Zginął symbol i mózg. Al-Kaida wkracza w nowy etap

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 10:00
- Przez ostatnie lata bin Laden był nie tylko symbolem Al-Kaidy, ale brał czynny udział w jej działaniach. Po jego śmierci mogą zajść pewne zmiany - twierdzi Łukasz Kulesa, analityk BBN.
Audio

- Prezydent Obama i jego współpracownicy podjęli naprawdę wielkie ryzyko i ono teraz procentuje popularnością prezydenta w Stanach Zjednoczonych i nadziejami na to, że walka z Al-Kaidą weszła w fazę, gdy będziemy zwyciężać – powiedział Łukasz Kulesa, zastępca dyrektora Departamentu Analiz Strategicznych Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Marek Wałkuski potwierdził, że prezydent USA zdecydowanie poprawił swój wizerunek, a także zamknął usta republikanom, z których ponad 60 proc. wątpiło w to, czy Barack Obama urodził się w Stanach Zjednoczonych i legalnie został prezydentem. – Obama najpierw musiał pokazać pełny certyfikat aktu urodzenia, a kilka dni później zabija Osamę bin Ladena i odebrał swoim przeciwnikom argument walki, jakim miała być jego słabość jako prezydenta – wyjaśnił korespondent.

W stronę Ameryki i jej prezydenta popłynęły gratulacje i słowa poparcia ze strony państw Zachodu, a protestów z krajów muzułmańskich. Angela Merkel wyraziła nawet zadowolenie z zabicia bin Ladena, za co spotkała ją fala krytyki.

Łukasz Kulesa podkreślił, że komentarze i reakcje zwykłych ludzi, a także polityków są kwestią osobistej wrażliwości. – Ale mamy również kwestię poprawności politycznej oraz dyskusję wokół tego, jakie czyny, w ramach walki z terroryzmem, są dopuszczalne, a jakie nie – podkreślił.

Marek Wałkuski dodał, że w Stanach Zjednoczonych nikt nie zastanawia się nad legalnością tej konkretnej akcji. – Dla Amerykanów sprawa jest prosta, Osama bin Laden został zabity i bardzo dobrze się stało – powiedział.

Analityk BBN wyjaśnia, że przez ostatnie lata bin Laden był nie tylko symbolem Al-Kaidy, ale brał czynny udział w jej działaniach. Po jego śmierci mogą zajść pewne zmiany. – Al-Kaida jest organizacją sieciową złożoną z jądra, organizacji w innych regonach, ale uznających zwierzchność Osamy, a także trzeciej kategorii czyli samotnych strzelców. Ten rdzeń został na pewno osłabiony, co do drugiej i trzecią kategorię zobaczymy dopiero, jaki wpływ będzie miała śmierć symbolu i mózgu organizacji – wyjaśnił.

Korespondent Polskiego Radia w New Delhi Krzysztof Renik przyznał, że Pakistan, Indie, Afganistan będą krajami, w których najszybciej okaże się czy Al-Kaida jest sprawna. – Dla ludzi w Azji odnalezienie Osamy w Pakistanie i jego zabicie było szokiem z dwóch powodów. Po pierwsze władze zaprzeczały, że on tam jest, więc społeczeństwo było zaskoczone, a z drugiej strony okazało się, że wszechwładny wywiad Pakistanu (ISI) nie wytropił lub nie chciał wytropić terrorysty – powiedział. Dziennikarz dodał, że jest jeszcze trzeci powód niezadowolenia Pakistańczyków - tamtejszy wywiad pozwolił Amerykanom na przeprowadzenie tej akcji i ludzie zastanawiają się, jaki jest sens finansowania takich służb.

Aby usłyszeć jakie są perspektywy współpracy między Stanami Zjednoczonymi a krajami, w których działa Al-Kaida, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".


W dalszej części audycji:

- Beata Płomecka relacjonowała życie uchodźców z Afryki Północnej, którzy mieszkają na włoskiej wyspie Lampedusie;

 Czytaj także

Na jednej łodzi uciekli z Libii. 200 osób płynęło trzy dni na Lampedusę

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 20:30
Na włoską wyspę Lampedusa przypłynęła kolejna łódź z uchodźcami z Afryki Północnej, wstrząsanej rewoltami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Al-Kaida potwierdziła informacje o śmierci Osamy bin Ladena. Zapowiada zemstę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:10
Zapowiedziała, że go pomści. Organizacja terrorystyczna zamieściła na swej stronie internetowej specjalne oświadczenie w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef francuskiego MSZ o Al-Kaidzie: wygląda na to, że są na nas wściekli

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 18:20
Szef francuskiego MSZ Bernard Squarcini powiedział, że od pewnego czasu w komunikatach bin Ladena i Zawahiriego coraz częściej wymieniano Francję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarga na Angelę Merkel, bo cieszyła się z zabicia Osamy bin Ladena

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 20:42
W Niemczech nie milkną echa wypowiedzi Angeli Merkel w sprawie Osamy bin Ladena. Jej słowami o tym, że cieszy się z zabicia terrorysty, może zająć się prokuratura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Talibowie: śmierć Osamy bin Ladena ośmieli nas w wojnie z USA i NATO

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 21:53
W oświadczeniu rozesłanym mailem do mediów Taliban zapowiada, że śmierć lidera Al-Kaidy będzie "nowym bodźcem dla obecnego dżihadu przeciwko najeźdźcom".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agenci przed Obamą. Jak się dba o bezpieczeństwo prezydenta USA?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 07:35
Po zabiciu Osamy bin Ladena służby specjalne wzmacniają ochronę prezydenta Stanów Zjednoczonych podczas jego pobytu w Polsce.
rozwiń zwiń