Zagadkowy świat roślin

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 10:00
Gościem Katarzyny Stoparczyk, Krysi oraz Anielki była dr biologii, a zarazem artystka i poetka – Urszula Zajączkowska.
Audio
  • Sekretne życie drzew (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/TVGD

"Co jest zapisane w drzewie żyjącym ponad 700 lat? W dębie, który wykiełkował z żołędzia za czasów Łokietka, wydłużał młodociane pędy za Jagiełly, osiągnął pewność życiową za Zygmunta Starego? Co zapisał więc w sobie dąb Bartek, bo to o nim ta opowieść właśnie? To ogromne, rozłożyste drzewo stało się dla mnie przedmiotem badań. Przede wszystkim zmaterializowanym zachwytem, w całej swej grubokorowej i mszystej istocie" – pisała botaniczka o swojej zawodowej przygodzie.

– Drzewa mają świat schowany pod ziemią, system niewidzialnych korzeni. Przechodząc koło drzew, patrzymy tylko na pień albo na liście, natomiast nie myślimy o tym, że ogromna część ciała drzew jest pod ziemią. Jak rysujemy las, rysujemy ziemię na dole obrazka – mówiła Urszula Zajączkowska.

Gdzie drzewo ma mózg? Jaką melodię zagrałaby nasza rozmówczyni roślinom, gdyby te miały uszy?  Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo, słuchając dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość:
 Urszula Zajączkowska (poetka, botaniczka, artystka wizualna)
Data emisji: 15.09.2019
Godzina emisji: 9.06

kr/mk

Czytaj także

Niedziela w zagadkowym Zamościu!

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 10:00
Prosto ze Szczebrzeszyna, gdzie chrząszcz brzmi w trzcinie i gdzie właśnie zakończył się Festiwal Języka Polskiego, pojechaliśmy do Zamościa. Katarzyna Stoparczyk oraz Daria, Jagódka i Franek poprowadzili audycję z tamtejszego ogrodu zoologicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wysokie loty Pawła Farona

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 10:00
Jest jednym z najbardziej doświadczonych pilotów w naszym kraju. Należy także do ścisłej światowej czołówki. Udało mu się zakwalifikować do najbardziej prestiżowych zawodów w świecie paraltoniarstwa – Red Bull X-Alps.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między przyszłością a przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 10:00
1 września 1939 roku dzieci miały beztrosko pobiec do szkoły. Nie pobiegły. Zamiast ciężaru tornistra wypełnionego książkami pozostał w nich ciężar wojny. Opowiada o niej ktoś, kto w dniu jej wybuchu miał zaledwie 16 lat. Opowiada przepięknie, bo mówi tak, jak pisze. Znakomity pisarz, człowiek legenda, Józef Hen.
rozwiń zwiń