X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sprawa Taylora, memento mori dla innych

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2012 22:15
- Gorzkim posmakiem sprawiedliwości jest to, że Taylor odpowiada za zbrodnie w Sierra Leone, ale nie w swoim własnym kraju. Liberia się nie zdobyła na międzynarodowy trybunał - mówi Wojciech Jagielski, reporter PAP.
Audio
Były prezydent Liberii, Charles Taylor
Były prezydent Liberii, Charles TaylorFoto: PAP/EPA/PETER DEJONG/POOL

Charles Taylor jeden pierwszym byłym prezydentem, który zostaje uznany winnym przez instytucje międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości. - Taylor do prezydentury doszedł w wyniku brutalnej wojny domowej, którą wywołał w kraju w 1989 roku. W trzymilionowym kraju zginęło prawie ćwierć miliona ludzi. Wygrał prezydenturę w wolnych wyborach, gdzie jego rywalami byli podobni jemu watażkowie - opowiada Wojciech Jagielski, autor książki "Wypalanie traw", której fragmentów można słuchać na naszej antenie.

Gość Dariusza Rosiaka wyjaśnia, że ludzie glosowali na Taylora bojąc się, że jeśli on nie wygra, wojna będzie trwała nadal. Jako prezydent szybko zraził do siebie tych, z którymi wygrał, wojna wybuchła na nowo. W 2003 roku został zmuszony do ustąpienia w zamian za azyl polityczny w Nigerii, gdzie po 3 latach został aresztowany i wydany trybunałowi w Serria Leone.

- Był pionierem pewnego pomysłu polityczno-gospodarczego. Próbował wywoływać wojny domowe w krajach ościennych po to, by łupić te kraje z ich bogactw naturalnych. Okrutna barbarzyńska wojna w Sierra Leone trwała równolegle do wojny w Liberii. Projekt zakończył się klęską - opowiada Wojciech Jagielski.

Zdaniem eksperta choć były prezydent jest ujęty osadzony jeszcze nie skazany, bo wyrok w maju, zostanie skazany na długoletnie więzienie, to ci, którzy zabijali, są nadal u władzy. I nawet dziś prezydent kraju twierdzi, że próba trybunału w Liberii zakończy się nową wojną domową. - Los Taylora dla innych tyranów będzie potwierdzeniem koncepcji politycznej, że muszą rządzić do śmieci, ale już następcy ich będą wiedzieli, że nie należy robić tych złych rzeczy, bo zostanie się osądzonym, a dożywotnich władców już dzisiaj nie ma - ocenia Wojciech Jagielski.

Jakie znaczenie dla sprawy Taylora miały wydarzenia związane z 11 września oraz dobroczynna kolacja organizowana przez Nelsona Mandelę, podczas której Liberyjczyka zauroczyła Naomi Campbell, dowiesz się słuchając całej audycji "Raport o stanie świata – 28 kwietnia 2012".

W audycji także:

- Edwin Bendyk, dziennikarz "Polityki", autor książki "Bunt sieci" odpowiada na pytanie czy rzeczywiście zmierzamy do życia bez prywatności?;

- prezes Fundacji demosEuropa Paweł Świeboda wyjaśnia dlaczego Europejczycy nie akceptują obecnych sposobów wychodzenia z kryzysu;

- o izraelskiej taktyce na Zachodnim Brzegu - relacja Agaty Kasprolewicz z redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.

"Raport o stanie świata" na antenie Trójki w każdą sobotę o godz. 15.05.

(ed)

Czytaj także

Sądowa batalia o Facebooka. Zuckerberg przegra?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 10:01
W Stanach zjednoczonych trwa proces sądowy w sprawie ewentualnego podziału Facebooka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Palestyńscy więźniowie w Izraelu rozpoczynają głodówkę

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 13:04
Ponad tysiąc palestyńskich więźniów w izraelskich więzieniach ogłosiło rozpoczęcie strajku głodowego. 17 kwietnia Palestyńczycy obchodzą Dzień więźniów.
rozwiń zwiń