Argentyna. Co dalej z prawem do aborcji?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 16:00
Senat w Argentynie odrzucił liberalizację prawa do aborcji. To koniec czy początek walki latynoamerykańskich kobiet o zmiany społeczne na kontynencie?
Audio
  • Argentyna. Co dalej z prawem do aborcji? (Raport o stanie świata/Trójka)
Kobiety zgromadzone przed konsulatem argentyńskim w Sao Paulo żądają legalizacji aborcji w Argentynie
Kobiety zgromadzone przed konsulatem argentyńskim w Sao Paulo żądają legalizacji aborcji w ArgentynieFoto: PAP/EFE/Fernando Bizerra Jr.

W czerwcu propozycja zmian niewielką większością głosów została przyjęta przez izbę niższą argentyńskiego parlamentu. Ostatecznie nie udało się przeforsować ustawy legalizującej przerwanie ciąży na życzenie do 14 tygodnia. Obecnie w Argentynie prawo do aborcji mają jedynie kobiety, które są ofiarami gwałtu lub kiedy ciąża zagraża ich życiu albo zdrowiu. Podobna sytuacja ma miejsce w niemal wszystkich państwach Ameryki Łacińskiej – szacuje się, że 97 proc. mieszkających tam kobiet nie ma dostępu do legalnej aborcji.

Wspomniana debata w argentyńskim senacie była bardzo burzliwa i trwała do późnych godzin nocnych. Zgromadzeni przed gmachem obrońcy życia przyjęli wynik głosowania fajerwerkami i okrzykami radości. Przed senatem demonstrowali też zwolennicy aborcji. Doszło do starć z policją.

– Myślę, że dalekosiężny skutek całej debaty będzie taki, że prawo do przerywania ciąży zostanie uchwalone – mówi Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej". – Jest rzeczą jasną, że ta sprawa powróci w przyszłym roku i to ze zdwojoną siłą – dodaje gość Agaty Kasprolewicz.

Gdzie należy szukać źródeł ewolucji świadomości społecznej Argentyńczyków? Jaki związek ma z tym zmieniająca się rola Kościoła katolickiego – nie tylko w kraju papieża Franciszka, ale i innych państwach regionu?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Koniec ciszy dyplomatycznej na linii Berlin-Moskwa. Prezydent Putin jedzie do kanclerz Niemiec. Komu to spotkanie bardziej się opłaci?
  • Zmiany nastąpiły w Kolumbii. Skończyła się krwawa wolna domowa z FARC. O latach spędzonych w niewoli mówi w audycji Ingrid Betancourt, zwana "najsłynniejszą zakładniczką świata".
  • I jeszcze krach tureckiej waluty. Kto uratuje prezydenta Erdogana?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: 
Agata Kasprolewicz
Goście: 
dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Trouniu), Maciej Stasiński (dziennikarz, "Gazeta Wyborcza"), Ingrid Betancourt (kolumbijsko-francuska działaczka polityczna), Karol Wasilewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Autorka materiału dodatkowego: Magdalena Skajewska
Data emisji: 18.08.2018 
Godzina emisji: 15.08

mk