Prawdziwa wojna w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2012 23:45
- Znika pewna asymetria. Ujawniły się bardzo silne podmioty i teraz toczy się gra, pytanie za kim pójdzie opinia publiczna czy za Hollywood, czy za Doliną Krzemową? – mówi Edwin Bendyk, pisarz i dziennikarz "Polityki".
Audio
Prawdziwa wojna w sieci?
Foto: SXC.hu

Edwin Bendyk, publicysta "Polityki" w rozmowie z Dariuszem Rosiakiem, ocenia, że wydarzenia w internecie w związku ze zmianami legislacyjnymi dyskutowanymi w amerykańskim kongresie, dowodzą, że scena się podzieliła. - Prawa autorskie to nie tylko muzyka, film, ale i oprogramowanie. Kiedyś te branże stały razem, dziś się podzieliły. Firmy informatyczne wystąpiły przeciwko nowym pomysłom legislacyjnym, nie dlatego, że negują konieczność zachowania praw autorskich, tylko uznały, że sytuacja wymaga niuansowania – podkreśla gość "Raportu o stanie świata".

Publicysta zwraca uwagę, że prawo własności jest jednym z dóbr, są jeszcze inne takie jak: wolność, wolność działalności gospodarczej, prawo do prywatności, wolność wypowiedzi i dopiero ważąc je wszystkie, można się zastanawiać, czy prawo własności jest ważniejsze niż prawo do wolności wypowiedzi. Edwin Bendyk ocenia, że dla polityków szokiem może być to, że do strajku stanęły nie tylko duże koncerny, ale miliony internautów.

W "Raporcie o stanie świata" także:
-  rozmowa Beaty Płomeckiej z Piotrem Kaczyńskim, ekspertem brukselskiego Centrum Studiów nad Polityką Europejską o sytuacji na Węgrzech i reakcji Komisji Europejskiej,
- rozmowa z Markiem Rybarczykiem, dziennikarzem "Newsweeka" na temat sytuacji społeczno-politycznej w Szkocji i referendum w sprawie niepodległości Szkocji,
-  natomiast o rozpoczynających się w sobotę rozgrywkach Pucharu Narodów Afryki opowiadał Michał Zichlarz, autor bloga www.afrykagola.pl, znawca afrykańskiej piłki.


Więcej o strajku internetu przeciw projektom amerykańskich ustaw antypirackich "PIPA" i "SOPA", bezprecedensowej akcji FBI wobec serwisu Megaupload.com i reakcji hakerów, dowiesz się słuchając całego "Raportu o stanie świata – 21 stycznia 2012".

(ed)

Czytaj także

Wielki Brat pilnuje swoich żołnierzy w sieci

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 14:22
Dowództwo belgijskiej armii sprawdza co zamieszczają w internecie żołnierze wysłani na zagraniczne misje, czyli wpisy na Facebooku, Twitterze, czy blogi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hamas zachęca hakerów: wydajcie wojnę Izraelowi

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 20:44
Islamski ruch palestyński wezwał hakerów z krajów arabskich, by nasilili ataki na rządowe, handlowe i finansowe strony internetowe Izraela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Megaupload zamknięty. Ukradli pół mld dolarów?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 18:28
Władze USA zamknęły portal internetowy Megaupload oskarżając jego twórców o piractwo. W odwecie hackerzy zaatakowali strony internetowe agencji amerykańskiego rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hakerzy z Anonymous zaatakowali strony polskiego rządu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2012 22:00
Nie działają strony internetowe Sejmu i kancelarii premiera. Nie można wejść również na stronę internetową resortu kultury oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Nie działała też strona Kancelarii Prezydenta
rozwiń zwiń