X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czemu sprawa Bretta Kavanaugh jest tak znacząca?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 16:00
Niezwykła historia Bretta Kavanaugh i Christine Ford. Poszukiwanie prawdy czy medialny spektakl o plemiennej polityce w Waszyngtonie?
Audio
  • Jak sprawa Bretta Kavanaugh wpłynie na amerykańską scenę polityczną? (Raport o stanie świata/Trójka)
Protest przeciwko mianowaniu Bretta Kavanaugh na członka Sądu Najwyższego
Protest przeciwko mianowaniu Bretta Kavanaugh na członka Sądu NajwyższegoFoto: Karl_Sonnenberg/Shutterstock.com

Od kilku dni, co kilka chwil, jesteśmy swiadkami dramatu, który znacznie wykracza poza politykę, choć teoretycznie o to właśnie chodzi. Zaproponowany przez prezydenta Trumpa w lipcu kandydat do Sądu Najwyższego, Brett Kavanaugh, został oskarżony przez Christinę Ford o próbę gwałtu, do którego miałoby dojść 36 lat temu. W czwartek oboje zostali przesłuchani przez senacką komisję. W nieoczekiwanym zwrocie akcji do sprawy została włączona FBI, która w ciągu tygodnia ma przeprowadzić śledztwo w sprawie wydarzeń, do których doszło, lub nie doszło, w latach 80.

– Wydaje mi się, że skutki tego, co obecnie obserwujemy, będziemy mogli śledzić przez najbliższych wiele lat i to niezależnie od tego jak się to skończy. Rzeczywiście, tych wątków jest tutaj cała masa. Z jednej strony mamy tu całą dyskusję: czy powinno się wierzyć kobietom formuującym takie zarzuty. Wielu ludzi mówi: minęło 36 lat, to na pewno polityczna gra. Rozumiem tego typu reakcje, ale należy zwrócić uwage, że dokonał się tu kolejny, zasadniczy krok. Ta pani nie tylko wysłała anonimowy listo do senatora Partii Demokratycznej, ale pojawiła się przed komisją i pod przysięgą potwierdziła, że to właśnie Brett Kavanaugh był napastnikiem. To zmienia postać rzeczy, bo znaczy to, że albo on, albo Christine Ford kłamie pod przysięgą. Pytanie jest inne: czy taki człowiek, wobec którego są takie wątpliwości, może być członkiem Sądu Najwyższego i, czy zeznania tej pani nie zasługują na sprawdzenie? – mówi Łukasz Pawłowski z Kultury Liberalnej.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy: 

  • Premier Szwecji odsunięty ze stanowiska. Kto będzie rządził krajem, w którym nikt nie chce rządzić z antyimigrancką partią Szwedzkich Demokratów?
  • Watykan uznaje chińskich biskupów powołanych przez komunistyczne władze. Czy zbliża się jednego z ważnych sporów religijnych?
  • Etiopia reformuje się, ale w tle krwawe konflikty etniczne. Czy nowy premier opanuje sytuację?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: 
Łukasz Pawłowski (Kultura Liberalna), Maciej Zaremba-Bielawski (szwedzki dziennikarz, reportażysta, pisarz), Adam Kozieł (Helsińska Fundacja Praw Człowieka), Jędrzej Czerep (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 29.09.2018 
Godzina emisji: 15.08

ml


Czytaj także

Liberalizacja prawa aborcyjnego w Irlandii. "To kulminacja wielu zmian w społeczeństwie"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 16:00
– Musimy skupić się na tym, jak wygląda Irlandia A.D. 2018 a nie 1983. Bardzo wiele osób wciąż myśli o Irlandii jako kraju bardzo katolickim, konserwatywnym – ocenia Zbigniew Zaliński, dziennikarz irlandzkiego radia RTÉ. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co przyniesie wojna handlowa?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 16:15
Prezydent Trump rozpoczyna wojnę handlową ze swoimi najbliższymi sojusznikami: Unią Europejską, Kanadą i Meksykiem. Co zrobią zaatakowani?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport czy polityka?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 16:00
O co chodzi w rosyjskim mundialu? I czy rzeczywiście piłka nożna jest w nim najważniejsza?
rozwiń zwiń