X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Codzienność na gigantycznym cmentarzysku statków - zobacz zdjęcia!

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 14:00
Armatorzy z całego świata wysyłają do Alang w Indiach swoje statki na rozbiórkę. Na raz jest ich tam od 100 do 150. O tym gigantycznym złomowisku opowiadał w Trójce fotograf Michał Szlaga.
Audio
  • Michał Szlaga o największym na świecie cmentarzysku statków (Do południa/Trójka)
  • Rozmowa z Faustino Munozem, koneserem wody (Do południa/Trójka)
Alang w Indiach: gigantyczne złomowisk statków
Alang w Indiach: gigantyczne złomowisk statkówFoto: Michał Szlaga

Zakończył się przedostatni etap z historii potężnego wycieczkowca Costa Concordia. Teraz jednostka będzie doholowana do portu Piombino w Toskanii i tam pocięta na kawałki. O tym, jak złomowanie wygląda w Alang w Indiach, na jednym z największych na świecie cmentarzysk statków, opowiadał w audycji "Do południa" Michał Szlaga, fotograf, miłośnik statków i stoczni.

Rozmówca Pawła Drozda podkreślał, że w Alang pracują najczęściej biedni robotnicy, chłopi, którzy akurat nie uprawiają ziemi. Ich dzienny zarobek wynosi ok. 15 zł, warunki pracy są bardzo trudne, nikt nie myśli o przestrzeganiu zasad BHP.

- Te statki nie są właściwie rozbierane przy pomocy jakichkolwiek urządzeń. Najpierw są siłą przypływu wpychane są na plażę, później wciągane przy pomocy jakiś archaicznych sprzętów. Nie ma tam suwnic, doku, dźwigu - tłumaczył Michał Szlaga.

Oto jak wygląda wbijanie się rozpędzonym statkiem na plażę-złomowisko w Alang w Indiach w relacji ukraińskiego marynarza:

Więcej o projekcie Global Prosperity, w który zaangażowany jest gość dzisiejszej audycji, można znaleźć na blogu Michała Szlagi >>>

Woda może być niebezpieczna, może być też pasją, gdy każda jej kropla smakuje inaczej. Faustino Munoz jest koneserem, a w Hiszpanii ma sklep, w którym sprzedaje wodę z całego świata. Najdroższa butelka (3/4 litra) kosztuje 74 euro za sztukę. Rozmawiał z nim Jan Niebudek.

Audycję przygotował i prowadził Paweł Drozd .

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

(pg)

Zobacz więcej na temat: Costa Concordia

Czytaj także

Costa Concordia podniesiona. Pionierska operacja trwała niemal dobę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 11:58
Wrak statku Costa Concordia został ustawiony w pionie. Nigdy wcześniej w historii światowej żeglugi nie podniesiono tak gigantycznego statku.
rozwiń zwiń