Ile waży powietrze?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 14:26
Nie ma koloru, kształtu ani smaku. Nie można go zobaczyć, nie można też złapać. Czasem w ogóle zapominamy, że istnieje. A jednak to ono trzyma nas przy życiu.
Audio
  • Ile waży powietrze? (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Albina Glisic/Shutterstock.com

Najczystsze mają mieszkańcy Islandii, ale Kanadyjczycy i Finowie także nie mogą na nie narzekać. Dzięki niemu ludzkość od wieków marzy o lataniu. Ile waży? Jak przyłożyć do niego szkiełko i oko?

– Skąd wiemy, że powietrze jest wokół nas? Jak można je zbadać, skoro go nie widać? Niedawno otworzyliśmy wystawę mu poświęconą, gdzie można przeprowadzić różne eksperymenty z nim związane. Pokazujemy, między innymi, jak można zważyć powietrze – opowiada Anna Lipińska z Centrum Nauki Kopernik. Jaki jest sposób na określenie wagi powietrza wokół nas? Ile jest go w studiu Trójki? O tym, oraz o wystawie Centrum Nauki Kopernik można można posłuchać w dołączonym nagraniu.

Okładka książki "Julek i dziura w budżecie" Sylwii Wojciechowskiej/mat. prasowe Okładka książki "Julek i dziura w budżecie" Sylwii Wojciechowskiej/mat. prasowe

W audycji gościła również Sylwia Wojciechowska, autorka książki "Julek i dziura w budżecie". – Ferie zimowe to czas, gdy wiele dzieci pierwszy raz dostaje kieszonkowe na wyjazd. Trzeba nimi jakoś dysponować. Jak to zrobić? – pyta Katarzyna Stoparczyk. – Właśnie po to powstała moja książka. Mama tytułowego Julka uczy go, że gdy mamy własne pieniądze, to trzeba nimi właściwie zarządzać i planować na co je przeznaczymy – odpowiada pisarka. Czego jeszcze można się nauczyć z przygód Julka i jego przyjaciół? O tym w dołączonej audycji.

Gorąco zapraszamy do słuchania!

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Sylwia Wojciechowska (autorka książki "Julek i dziura w budżecie"), Anna Lipińska (pracownik Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 28.01.2017
Godzina emisji: 9.06

ml

Czytaj także

Wyjątkowe dziewczyny w "Zagadkowej niedzieli"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 16:12
Piratka, kobieta faraon, zawodniczka Formuły 1, tatuażystka i raperka, a także pierwsza kobieta chirurg i szpieg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Meissner: profesor marzyciel nadzwyczajny

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 15:30
Profesor Krzysztof Meissner jest wybitnym fizykiem, który doskonale odnajduje się w świecie kwarków, leptonów i bozonów. Jest osobą, która spełnia wielkie marzenie poważnej części ludzkości o prowadzeniu badań w największej maszynie świata, legendarnym Wielkim Zderzaczu Hadronów.
rozwiń zwiń