X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Początek rewolucji kobiet w Indiach?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 16:00
– Kluczem do zrozumienia ostatnich starć w Indiach jest patron świątyni, czyli Ajjappan. Jest on postrzegany jako wojownik, a jednocześnie postać medytująca, która wybrała życie pustelnicze, celibat – mówi Krzysztof Renik z redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.  
Audio
  • Do czego doprowadzą ostatnie protesty w południowych Indiach? (Raport o stanie świata/Trójka)
Protesty w Indiach
Protesty w IndiachFoto: PAP/EPA/JAGADEESH NV

W minioną środę indyjska policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych wobec konserwatywnych wyznawców hinduizmu, którzy protestowali przeciwko wejściu kobiet do świątyni Sabarimala  jednej z najważniejszych świątyń tej religii w stanie Kerala na południu Indii. Do starć doszło przed siedzibą lokalnego parlamentu w stolicy tego popularnego wśród turystów stanu, mieście Thiruvananthapuram. 

Podobne incydenty miały miejsce w innych miejscowościach w stanie Kerala w następstwie wejścia w środę dwóch kobiet pod eskortą policji do świątyni Sabarimala. 

Pod koniec września 2018 roku Sąd Najwyższy Indii polecił zniesienie zakazu wstępu do świątyni kobietom i dziewczętom w okresie dojrzewania. Od tego czasu trwają protesty przeciwko wyrokowi. Kapłani zarządzający świątynią nie zgodzili się z orzeczeniem sądu, a kolejne próby odwiedzania jej przez kobiety zostały zablokowane przez tysiące osób popierających zakaz. Droga prowadząca do świątyni patrolowana jest przez grupy działaczy hinduistycznej organizacji Sangh Parivar. 

Świątynia jest poświęcona bóstwu Ajjappanowi, które zachowuje celibat. W 1955 roku kapłani zakazali wstępu kobietom do świątyni, co na początku lat 90. utrzymał w mocy wyrok Sądu Najwyższego stanu Kerala. Innego zdania byli jednak sędziowie Sądu Najwyższego Indii, którzy uznali ten zwyczaj za niezgodny z konstytucją. Według SN zakaz łamie zasadę równości wobec prawa i wolności religijnej oraz stygmatyzuje kobiety i nie jest niezbędnym elementem hinduizmu.

Jak ostatnie wydarzenia wpłyną na sytuację w stanie Kerala? Jaka jest sytuacja kobiet w indyjskiej polityce? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • W Izraelu przyspieszone wybory. Czy Benjamin Netanyahu będzie najdłużej rządzącym premierem Izraela w historii?
  • Chiny chcą zjednoczenia z Tajwanem. Na razie pokojowo, jak trzeba będzie, to siłą.
  • Kolumbia jest ciągle największym producentem kokainy na świecie, a USA największym odbiorcą. Dlaczego koniec wojny domowej nie oznacza końca handlu narkotykami?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: 
Jarosław Kociszewski (portal Wirtualna Polska), Maciej Okraszewski (portal Dział Zagraniczny)
Materiał dodatkowy: Adrian Bąk (Polskie Radio)
Data emisji: 5.01.2019
Godzina emisji: 15.08

PAP/mk