"Tarapaty 2" i zagadkowe opowieści filmowe

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 11:00
– Ten film powstał z tęsknoty za beztroską – mówiła w Trójce reżyserka Marta Karwowska o filmie "Tarapaty 2", który od 25 września można oglądać w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.
Kadr z filmu Tarapaty 2 w reżyserii Marty Karwowskiej
Kadr z filmu "Tarapaty 2" w reżyserii Marty KarwowskiejFoto: mat. promocyjne

Antoni Cierplikowski nac 1200.jpg
Bajkowa historia Antoniego Cierplikowskiego

Kiedy z Muzeum Narodowego w Poznaniu znika perła kolekcji – "Plaża w Pourville" Claude’a Moneta, a o kradzież zostaje fałszywie oskarżona ciotka Julki – dzieci muszą odnaleźć obraz i odkryć tożsamość prawdziwego złodzieja. Zgrany duet rozpoczyna śledztwo, ale na horyzoncie pojawia się Felka, zwariowana 12-latka, a razem z nią kłopoty. 


Posłuchaj
98:20 2020_09_27 09_06_50_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 "Tarapaty 2" – opowieść o zaufaniu, zazdrości i pewnej kradzieży (Zagadkowa niedziela/Trójka)

Jak się okazuje, reżyserka filmu "Tarapaty 2" zaczerpnęła pomysł na scenariusz z historii, która wydarzyła się naprawdę wiele lat temu.

– 20 lat temu z Muzeum Narodowego w Poznaniu pewien pan ukradł obraz Claude’a Moneta. Przez pięć godzin malutkim nożykiem wycinał go z ram. Wyniósł ten obraz z muzeum, które zorientowało się dopiero po kilku dniach, że "Plaży w Pourville" ma na ścianie. Tak przestraszył się szumu, który po tym wybuchł i schował obraz u rodziców za meblościanką, gdzie przeleżał 10 lat. To była najdziwniejsza i najbardziej brawurowa kradzież, o jakiej słyszałam – opowiada Marta Karwowska.

Tarapaty 2 - oficjalny zwiastun (official trailer)/NEXTFILMPL

Gośćmi audycji byli także szef programowy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci Maciej Jakubczyk, odtwórczyni jednej z głównych ról w "Tarapatach 2" Pola Król oraz Mary Sadowska-Łakomy – pedagog, która opowiedziała nam, w jaki sposób dzieci mogą zmieniać ten świat, a przy okazji uczyć się od innych dzieci.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Marta Karwowska (reżyserka filmowa, autorka filmu "Tarapaty 2"), Pola Król (odtwórczyni jednej z głównych ról w filmie "Tarapaty 2"), Mary Sadowska-Łakomy (pedagog), Maciej Jakubczyk (szef programowy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci)
Data emisji:
 27.09.2020
Godzina emisji: 9.06

kr/mat. prasowe

Czytaj także

Kosmicznie zagadkowe studio

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 11:00
To jest Kosmos. Ten nad nami. I ten wokół nas. Bo perseidy, łaziki i marsjańskie rzeki są tak samo kosmiczne jak endemity w Nowej Gwinei, gejzery na Kamczatce czy obłędne zorze na Svalbardzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc na czterech łapach. O psach przewodnikach

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 11:00
– Moje ręce i mój mózg to moje oczy – mówi w Trójce Sebastian Grzywacz, któremu utrata wzroku nie przeszkadza w normalnym życiu i odkrywaniu jego kolejnych zaskakujących obszarów. Pomaga mu w tym czworonożny przyjaciel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z lotu bociana. "Wojtek" Wojciecha Mikołuszki

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 11:00
Pewien bocian z podlaskiej wsi, zwany Wojtkiem, szykuje się do odlotu do ciepłych krajów. W tym samym czasie tata mieszkającego tu siedmioletniego Jacka nagle wyjeżdża – tak rozpoczyna się historia bohaterów książki "Wojtek" z ilustracjami Małgorzaty Dmitruk i tekstem Wojciecha Mikołuszki, który tej niedzieli odwiedził Zagadkowe Studio.
rozwiń zwiń