Francja - krajobraz po zamachu

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2012 22:00
- Oblężenie w Tuluzie wywołało zmianę języka kampanii. Dominujące wcześniej kwestie ekonomiczne ustąpiły miejsca zapewnianiu bezpieczeństwa - mówi Jarosław Kuisz z tygodnika "Kultura Liberalna".
Audio
Francja - krajobraz po zamachu
Foto: PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Po zamordowaniu przez Mohameda Meraha siedmiu osób oraz akcji policji zakończonej śmiercią terrorysty wiele zmieni się we Francji. Już widać, jak ten kilkudniowy kryzys wpłynął na kampanię wyborczą. Na pewno jego skutki odczują Żydzi i muzułmanie mieszkający w kraju. Czy jest to punkt zwrotny w życiu Francji? Sprawa stała się najważniejszym wydarzeniem społecznym i politycznym w kraju, który przygotowuje się do wyborów prezydenckich na przełomie kwietnia i maja. Wróciło pytanie o zagrożenie terroryzmem islamskim.

Jarosław Kuisz w rozmowie z Dariuszem Rosiakiem przypomina, że główny rywal Sarkozy’ego w wyborach - Francis Hollande - nazywany jest "cieniem prezydenta", ponieważ powtarza gesty głowy państwa. Choć obaj politycy zawiesili kampanię wyborczą, nie opuszczają mediów. - To moment by wykazać, że jest się mężem stanu. W pierwszych sondażach Sarkozy otrzymał 2/3 ocen pozytywnych za swoje zachowanie na stanowisku prezydenta w sytuacji kryzysowej - podkreśla gość Trójki.

Po ostatnich wydarzeniach pojawia się szereg pytań. Chociażby, czy sposób inwigilacji Meraha był prawidłowy, czy forsowana przez premiera ustawa antyterrorystyczna jest trafna i czy Francja bagatelizuje zagrożenie ze strony fundamentalistów islamskich. – Francja ignoruje mniejszość muzułmańską jak mało który kraj w Europie. Wyznawców Islamu we Francji jest około 10 procent. W kraju istnieje jednak szklany sufit, który nie pozwala imigrantom przebić się do wyższych stanowisk. Albo ktoś się zasymiluje i uzna, że jest Francuzem, albo nie ma szans by zrobić karierę - wyjaśnia Jarosław Kuisz.

W audycji także:

- Wojciech Szymański rozmawia z niemieckim politologiem Corneliusem Ochmannem o spotkaniu w Berlinie ministrów spraw zagranicznych Polski, Rosji i Niemiec, czyli tzw. trójkąta kaliningradzkiego i stosunkach rosyjsko-niemieckich.

- Rozmowa z Krzysztofem Gołębiowskim z Katolickiej Agencji Informacyjnej o wizycie papieża Benedykta XVI w Ameryce Łacińskiej.

- Adam Leszczyński z "Gazety Wyborczej" i rozmowa wokół filmu "Kony 2012", który jest hitem internetu i budzi skrajne emocje, zarówno entuzjazm jak i obrzydzenie. Intencje autorów są dobre - chcą postawić przed sądem międzynarodowym okrutnego zbrodniarza.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Raport o stanie świata – 24 marca 2012".

Na "Raport o stanie świata" zapraszam w każdą sobotę tuż po godzinie 15 - Dariusz Rosiak.

(ed)

Czytaj także

Francja: wchodzenie na strony internetowe będzie karane?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 15:50
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział, że do czynów karalnych zaliczane będzie wchodzenie na strony internetowe, które nawołują do terroryzmu czy podburzają do nienawiści,
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żołnierze Kalifatu" przyznali się do zamachu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 21:26
Francuskie służby po ponad 32 godzinach obławy zastrzeliły domniemanego sprawcę ataków w Tuluzie i Montauban, w których zginęło 7 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamknięto stronę na Facebooku poświęconą Merahowi

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 21:00
23-letni Mohamed Merah, podejrzany o zabicie siedmiu osób w Tuluzie i Montauban, zginął od snajperskiego strzału podczas akcji policyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabójca z Tuluzy był na czarnej liście USA

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 09:04
Mohamed Merah, podejrzany o zabicie siedmiu osób w Tuluzie i Montauban, który zginął w czwartek w policyjnej akcji, figurował na czarnej liście osób mających zakaz przylotu do Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narzeczony zginął, ale ślub i tak się odbędzie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 20:21
Ciężarna narzeczona jednego z żołnierzy zastrzelonych w Montauban przez Mohameda Meraha otrzymała zgodę prezydenta Francji na pośmiertne małżeństwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zarzut współudziału dla brata zabójcy z Tuluzy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2012 12:39
Bratu zabójcy z Tuluzy postawiono zarzut współudziału w morderstwie i w przygotowywaniu zamachów terrorystycznych.
rozwiń zwiń