Zapach poranka

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2009 06:00
Dziś w kuchni tradycyjnie sporo niespodzianek. Zaczniemy od łososia marynowanego w soli morskiej z koprem i grubo mielonym pieprzem. Jeśli zamarynujemy go dziś, to musimy poczekać ok trzech dni zanim trafi na nasz stół, wiec dziś niedzielny obiad bez przystawki...

Na drugie danie makaron ze smażonymi rydzami.

Największym zaskoczeniem będzie chyba deser, czyli tarta orzechowa podana z lodami śmietankowymi z gorgonzolą. Połączenie nieco szokujące, ale sprawdzone przez Jarka Uścińskiego.

Zapraszam

Tomasz Żąda

Czytaj także

Rosół, pierogi i sorbet z truskawkami

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2010 06:00
Z pozoru będzie w naszej kuchni bardzo tradycyjnie. Rosół, pierogi i sorbet z truskawkami, ale jak znaja Państwo naszego trójkowego Szefa Kuchni Jarosława Uścińskiego to tylko pozory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapach poranka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2010 06:00
Dziś przygotowania do grillowania. Zdradzimy tajemnice amerykańskich specjalistów od barbecue, ale też nie obędzie się od kulinarnych eksperymentów. Jarosław Uściński zaproponuje Państwu na przykład awokado z fetą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapach poranka

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2009 06:00
Dzis w naszej kuchni będzie królowała marchew. Pojawi się zarówno w zupie, daniu głównym jak i w deserze. Jarosław Uściński zapewnia, że nie znudzi sie nam jedzona we wszystkich trzech daniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapach poranka

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2010 06:00
W programie jak zwykle kilka ciekawych propozycji na niedzielny obiad rodzinny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapach poranka

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2010 06:00
Jak zwykle w niedzielę Jarosław Uściński przedstawi Państwu kilka propozycji na rodzinny obiad. Największą ciekawostką będzie chyba czekoladowe pure z ziemniaków.
rozwiń zwiń