Wystrzałowa "Zagadkowa"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 10:10
To było wystrzałowe wydanie audycji, w której pytaliśmy, czy żyją na tym świecie stworzenia, które są nieśmiertelne?
Audio
  • Fascynujący świat dookoła nas (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Just dance/Shutterstock.com

Jak to się dzieje, że strzel bombardier wyrzuca ze swojego ciała wrzątek i nie ma poparzeń? Czy humbaki są najlepszymi śpiewakami wśród zwierząt, a listki mięty wirują w powietrzu zgodnie z obrotami Księżyca? Na te wszystkie zaskakujące pytania odpowiedział nam znakomity popularyzator nauki, Wojciech Mikołuszko. Na spotkanie z nim zaprosiła nas Katarzyna Stoparczyk razem z Tosią, Natalką i Lenką.

Wojciech Mikołuszko, Katarzyna Stoparczyk, Tosia, Natalka i Lenka w studiu radiowej Trójki (fot. J.Pach - Żbikowska) Wojciech Mikołuszko, Katarzyna Stoparczyk, Tosia, Natalka i Lenka w studiu radiowej Trójki (fot. J.Pach - Żbikowska)

– Strzel bombardier to chrząszcz, który bardzo rzadko występuje w Polsce. Najczęściej pojawia się na południu Europy. On w sytuacji zagrożenia strzela odwłokiem substancją, nie tylko toksyczną, ale i wrzącą – mówił w audycji Wojciech Mikołuszko. 

Jak to się dzieje, że chrząszcz nie gotuje się od środka? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość:
 Wojciech Mikołuszko (przyrodnik, popularyzator nauki)
Data emisji: 8.09.2019
Godzina emisji: 9.05

kw

Czytaj także

Niedziela w zagadkowym Zamościu!

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 10:00
Prosto ze Szczebrzeszyna, gdzie chrząszcz brzmi w trzcinie i gdzie właśnie zakończył się Festiwal Języka Polskiego, pojechaliśmy do Zamościa. Katarzyna Stoparczyk oraz Daria, Jagódka i Franek poprowadzili audycję z tamtejszego ogrodu zoologicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wysokie loty Pawła Farona

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 10:00
Jest jednym z najbardziej doświadczonych pilotów w naszym kraju. Należy także do ścisłej światowej czołówki. Udało mu się zakwalifikować do najbardziej prestiżowych zawodów w świecie paraltoniarstwa – Red Bull X-Alps.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między przyszłością a przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 10:00
1 września 1939 roku dzieci miały beztrosko pobiec do szkoły. Nie pobiegły. Zamiast ciężaru tornistra wypełnionego książkami pozostał w nich ciężar wojny. Opowiada o niej ktoś, kto w dniu jej wybuchu miał zaledwie 16 lat. Opowiada przepięknie, bo mówi tak, jak pisze. Znakomity pisarz, człowiek legenda, Józef Hen.
rozwiń zwiń