Gruzja: to nie będą spokojne wybory

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2012 17:47
- Z sondaży wynika, że jeszcze około 40 proc. Gruzinów nie dokonało wyboru. Ale obecne zamieszki dowodzą, iż zarówno poglądy zwolenników partii rządzącej, jak i opozycji radykalizują się - komentuje Aleksandra Jarosiewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio

Wybory parlamentarne w Gruzji już w najbliższy poniedziałek, 1 października, ale od dwóch tygodni krajem wstrząsają fale społecznych demonstracji.

- W telewizjach kontrolowanych przez Bidzinę Iwaniszwilego, szefa gruzińskiej opozycji, ukazały się nagrania pokazujące torturowanie więźniów, co stało się bezpośrednią przyczyną protestów. Ale demonstracje doskonale wpisują się w klimat przedwyborczego napięcia, jaki chciała wywołać opozycja - wyjaśnia Aleksandra Jarosiewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Gość "Raportu o stanie świata" zaznacza, że tak naprawdę nie jest znany program koalicji "Gruzińskie marzenie", którą tworzy 6 opozycyjnych wobec prezydenta Saakaszwilego, ale bardzo różnych partii. - Jej liderem jest oligarcha Iwaniszwili, który jest nową postacią na politycznej scenie Gruzji, a jego kariera przebiegała dość tajemniczo. Jasne jest, że opozycja zmierza do sprowokowania protestów powyborczych - stwierdziła w rozmowie z Pawłem Drozdem.

Czy więzienne nagrania opozycji były prowokacją? Jak ekspertka ocenia rządy Micheila Saakaszwilego i czy jego dzisiejszy oponent będzie miał szanse w przyszłorocznych wyborach prezydenckich? Dowiesz się słuchając całej audycji!

 

W dalszej części audycji:

- protesty w Grecji i Hiszpanii - strefa euro znów zagrożona?;

- wybory prezydenckie w USA coraz bliżej, Barack Obama zyskuje w sondażach;

- Rosja Władimira Putina oczami Borisa Reitschustera, niemieckiego korespondenta w Moskwie;

- w Niemczech trwają obchody 30-lecia 'ery Helmuta Kohla', a na Węgrzech protesty przeciw prezydentowi Obanowi;

- milion dla jasnowidza, czyli jak zdobyć Nagrodę Syzyfa.

Wysłuchaj całego "Raportu o stanie świata - 29 września 2012", w której głos zabrali także: Łukasz Długowski z Radia Merkury oraz korespondenci PR: Beata Płomecka, Rafał Motriuk, Marek Wałkuski, Maciej Jastrzebski.

Audycji można słuchać na antenie Trójki w każdą sobotę w samo południe. Zapraszamy!

Czytaj także

Gruzja: tydzień do wyborów. Nie ustają demonstracje

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 06:48
Opozycja, studenci i duchowieństwo demonstrują przeciwko łamaniu praw człowieka i domagają się uwolnienia więźniów politycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy miliarder pokona Saakaszwilego?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 09:29
W poniedziałek wybory w Gruzji. Rywalem rządzącego od dziewięciu lat prezydenta Micheila Saakaszwilego jest najbogatszy Gruzin, 56-letni miliarder Bidzina Iwaniszwili.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gruzja: napięcie przed wyborami. Strzelanina na granicy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2012 14:29
Na spornej granicy Gruzji z separatystyczną Osetią Południową doszło do strzelaniny. Informuje o tym rozgłośnia „Echo Kaukazu”.
rozwiń zwiń