodarki amerykańskiej są najlepsze od dziesiątków lat. Prezydent tnie podatki nie tylko dla bogatych, zgadza się na wszystkie programy społeczne proponowane przez Kongres. Co ma zrobić zatem reszta świata? 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponadto:

  • Baobaby, największe i najstarsze drzewa świata, wymierają. Czy przyczyną są zmiany klimatyczne?
  • W Iraku przedziwna koalicja zwolenników i przeciwników Iranu. Czy stworzą rząd porozumienia narodowego?
  • Macedonia ustala z Grecją nową nazwę swojego kraju. Jednak spór wcale się nie kończy.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście:
Grzegorz Dobiecki (autor programu "To był dzień na świecie" w Polsat News), dr Łukasz Fyderek (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego), Wojciech Stanisławski (historyk, publicysta specjalizujący się m.in. w tematyce bałkańskiej)
Autorka materiału dodatkowego: Agata Kasprolewicz
Data emisji: 16.06.2018 
Godzina emisji: 
15.08

gs/ag/ml

Czytaj także

"Londongrad" – raj dla rosyjskich oligarchów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 07:00
Kupowanie domów w Wielkiej Brytanii jest czymś w rodzaju obsesji. Okazuje się, że nie tylko rdzenni Brytyjczycy są zainteresowani nieruchomościami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co przyniesie wojna handlowa?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 16:15
Prezydent Trump rozpoczyna wojnę handlową ze swoimi najbliższymi sojusznikami: Unią Europejską, Kanadą i Meksykiem. Co zrobią zaatakowani?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport czy polityka?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 16:00
O co chodzi w rosyjskim mundialu? I czy rzeczywiście piłka nożna jest w nim najważniejsza?
rozwiń zwiń