Radosław Pyffel o protestach w Hongkongu: to element rewolucji godnościowej

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 16:00
– Idea odrodzenia Wielkich Chin jest odrzucana przez samych młodych Chińczyków, którzy mówią, że nie jest dla nich atrakcyjna. Ludzie chcą decydować – mówił znawca kultury Chin, Radosław Pyffel o protestujących w Hongkongu.
Audio
  • Pekin świętuje, Hongkong protestuje (Raport o stanie świata/Trójka)
Protestujący w Hongkongu
Protestujący w HongkonguFoto: shutterstock.com/Jimmy Siu

1 października Chiny ludowe świętowały 70. rocznicę powstania. Na Placu Tiananmen w Pekinie odbyła się ogromna parada, na której zgromadzeni podziwiali spektakularny pokaz siły militarnej, ale też potęgi cywilizacyjnej Chin. Natomiast w Hongkongu nasiliły się trwające od czerwca protesty. Marsze i starcia demonstrantów przybierają na sile z dnia na dzień. 4 października podczas jednego z nich 14-latek został postrzelony w udo ostrą amunicją – podały miejscowe media. Niedługo po tym doszło do zamieszek po wprowadzeniu przez władze niestosowanego od czasów kolonialnych prawa dotyczącego sytuacji kryzysowych. Protestujący wzniecili pożary na stacjach metra. Podpalono też jeden z wagonów. Czy władza ugnie się przed ulicą?

– 70. rocznicę powstania Chińskiej Republiki Ludowej świętowały przede wszystkim władze, które zwykle nadają ton tego typu celebracjom. Świętują wielki renesans narodu chińskiego, powrót cywilizacji chińskiej. Ten wielki renesans narodu chińskiego nastąpi dopiero wtedy, gdy całe Chiny zostaną zjednoczone. Hongkong jest tutaj istotną częścią, aczkolwiek sprawia straszne problemy – wyjaśnia Radosław Pyffel. – Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że ten konflikt będzie się przeciągał i nikt nie da się sprowokować do użycia siły, nie dojdzie do eskalacji przemocy – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autorka materiału dodatkowego: Wioletta Myszkowska
Goście: Radosław Pyffel (znawca kultury Chin), Piotr Pogorzelski (dziennikarz Polskiego Radia, były korespondent Polskiego Radia w Kijowie), Paul Kenyon (brytyjski dziennikarz, producent telewizyjny, pisarz, autor książki "Ziemia dyktatorów. O ludziach, którzy ukradli Afrykę")
Data emisji: 5.10.2019
Godzina emisji: 15.09

IAR/kr/mk

Czytaj także

Atak na saudyjskie rafinerie. Jakie będą skutki?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 16:00
– Zimna wojna irańsko-saudyjska trwa od dawna. Obecną eskalację napięcia wiązałbym wprost ze zmianą polityki amerykańskiej i nałożeniem sankcji na Iran – mówi dr Łukasz Fyderek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Donada Trumpa czeka impeachment?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 16:00
Czy Donald Trump złamał prawo, sugerując, by Ukraina wszczęła śledztwo w sprawie syna Joe Bidena i jego ukraińskich interesów? W sprawie prezydenta USA rozpoczęło się dochodzenie. Wielu demokratów domaga się, by zaowocowało ono impeachmentem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie projekty pomocowe w Kenii

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 16:00
W tej audycji rozpoczynamy cykl reportaży na temat polskiej pomocy zagranicznej finansowanej z funduszy MSZ.
rozwiń zwiń