Zagadkowe podróże w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 10:00
W sobotę 30 maja cały świat z zapartym tchem obserwował start rakiety SpaceX Falcon 9, która wzniosła kapsułę Dragon na orbitę. 
Audio
  • Zagadkowe ciekawostki o starcie rakiety Falcon 9 (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Nadezda Murmakova

Pasażerami są amerykańscy astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley oraz… obszyty cekinami mały dinozaur. Obecność pluszaka w pojeździe kosmicznym to nie nie lada zagadka, a rozwiązał ją dla nas popularyzator nauki Piotr Stanisławski.

– Dinozaur został wybrany do lotu przez dzieci astronautów. Spełnia on specjalną funkcję. Ponieważ astronauci cały czas spędzają w tej samej pozycji w tej samej pozycji, nie są w stanie zorientować się, w którym momencie powstaje stan nieważkości. Poznają to po tym, że dinozaur się unosi – wyjaśnia współautor bloga "Crazy Nauka".

Searching Sloth/The First Dinosaur in Space

Co, oprócz astronautów i cekinowego diplodoka, znajduje się wewnątrz pojazdu? – Mamy panel z monitorami – wygląda on, jakbyśmy mieli ze sobą trzy komputery. Kiedyś w kapsułach było tysiące przycisków, pokrętka, dziwne lampki, a w tej chwili to są trzy ekrany. Jest tam też kratka, w której jest wlot powietrza. Powietrze jest cały czas wyciągane z kabiny po to, żeby je oczyszczać. Przy tej kratce gromadzą się wszystkie przedmioty w kabinie. Wszystkie rzeczy, które gdzieś zostawimy albo zgubimy, po jakimś czasie trafiają w jedno miejsce  – opowiada gość audycji. 

CBC News/NASA, SpaceX launch historic Falcon 9 flight

W wyjątkowym, bo dwugodzinnym, wydaniu "Zagadkowej niedzieli" gościli także biolog Aleksandra Skawina oraz nauczyciel beatboxu Patryk TikTak Matela.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Aleksandra Skawina (biolog), Piotr Stanisławski (popularyzator nauki, współautor bloga "Crazy Nauka"), Patryk TikTak Matela (nauczyciel beatboxu)
Data emisji:
 7.06.2020
Godzina emisji: 9.08

kr

Czytaj także

Doktor, która uczy dzieci szanować odmienność

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 10:00
– Moja praca nie polega tylko na tym, że patrzę na ekran monitora i podziwiam to wnętrze, ale mogę też zobaczyć emocje dzieci i rodziców – mówiła w Zagadkowym Studiu dr Magdalena Kryger, pediatra dziecięcy i autorka książki "Wróżka Zuzia i cudowne dzieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Codzienność dzieci, które widzą świat inaczej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 10:00
Ma długą brodę, ubiera się w kolorowe szaty i w pewnym sensie jest św. Mikołajem, ponieważ każdego dnia przynosi dzieciom najpiękniejsze prezenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sambor Dudziński i jego zagadkowe instrumenty

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 10:00
– Pasja jest naszym zadaniem na Ziemi – mówił wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Sambor Dudziński, który na Festiwal "Trójka Górom" przyszedł z trzema walizkami zaczarowanych instrumentów. 
rozwiń zwiń