Pomoc na czterech łapach. O psach przewodnikach

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 11:00
– Moje ręce i mój mózg to moje oczy – mówi w Trójce Sebastian Grzywacz, któremu utrata wzroku nie przeszkadza w normalnym życiu i odkrywaniu jego kolejnych zaskakujących obszarów. Pomaga mu w tym czworonożny przyjaciel.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/SasaStock

Posłuchaj
104:03 2020_08_23 09_05_55_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Sebastian Grzywacz i jego "włochate oczy" (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

Sebastian Grzywacz stracił wzrok kilka lat temu wskutek wypadku komunikacyjnego. Wszystko, co widzi to biała poświata. W codziennym funkcjonowaniu oprócz pozostałych zmysłów wspierają go nowoczesne technologie, biała laska, a przede wszystkim – Rolek, pies asystujący, którego nasz gość nazywa "włochatymi oczami". 

Czytaj także:

– Wydaję psu komendy, np. "w lewo przejście", "w prawo przejście". Kiedy idę ulicą i powiem "schody dół", pies szuka schodów na dół, kiedy powiem "winda", szuka mi windy. Kiedyś pewna pani zapytała mnie, jak pies wyszczekuje mi numery autobusów – śmieje się.

Pies przewodnik pomaga osobom niewidomym poruszać się po mieście Pies przewodnik pomaga osobom niewidomym poruszać się po mieście

Nawet psi przewodnicy muszą kiedyś odejść na emeryturę, a moment, w którym Rolek przestanie być psem asystującym Pana Sebastiana, nastąpi już niedługo. Co prawda, został wyznaczony już jego następca – kilkumiesięczny Walduś, jednak nikt nie zastąpi naszemu rozmówcy pierwszego pupila.

– Rolek to mój pierwszy pies. To bezgraniczna miłość. To moje "włochate oczy", ale przede wszystkim mój "włochaty synek" – wyznaje

 I see no obstacles | Sebastian Grzywacz | TEDxMarszalkowska/TEDx Talks

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Sebastian Grzywacz (osoba niewidoma, biegacz wyczynowy), Michał (nastolatek niewidomy od urodzenia)
Data emisji:
 23.08.2020
Godzina emisji: 9.06

kr/gs

Czytaj także

Pies i człowiek – od zawsze razem

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 11:00
Pies to nieodłączny towarzysz człowieka – przede wszystkim zapewnia nam towarzystwo, ale także pomaga w tropieniu przestępców, w terapii i chroni nas przez niebezpieczeństwem. Psy znamy od zawsze, ale skąd one właściwie wzięły się w naszym życiu? Na to pytanie odpowiedział człowiek, który o tych zwierzętach wie wszystko, czyli trener i behawiorysta psów Łukasz Wacławski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Bałtyku po wybrzeża Australii

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 10:00
Tym razem, naszym gościem jest Aleksandra Karkowska, autorka książek pt. "A może, morze" i "B jak Batory".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z wizytą w Zamościu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 11:00
– Uważam, że strzelanie do zwierząt jest bardzo, bardzo złe. Do lasu warto chodzić z lornetką, żeby widzieć lepiej, z aparatem, żeby sfotografować jakieś zwierzę, z workiem na śmieci – mówił dziennikarz i działacz na rzecz przyrody Adam Wajrak z Zagadkowego Studia, które tym razem znalazło się przy ratuszu w Zamościu.
rozwiń zwiń