Czemu sprawa Bretta Kavanaugh jest tak znacząca?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czemu sprawa Bretta Kavanaugh jest tak znacząca?
Protest przeciwko mianowaniu Bretta Kavanaugh na członka Sądu NajwyższegoFoto: Karl_Sonnenberg/Shutterstock.com

Niezwykła historia Bretta Kavanaugh i Christine Ford. Poszukiwanie prawdy czy medialny spektakl o plemiennej polityce w Waszyngtonie?

Posłuchaj

Jak sprawa Bretta Kavanaugh wpłynie na amerykańską scenę polityczną? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Od kilku dni, co kilka chwil, jesteśmy swiadkami dramatu, który znacznie wykracza poza politykę, choć teoretycznie o to właśnie chodzi. Zaproponowany przez prezydenta Trumpa w lipcu kandydat do Sądu Najwyższego, Brett Kavanaugh, został oskarżony przez Christinę Ford o próbę gwałtu, do którego miałoby dojść 36 lat temu. W czwartek oboje zostali przesłuchani przez senacką komisję. W nieoczekiwanym zwrocie akcji do sprawy została włączona FBI, która w ciągu tygodnia ma przeprowadzić śledztwo w sprawie wydarzeń, do których doszło, lub nie doszło, w latach 80.

– Wydaje mi się, że skutki tego, co obecnie obserwujemy, będziemy mogli śledzić przez najbliższych wiele lat i to niezależnie od tego jak się to skończy. Rzeczywiście, tych wątków jest tutaj cała masa. Z jednej strony mamy tu całą dyskusję: czy powinno się wierzyć kobietom formuującym takie zarzuty. Wielu ludzi mówi: minęło 36 lat, to na pewno polityczna gra. Rozumiem tego typu reakcje, ale należy zwrócić uwage, że dokonał się tu kolejny, zasadniczy krok. Ta pani nie tylko wysłała anonimowy listo do senatora Partii Demokratycznej, ale pojawiła się przed komisją i pod przysięgą potwierdziła, że to właśnie Brett Kavanaugh był napastnikiem. To zmienia postać rzeczy, bo znaczy to, że albo on, albo Christine Ford kłamie pod przysięgą. Pytanie jest inne: czy taki człowiek, wobec którego są takie wątpliwości, może być członkiem Sądu Najwyższego i, czy zeznania tej pani nie zasługują na sprawdzenie? – mówi Łukasz Pawłowski z Kultury Liberalnej.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy: 

  • Premier Szwecji odsunięty ze stanowiska. Kto będzie rządził krajem, w którym nikt nie chce rządzić z antyimigrancką partią Szwedzkich Demokratów?
  • Watykan uznaje chińskich biskupów powołanych przez komunistyczne władze. Czy zbliża się jednego z ważnych sporów religijnych?
  • Etiopia reformuje się, ale w tle krwawe konflikty etniczne. Czy nowy premier opanuje sytuację?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: 
Łukasz Pawłowski (Kultura Liberalna), Maciej Zaremba-Bielawski (szwedzki dziennikarz, reportażysta, pisarz), Adam Kozieł (Helsińska Fundacja Praw Człowieka), Jędrzej Czerep (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 29.09.2018 
Godzina emisji: 15.08

ml


Polecane