Joanna Olech o szczególnej książce zilustrowanej... kleksami

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 10:00
Pierwszy gość tego wydania "Zakadkowej niedzieli" napisał wiele książek, które niejeden z naszych słuchaczy ma na swojej półce.
Audio
  • Wartościowa literatura dla dzieci (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Joanna Olech, autorka książek dla dzieci
Joanna Olech, autorka książek dla dzieciFoto: Tytus Żmijewski/PAP

Joanna Olech miała niedawno zaszczyt pełnić bardzo prestiżową funkcję – znalazła się w gronie osób wybierających najlepszą, najbardziej wartościową książkę roku w konkursie Komitetu Ochrony Praw Dziecka "Świat przyjazny dziecku".

– Było tam kilka kategorii. Główną nagrodę zdobyły trzy świetne, bardzo specjalne książki: "Mały żółty i mały niebieski", "Szopięta" oraz "Ignatek szuka przyjaciela". Znamienne, że dwie ostatnie zostały zilustrowane przez Ewę i Pawła Pawlaków, ilustratorów z Wrocławia. Książek było mnóstwo, pojawiły się także wyróżnienia  podkreśla gość Trójki.

Z kolei pierwsza ze wspomnianych to w opinii Joanny Olech pozycja bardzo szczególna.  Nie zobaczymy tam żadnych dzieci, piesków, nic konkretnego. Całość zilustrowana została przy pomocy kleksów. Powstało to w taki sposób, że autor jechał kiedyś ze swoimi wnukami pociągiem i widząc, że nudzą się i psocą, wyrwał kilka kolorowych fragmentów z gazety, którą miał przy sobie i opowiedział dzieciom historię małego żółtego i niebieskiego kleksa – mówi gość audycji.

W jaki sposób można opowiedzieć historię dla dzieci? Jakie książki nagrodziliby młodzi ludzie obecni w studio? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której pojawił się również Michał Kędzierski, kierownik galerii EC1 Łódź. 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Joanna Olech (graficzka i autorka książek dla dzieci i młodzieży), Michał Kędzierski (kierownik EC1 Łódź Miasto Kultury)
Data emisji: 15.04.2018
Godzina emisji: 9.07

ml/mk

Czytaj także

Martyna Wojciechowska: wierzę, że życie jest ciekawsze niż fikcja

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 10:00
Podróżniczka, zdobywczyni Mount Everestu w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk wspominała pierwsze dziecięce lektury i swoją drogę do pisania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci i ich wiedza o jedzeniu

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 11:47
– Jedzenie to takie pyszne przekąsanie – mówi jeden z chłopców. 
rozwiń zwiń