Chiny: walka z korupcją zamiast demokracji

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 14:23
- Obywatele Chin coraz bardziej naciskają nie tyle na wolności i swobody, co na jakość życia i chcą, by władza im to zapewniła. Rządzący wiedzą, że bez wyeliminowania korupcji nie będzie to możliwe - uważa Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska-Azja.
Audio
Prodemokratyczne manifestacje w Hong Kongu. Aktywiści, w czasie gdy w Pekinie trwa 18. zjazd Komunistycznej Partii Chin, domagają się zaprzestania rządów jednej partii i uwolnienia więźniów sumienia.
Prodemokratyczne manifestacje w Hong Kongu. Aktywiści, w czasie gdy w Pekinie trwa 18. zjazd Komunistycznej Partii Chin, domagają się zaprzestania rządów jednej partii i uwolnienia więźniów sumienia. Foto: fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE

W Pekinie trwa 18. Zjazd Komunistycznej Partii Chin, na którym wybierane są władze na kolejne 10 lat.

- Partia nie jest już monolitem, dziś nie ma jednego lidera. Bierze się pod uwagę opinie wielu osób, choć w partii trwa wewnętrzna walka dwóch grup: potomków dawnych robotników i rewolucyjnych liderów oraz ludzi wywodzących się z Ligi Młodzieży Komunistycznej - wyjaśnia Artur Gradziuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Swoje rządy podsumował prezydent Hu Jintao, który podczas zjazdu zarysował także nowe wyzwania stojące przed Chinami. Nowym szefem KPCh i głową państwa zostanie Xi Jinping. Jego sylwetkę przedstawiła w "Raporcie" Agata Kasprolewicz - posłuchaj!

- Chińczycy zdają sobie sprawę, że są dopiero w połowie drogi. Najbliższe 10 lat ma przynieść podwojenie dochodów mieszkańców, zrównanie wewnętrznych różnic, to są działania rozłożone w czasie i mało spektakularne - wyjaśnia Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska-Azja.

Artur Gradziuk dodaje, że władze Chin większą wagę przywiązują do polityki wewnętrznej - stymulowanie rozwoju gospodarki, a tym samym poprawianie sytuacji życiowej obywateli powstrzymuje ewentualne protesty i manifestacje, pozwalając partii trwać przy władzy.

Jak będą wyglądały dalsze stosunki Chin z USA? Czy wraz z rosnącą potęgą Chin popkultura z tego kraju wyprze amerykańską? Jaki cień zawisł nad zjazdem? Wysłuchaj całego "Raportu o stanie świata"!

 

W dalszej części audycji:

- Brytyjski premier David Cameron sprawia wrażenie, jakby przygotowywał kraj do opuszczenia Unii Europejskiej - sprawę komentował Marek Rybarczyk ("Newsweek");

- Rafał Motriuk śledzi projekt naukowy, który ma dowieść istnienia Wielkiej Stopy;

- o sytuacji w Gruzji po wyborach parlamentarnych opowiadał korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski;

- o proteście unijnych urzędników mówiła korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

"Raport o stanie świata" na antenie Trójki w każdą sobotę o godz. 12.05. Zapraszamy!

Czytaj także

Amerykanie mają świadomość, że potęga Chin rośnie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2012 20:05
- Amerykanie chcą pokazać, że nie są wrogiem Chin, a jednocześnie, że będą twardo budować swoją pozycję w Azji także dzięki sojuszowi z Japonią - przekonuje Marek Wałkuski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fiasko rozmów Merkel - Cameron? Spór o cięcia

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 07:15
Brytyjsko-niemieckie rozmowy o finansach Unii Europejskiej. Kanclerz Angela Merkel i premier David Cameron odbyli ponaddwugodzinne wieczorne konsultacje na Downing Street w sprawie wysokości budżetów wspólnoty w następnym siedmioleciu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większość Brytyjczyków za wystąpieniem z UE

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 20:40
Wystąpienia z Unii Europejskiej chce Blisko połowa Brytyjczyków ankietowanych przez ośrodek badania opinii publicznej YouGov.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antychiński marsz tysięcy młodych Tybetańczyków

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 12:17
Kilka tysięcy Tybetańczyków - uczniów szkół podstawowych i średnich - uczestniczyło w marszu w mieście Tongren.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny: pokoleniowa zmiana we władzach

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 13:52
Jak zmiana przywódcy Państwa Środka wpłynie na relacje chin na świecie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Druga gospodarka świata przyśpiesza

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 15:45
W trzecim kwartale Chiny odnotowały nieco lepsze dane dotyczące produkcji przemysłowej i inflacji. Eksperci przestrzegają jednak przed zbytnim optymizmem.
rozwiń zwiń