X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najsłynniejsi ludzie 2012 roku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2012 20:23
W "Raporcie o stanie świata" podsumowaliśmy odchodzący rok, przedstawiając ludzi, którzy ten rok tworzyli - od polityki, przez naukę i kulturę, po sport. Zapraszamy do słuchania i lektury!
Audio
  • Lista najbardziej znaczących, najsłynniejszych, najdziwniejszych postaci mijającego roku według "Raportu o stanie świata"
Najsłynniejsi ludzie 2012 roku
Foto: Glow Images/East News

Lista najsłynniejszych, najdziwniejszych postaci mijającego roku według "Raportu o stanie świata" mieści ludzi nauki, polityki, sportu, sztuki. Znajdują się na niej bogaci i biedni, głupi i mądrzy, którzy wywarli na nas wpływ w tym roku. Do budowania listy Dariusz Rosiak zaprosił m.in. dziennikarza Grzegorza Dobieckiego (Polsat News) i Rafała Motriuka , korespondenta naukowego Polskiego Radia.

"Four more years"- tweet roku człowieka roku?

/

Na czoło zestawienia wybija się Barack Obama . Grzegorz Dobiecki podkreśla jednak, że Barack Obama choć wybory wygrał, to teraz trwa "dogrywka powyborcza", o czym świadczy długie negocjowanie kompromisu z Kongresem w sprawie uniknięcia klifu fiskalnego. - Wielkie nadzieje w nim pokładano, a niczego fantastycznego nie dokonał w pierwszej kadencji, w drugiej będzie gorzej - ocenia Grzegorz Dobiecki.

Rafał Motriuk przypomina, że prezydent USA zyskał sobie sławę już wcześniej tym, że wykorzystywał najnowsze formy komunikacji ze swoimi wyborcami, a jego tweet: "Four more years" ("Jeszcze cztery lata") stał się najsłynniejszym wpisem roku. - W 140 znakach można zawrzeć bardzo ważny komunikat, ale nie można niczego omówić, pogłębić - zaznacza Grzegorz Dobiecki.

Malala, jedna z najsłynniejszych nastolatek na świecie

Malala
Malala Yousufzai

W kategorii OSOBOWOŚĆ na uwagę zasługuje Malala Yousufazi - symbol walki o prawa kobiet. Mała pakistańska dziewczynka o życiu pod rządami Talibów na pograniczu pakistańsko-afgańskiej doliny Swat pisała od kiedy skończyła 11 lat. Jej wpis na blogu pt. "Być może już nigdy nie pójdę do szkoły" po tym jak Talibowie wydali dekret zabraniający dziewczynkom nauki w szkołach, obiegł cały świat . Malala zaczęła otwartą walkę o prawo kobiet do edukacji.

- Chciałam zostać lekarzem, ale ojciec powiedział, że powinnam zostać politykiem - mówiła w jednym z wywiadów. Ojciec Malali - poeta i działacz społeczny, wierzył, że córka może zmienić los wielu pakistańskich dziewczynek i kobiet, że może pomóc stworzyć społeczeństwo, w którym studentki medycyny będą mogły odbierać swoje dyplomy . W październiku Malala została postrzelona przez Talibów gdy wracała ze szkoły do domu. Cudem uszła z życiem. Do zdrowia wracała w szpitalu w Birmingham w Anglii. Materiał o Malali dla "Raportu o stanie świata" przygotowała Agata Kasprolewicz z Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia.

Osobowości w polityce  

Mohamed Mursi to kolejna postać ważna w 2012 roku. - Znowu Egipt trafia na mocnego człowieka . To jest z całą pewnością polityk wybitny i jeden ze zwycięzców w wielu rankingach skuteczności politycznej - opowiada Grzegorz Dobiecki. Publicysta wskazuje, że na uwagę zasługuje także Moncef Marzouki , tymczasowy prezydent Tunezji.
Wojciech Szymański z Berlina relacjonuje co podoba się Niemcom w kanclerz Angeli Merkel , która przoduje w rankingach zaufania, a Beata Płomecka z Brukseli odnotowuje polityczną aktywność szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya. Wśród polityków europejskich "Raport" wskazuje jeszcze: Françoisa Hollande’a i Nicolasa Sarkozy’ego - ten drugi zyskuje miano "jednego z największych zawodów 2012 roku"; oraz Davida Camerona i Victora Orb á n a . Na liście wpływowych postaci nie mogło zabraknąć królowej Elżbiety II .

Naukowe, muzyczne i filmowe odkrycia roku
Rafał Motriuk na liście postaci nauki i odkryć lokuje: dra Rolfa-Dietera Heuera - szefa CERN za odkrycie cząstki Higgsa i Adama Steltznera , odpowiedzialnego za lądowanie łazika Curiosity na Marsie . Na liście "Raportu" znalazł się także laureat literackiej Nagrody Nobla Mo Yan , o którym w audycji opowiada Wojciech Jakubiec - sinolog mieszkający od lat w Pekinie.

Filmowe typy roku 2012 w rozmowie z Katarzyną Borowiecką wskazuje krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz , który przekonuje, że " Skyfall" należy zobaczyć nie tylko ze względu na śpiewającą tam Adele . Jakie kinowe premiery minionego roku warto koniecznie zobaczyć i dlaczego Wojtek Smarzowski, reżyser "Róży", jest "mentalnym emigrantem"? Zapraszamy do wysłuchania całego "Raportu o stanie świata".

Dużą popularnością w wyszukiwarce Google w 2012 roku cieszyło się hasło "gangnam style" . Klip doczekał się wielu wersji, swoją przygotowali także naukowcy z NASA i ambasador Polski w Chinach. Jednak muzycznie triumfuje Adele - i to nie tylko za sprawą piosenki do najnowszych przygód Jamesa Bonda.

Sportowe rankingi

/

Mirosław Żukowski ("Rzeczpospolita”) przedstawia najważniejsze postaci sportu. W tym zestawieniu Lance Armstrong jest negatywnym bohaterem roku, natomiast postacią pozytywną w polskim sporcie został Tomasz Majewski , który powinien być wzorem dla młodych fanów sportowej rywalizacji i przyszłych sportowców.

- Tomasz Majewski to absolutnie idol na nasze czasy. Człowiek stonowany, czytający, dowcipny. Ani pierwszy złoty medal olimpijski, ani drugi nie sprawiły, że przestał być normalnym, ciekawym człowiekiem - podkreśla gość Trójki.
W jakiej kategorii wiodą prym Clint Eastwood i Gerard Depardieu oraz dlaczego powiedzenie "najgłupsza prawica świata" wciąż pozostaje aktualne? Odpowiedzi w specjalnym "Raporcie o stanie świata".

Czytaj także

"Sektor bankowy jest jak system krwionośny w ciele człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 18:00
- Od lat 30. XX wieku wiemy, że sektor bankowy jest praktycznie jedynym sektorem w gospodarce, który sam może "wysadzić ją w powietrze". Kryzys w żadnej innej branży nie jest w stanie spowodować takich szkód, jak kryzys w sektorze bankowym - mówi Ignacy Morawski, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe życie legendy muzyki indyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 16:00
- Ravi Shankar nie tylko łączył swoją rodzimą tradycję z kulturą Zachodu, ale też na przykład elementy indyjskie i japońskie. Wraz z tamtejszymi muzykami stworzył fenomenalny album - mówił Marek Sawicki o zmarłym przed kilkoma dniami wirtuozie sitaru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolność kontra dobrobyt. Dlaczego wybieramy to drugie?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2012 10:08
- Dążenie do osiągnięcia poczucia bezpieczeństwa poprzez zwiększanie kontroli i eliminowania przypadku to mrzonki. Największym fenomenem ograniczania wolności jest fakt, że ludzie się na to godzą - podkreśla dr Jarosław Kuisz.
rozwiń zwiń