X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zagadkowa Niedziela

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2008 08:00
Zagadkowa Niedziela o włoskiej tradycji i kulturze.
Audio

Czy wiecie, że…

Starożytni Grecy jedli placek z pieczonego chleba pokryty licznymi dodatkami, zwany plankuntos. Prawdopodobnie był on następcą czegoś, co we wcześniejszych wiekach jadali Babilończycy.

Pomidory, początkowo uważane za trujące, trafiły do Włoch w XVI wieku.

Oryginalny ser mozzarella robiono z mleka bawołów wodnych w VII wieku. Do Włoch trafił w wieku XVIII. Pierwszą na świecie prawdziwą pizzerią mogła być "Antica Pizzeria Port'Alba", którą otwarto w 1830 roku i która istnieje do dziś.

Włosi i Grecy jadali pizzę już kilka wieków wcześniej, zanim stała się ona popularna wśród arystokracji. W roku 1889 Neapolitańczyk Rafaele Esposito stworzył dla pary królewskiej pizzę, która stała się ich ulubionym daniem.

Dziś pizza jest znana na całym świecie, a podróżnicy są często zadziwieni tym, jak różne kultury potrafiły dostosować ją do swoich gustów.

Do Zagadkowej niedzieli zaprosiliśmy Marka Traczyka, eksperta włoskiej kuchni i kultury oraz prawdziwych kucharzy prosto z Włoch, którzy na oczach Kasi Stoparczyk będą wypiekać prawdziwy chleb.

Czytaj także

Unia Europejska broni pizzę przed podróbkami

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2009 20:07
Po pięciu latach starań neapolitańska pizza otrzymała w Brukseli prestiżowy znak GTS - gwarantowanej tradycyjnej specjalności. Sukces ten nie zadowala jednak w pełni twórców przysmaku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ktoś zanieczyszcza mozzarellę: afera we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 13:14
Szef konsorcjum producetów mozzarelli rozrzedzał bawole mleko wodą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadkowa Niedziela

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2007 08:00
Dziś w Zagadkowej Niedzieli między innymi konkurs z pięknymi nagrodami...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadkowa Niedziela

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2007 08:00
Dlaczego pszczoły tańczą? Kaczki zjadają własne pióra? A pingwiny nie odmrażają sobie stóp? Dlaczego śpiące ptaki nie spadają z gałęzi, a stonoga nie ma stu nóg? Zapraszamy do Zagadkowej niedzieli!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedziela, 6 stycznia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2008 08:00
Dlaczego pszczoły tańczą? Kaczki zjadają własne pióra? A pingwiny nie odmrażają sobie stóp? Dlaczego śpiące ptaki nie spadają z gałęzi, a stonoga nie ma stu nóg?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedziela, 4 listopada 2007

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2007 08:00
Dlaczego pszczoły tańczą? Kaczki zjadają własne pióra? A pingwiny nie odmrażają sobie stóp? Dlaczego śpiące ptaki nie spadają z gałęzi, a stonoga nie ma stu nóg?
rozwiń zwiń