Czy autonomia Hongkongu jest zagrożona?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 16:00
– Hongkongijczycy są teraz rozżaleni. Ich sytuacja prawna, która przez 50 lat miała być nienaruszona, co gwarantowały Chiny w 1997 roku, zmienia się. Praw ubywa z roku na rok, pojawiają się ograniczenia, podobne do tych w Chinach kontynentalnych – mówi Katarzyna Sarek, sinolog.
Audio
  • Czy Hong Kong straci swoją autonomię na rzecz ChRL? (Raport o stanie świata/Trójka)
Protesty na ulicach Hongkongu
Protesty na ulicach HongkonguFoto: PAP/ EPA/JEROME FAVRE

PAP Hongkong protesty   1200.jpg
Protesty w Hongkongu. "Pekin sprawdza wytrzymałość mieszkańców"

Plan umożliwienia ekstradycji do Chin kontynentalnych doprowadził w niedzielę do największych protestów w Hongkongu od czasu przyłączenia tej byłej brytyjskiej kolonii do Chin w 1997 roku. Hongkong jest specjalnym regionem administracyjnym ChRL, zarządzanym według zasady "jeden kraj, dwa systemy". Przyznaje mu ona szeroki zakres autonomii, m.in. w dziedzinie prawa i sądownictwa.

Władze Hongkongu utrzymują, że nowelizacja przepisów ekstradycyjnych jest konieczna, by załatać luki prawne, dzięki którym zbiegli kryminaliści mogliby się ukrywać w regionie.

Krytycy zmiany przepisów ekstradycyjnych obawiają się jednak, że nowela może usunąć granicę pomiędzy wymiarem sprawiedliwości Hongkongu i Chin kontynentalnych, gdzie sądy kontrolowane są przez Komunistyczną Partię Chin.

W audycji również:

  • Aresztowanie i niespodziewane uwolnienie rosyjskiego dziennikarza Iwana Gołunowa;
  • Kolejny atak na wioskę w Mali, nie żyje ponad 100 osób. Jak wygląda sytuacja kraju, który nie wyszedł z kryzysu roku 2013? 
  • Dwa tankowce w Zatoce Omańskiej zaatakowane, USA oskarżają Iran, napięcie w regionie rośnie.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi:
Paweł Drozd
Autor materiału dodatkowego: Maciej Jastrzębski
Goście: Katarzyna Sarek (sinolog, Uniwersytet Jagielloński, Kultura Liberalna), Jan Natkański (dyplomata w stopniu ambasadora tytularnego, były ambasador RP w Kuwejcie i Egipcie), Artur Urbański (Torre.pl)
Data emisji: 15.06.2019
Godzina emisji: 15.08

IAR/ml

Czytaj także

Theresa May rezygnuje. Co dalej z brexitem?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 16:13
Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w piątek (24.05), że 7 czerwca ustąpi ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej, uruchamiając proces wyboru jej następcy. Nowy szef torysów przejmie po niej także urząd premiera. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siedem dekad wielkich przemian. Jak zrozumieć współczesne Chiny?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 16:13
70 lat temu Mao Tse Tung ogłosił początek nowej ery – zaczęła się kolejna karta w historii nowożytnych Chin. Czy następnym etapem będzie światowa hegemonia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sudański opozycjonista: władza w Chartumie jest teraz władzą okupacyjną

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 16:00
– Ta masakra byłą wielkim szokiem dla Sudańczyków. Nie tylko dla osób protestujących przed główną siedzibą armii. Czuli się bezpiecznie, bo dostali zapewnienie, że nie będą atakowani. A zaczęto do nich strzelać, by zdławić rewolucję – mówi w rozmowie z Agatą Kasprolewicz sudański opozycjonista Adil Abdel Atti.
rozwiń zwiń