Jak narodził się Antoine? Bajkowa historia Antoniego Cierplikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 11:00
– W historii czasem zapominamy o fryzjerach, ale tych kilka tygodni bez fryzjera pokazało, że jest to jeden z najbardziej potrzebnych zawodów – zauważył historyk i dziennikarz Marcin Dobrowolski, który opowiedział o wyjątkowo ciekawych postaciach historycznych i mało znanych faktach z ich życia. Jedną z nich był "Król Fryzjerów", czyli Antoni Cierplikowski.
Audio
  • Ciekawostki historyczne z Zagadkowego Studia (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Antoni Cierplikowski przy pracy
Antoni Cierplikowski przy pracyFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Antoni Cierplikowski urodził się w 1884 roku w Sieradzu. Jako 17-latek wyjechał do Paryża i zmienił swoje imię na francusko brzmiące Antoine. W 1909 roku na potrzeby filmu o Joannie D' Ark wyczarował na głowie aktorki Ève Lavallière fryzurę "na chłopczycę". Uczesanie to zdobyło ogromną popularność – nosiły je m.in. Coco Chanel, Josephine Baker czy Brigitte Bardot.

Jak to bywa w przypadku bardzo sławnych osób, Antoni Cierplikowski stał się bohaterem legend – Nie wiadomo, co było prawdą w tym, co ludzie o nim mówili. Mówiono na przykład, że miał samolot, którym raz na jakiś czas przylatywał do Warszawy, a kiedy przelatywał nas Sieradzem, zniżał lot i wyrzucał z pokładu cukierki! Jest też legenda, że sypiał w kryształowej trumnie, ale ciężko mi w to uwierzyć, bo musiała być strasznie niewygodna – opowiadał Marcin Dobrowolski.

W audycji Marcin Dobrowolski opowiedział także o Kazimierzu Prószyńskim, który skonstruował pierwszy aparat kinematograficzny, (zanim na ten sam pomysł wpadli bracia Lumiere). Ponadto upiekliśmy pyszne ciasto czekoladowe z Katią Roman-Trzaską ze szkoły gotowania dla dzieci Little Chef oraz naśladowaliśmy odgłosy zwierząt z Patrykiem TikTakiem Matelą.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Katia Roman-Trzaska (Little Chef), Marcin Dobrowolski (historyk, dziennikarz), Patryk TikTak Matela (nauczyciel beatboxu)
Data emisji:
 14.06.2020
Godzina emisji: 9.07

kr/gs

Czytaj także

Doktor, która uczy dzieci szanować odmienność

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 10:00
– Moja praca nie polega tylko na tym, że patrzę na ekran monitora i podziwiam to wnętrze, ale mogę też zobaczyć emocje dzieci i rodziców – mówiła w Zagadkowym Studiu dr Magdalena Kryger, pediatra dziecięcy i autorka książki "Wróżka Zuzia i cudowne dzieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Codzienność dzieci, które widzą świat inaczej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 10:00
Ma długą brodę, ubiera się w kolorowe szaty i w pewnym sensie jest św. Mikołajem, ponieważ każdego dnia przynosi dzieciom najpiękniejsze prezenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sambor Dudziński i jego zagadkowe instrumenty

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 10:00
– Pasja jest naszym zadaniem na Ziemi – mówił wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Sambor Dudziński, który na Festiwal "Trójka Górom" przyszedł z trzema walizkami zaczarowanych instrumentów. 
rozwiń zwiń