Zagadkowi superbohaterowie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 10:00
Walce o sprawiedliwość nie ma końca. Dzielni superherosi od dziesięcioleci ratują Ziemię przed wszelkiej maści złoczyńcami i zagrożeniami. Skąd wzięli się owi czempioni naszych czasów? Oto pytanie, na które odpowiada gość naszego Zagadkowego Studia!
Audio
  • W świecie superbohaterów (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Yuganov Konstantin

– Początek opowieści o Supermanie zaczyna się w dwojaki sposób. 20 km od Łodzi, w Strykowie, urodził się chłopiec, który nazywał się Zygmunt Breitbart i był super silny. W wieku 3 lat widać było, że rośnie na strongmana. Wszyscy podziwiali to jak giął gołymi rękoma żelazo, zrywał łańcuchy, był niesamowity. Gdy zauważono, że ludzie chodzą oglądać kogoś tak niezwykłego, Zygmunt zaczął pokazywać swoje umiejętności w cyrkach. Zaczął występować w Europie i USA, gdzie jego występy reklamowano, jako pokazy "The Superman". Podczas jednego z występów w Ameryce, na widowni znalazło się dwóch młodych chłopaków, Jerry Siegel i Joe Shuster, którzy postanowili po spektaklu, że stworzą bohatera na nowe czasy: siłacza, który wszystko potrafi, a przy tym jest prawy, postawny i sama jego muskulatura zdradza, że jest to ktoś silny, ale i trzyma się zasad – opowiada Michał Kędzierski z Centrum Nauki i Techniki EC1, gdzie można zobaczyć specjalną wystawę poświęconą największym superbohaterom w historii!

Wystawa "Sztuka DC. Świt superbohaterów" Wystawa "Sztuka DC. Świt superbohaterów"

Wystawa "Sztuka DC. Świt superbohaterów" to ponad 1000 m2 powierzchni wystawienniczej wypełnionej atrakcjami dla fanów Batmana, Supermana czy Wonder Woman. Zobacz oryginalne plansze komiksowe i rekwizyty z kultowych ekranizacji filmowych Uniwersum DC.

Jakie wydarzenie zapoczątkowało modę na superbohaterów? Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Michał Kędzierski (szef komunikacji EC1 Łódź)
Data emisji: 5.01.2019
Godzina emisji: 9.06

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Zagadkowa fascynacja muzyką

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 10:00
Tym razem w "Zagadkowej niedzieli" Katarzyna Stoparczyk gości Pawła Podgórskiego, znakomitego aktora, wokalistę i wychowawcę dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grudniowy, rodzinny czas

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 10:00
Czesław Mozil, Grajkowie Przyszłości i przebojowy, adwentowy artystyczny projekt pt. "Kiedyś to były święta".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamila Kielar i jej wielkie podróże

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 09:00
Rzadko zdarza się, by ktoś potrafił patrzeć na świat z wrażliwością dziecka, buntem nastolatka i przytomnym okiem dorosłego cenzora. A o tym świecie opowiadał tak, że człowiek wchodzi w tę opowiadaną historię do samego końca.
rozwiń zwiń