Prawdziwa wojna w sieci?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prawdziwa wojna w sieci?
Foto: SXC.hu

- Znika pewna asymetria. Ujawniły się bardzo silne podmioty i teraz toczy się gra, pytanie za kim pójdzie opinia publiczna czy za Hollywood, czy za Doliną Krzemową? – mówi Edwin Bendyk, pisarz i dziennikarz "Polityki".

Posłuchaj

"Raport o stanie świata" - 21 stycznia 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Edwin Bendyk, publicysta "Polityki" w rozmowie z Dariuszem Rosiakiem, ocenia, że wydarzenia w internecie w związku ze zmianami legislacyjnymi dyskutowanymi w amerykańskim kongresie, dowodzą, że scena się podzieliła. - Prawa autorskie to nie tylko muzyka, film, ale i oprogramowanie. Kiedyś te branże stały razem, dziś się podzieliły. Firmy informatyczne wystąpiły przeciwko nowym pomysłom legislacyjnym, nie dlatego, że negują konieczność zachowania praw autorskich, tylko uznały, że sytuacja wymaga niuansowania – podkreśla gość "Raportu o stanie świata".

Publicysta zwraca uwagę, że prawo własności jest jednym z dóbr, są jeszcze inne takie jak: wolność, wolność działalności gospodarczej, prawo do prywatności, wolność wypowiedzi i dopiero ważąc je wszystkie, można się zastanawiać, czy prawo własności jest ważniejsze niż prawo do wolności wypowiedzi. Edwin Bendyk ocenia, że dla polityków szokiem może być to, że do strajku stanęły nie tylko duże koncerny, ale miliony internautów.

W "Raporcie o stanie świata" także:
-  rozmowa Beaty Płomeckiej z Piotrem Kaczyńskim, ekspertem brukselskiego Centrum Studiów nad Polityką Europejską o sytuacji na Węgrzech i reakcji Komisji Europejskiej,
- rozmowa z Markiem Rybarczykiem, dziennikarzem "Newsweeka" na temat sytuacji społeczno-politycznej w Szkocji i referendum w sprawie niepodległości Szkocji,
-  natomiast o rozpoczynających się w sobotę rozgrywkach Pucharu Narodów Afryki opowiadał Michał Zichlarz, autor bloga www.afrykagola.pl, znawca afrykańskiej piłki.


Więcej o strajku internetu przeciw projektom amerykańskich ustaw antypirackich "PIPA" i "SOPA", bezprecedensowej akcji FBI wobec serwisu Megaupload.com i reakcji hakerów, dowiesz się słuchając całego "Raportu o stanie świata – 21 stycznia 2012".

(ed)

Polecane