Czy media społecznościowe czeka rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 16:10
Na marginesie masakry w Christchurch wychodzi na jaw potęga mediów społecznościowych. Czy takie firmy jak Facebook czy Google mogą się zmienić pod wypływem presji społecznej i politycznej? 
Audio
  • Czy użytkowanie Facebooka i innych mediów społecznościowych ulegnie zmianie? (Raport o stanie świata/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Simon / pixabay

nowa zelandia 1200 pap.jpg
Atak terrorystyczny w Nowej Zelandii. "Ta sytuacja nas nie złamie, umocni nasze wartości"

Przypomnijmy, że 15 marca uzbrojony mężczyzna wtargnął do świątyni w Christchurch, gdzie zabił 50 osób, a ranił 48. Był to najkrwawszy akt terrorystyczny w historii Nowej Zelandii. Sprawca został postawiony przed sądem i usłyszał zarzut morderstwa. Nie złożył wniosku o zwolnienie za kaucją i pozostanie w areszcie do 5 kwietnia, kiedy to odbędzie się kolejna rozprawa. Terrorysta cały atak transmitował na żywo na Facebooku. Czy w związku z tym czekają nas zmiany w popularnych mediach społecznościowych? Ile osób obejrzało stream zamachowca? 

– Jestem w stanie uwierzyć, że filmik z zamachu w Nowej Zelandii obejrzało na żywo łącznie 200 osób, a 4000 ogółem, zanim nie został usunięty. Myślę, że Facebook nie ma zbyt dobrego powodu, żeby w kłamać w tej kwestii. Dodali jeszcze, że film zniknął kilka minut po tym, jak skontaktowała się z nimi policja. Użytkownicy to oglądali, ale dopiero reakcja służb wymusiła usunięcie tego materiału – tłumaczy Szymon Szymczyk, ekspert ds. mediów. 

Jak zwraca uwagę gość "Raportu o stanie świata" firmy internetowe jako jedyne, w odróżnieniu od innych mediów, nie odpowiadają za transmitowane przez użytkowników materiały. Dlaczego? Czy i dlaczego zmieniliśmy się na skutek używania mediów społecznościowych? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Na Bałkanach fala protestów. Czy szykuje się tam nowa rewolucja? 
  • We Francji rewolucja "Żółtych kamizelek" w pełni. Czy prezydent Emmanuel Macron powstrzyma przemoc i łamanie prawa?  
  • Tysiące ofiar cyklonu Idai w Mozambiku, Malawi i Zimbabwe. Dlaczego tak trudno im pomóc, dlaczego tak łatwo zapominamy o ich tragedii?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: Szymon Szymczyk (ekspert ds. mediów), Piotr Bodył-Szymala (Monitor Prawa Bankowego), Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich), Piotr Kamiński (dziennikarz, krytyk muzyczny), Marcin Żyła (Tygodnik Powszechny)
Data emisji: 23.03.2019 
Godzina emisji: 15.06

kw/gs

Czytaj także

Szczyt ws. pedofilii. Jakie zmiany przyniesie?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 16:00
– Biskupi mieli słuchać ofiar już przed przyjazdem. Papież ich o to poprosił. Mieli przyjechać już z jakąś refleksją. Dużo też teraz rozmawiają ze sobą i mówią o tym, co się dzieje, co się powinno dziać, żeby skutecznie przeciwdziałać pedofilii i molestowaniu w ogóle – zaznacza Zuzanna Radzik, teolożka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka będzie decyzja w sprawie Shamimy Begum?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 16:00
Wielka Brytania zastanawia się co zrobić z nastolatką z Londynu, która w 2015 roku wstąpiła w szeregi ISIS, a teraz chce wrócić do kraju. Z podobny problemem mierzą się inne zachodnie kraje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie plany wobec Europy ma Emmanuel Macron?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 16:15
Prezydent Macron chce budować nową Europę, w której nie będzie miejsca dla kłamców i populistów. Zostaną sami demokraci, czyli kto konkretnie?
rozwiń zwiń