Jak żyć na Ziemi i w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 10:15
Najnowsza "Zagadkowa niedziela" oprócz tradycyjnych, ciekawych, a zarazem zabawnych zagadek, poświęcona była bardzo ważnej kwestii: życiu. Zarówno temu na Ziemi, jak i temu poza nią. I o tym opowiadali Zagadkowi Goście.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: FotoHelin/Shutterstock

wytrwałość sukces zwycięstwo szczyt 1200 free.jpg
Najważniejsze to spełniać marzenia z dzieciństwa

Można powiedzieć, że nie ma nic prostszego, niż życie na Ziemi. Ale jak żyć, aby nie szkodzić naszej planecie i zrobić, aby jej pomóc – to już bardzo poważny problem. Podobnie poważna jest kwestia, jak można przeżyć w kosmosie i na obcej planecie, np. na Marsie. I czy istnieje życie w kosmosie?


Posłuchaj
52:30 2021_03_07 09_06_52_PR3_Zagadkowa_Niedziela.mp3 Życiowe problemy (Zagadkowa niedziela/Trójka)

Weronika Chmielewska jest uczennicą II klasy LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Wraz z koleżankami wymyśliła projekt "Graj w zielone". – To miesięczna gra ekologiczna dla uczniów klas 4-8. Polegała na tym, że w ciągu miesiąca na stronie grajwzielone.edu.pl pojawiło się osiem zadań, które trzeba było wykonać – tłumaczy. – Np. ugotowanie wegańskiego burgera, zrobienie pomadki do ust z naturalnych składników, pomalowanie torby metodą tie-dye naturalnymi barwnikami np. kurkumą, sokiem z buraka – wylicza.

Uczestnicy gry wykonywali poszczególne zadania przez 3-4 dni, a potem za pomocą specjalnego formularza przesyłali zdjęcia. Oceniane były przede wszystkim zaangażowanie i kreatywność.

Skąd taki pomysł? Chodzi przede wszystkim o to, aby starać się żyć bardziej ekologicznie, pomyśleć o świecie, w którym żyjemy, o naszej planecie. – Do wyprodukowania jednego hamburgera potrzeba jest tyle wody, ile jest wykorzystywane do brania prysznica przez dwa miesiące! – tłumaczy Weronika.

I namawia, aby spróbować życia w stylu less waste, czyli ograniczać produkcję śmieci. – To dokonywanie małych wyborów, które pomagają naszej planecie: rezygnacja z plastikowej słomki, niekupowanie nowych zeszytów, tylko dokładne wykorzystywanie starych. Rezygnacja z plastikowej szczoteczki do zębów lub używanie szamponu w kostce – wskazuje.


Artur B. Chmielewski "Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy" Artur B. Chmielewski "Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy"

Z kolei Artur B. Chmielewski, który pracuje w NASA, opowiadał o problemach związanych z życiem poza Ziemią. Autor książki "Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, jak dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy" tłumaczy, czym jest "7 minut grozy" na Marsie, czym zajmuje się astrobiologia i czy istnieje życie w kosmosie.


***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 07.03.2021
Godzina emisji: 9.06

pr

Czytaj także

Podróż do królestwa grzybów

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 10:00
Są piękne, kolorowe, a czasami brzydkie i pasożytnicze. Znaleźć możemy je wszędzie: w lesie, pod ziemią, a nawet w nas. Jak wygląda królestwo grzybów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaucja od butelek i innych opakowań. Projekt jest już przygotowany

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 06:55
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada wprowadzenie kaucji od plastikowych butelek. Nieoficjalnie mówi się, że będzie ona wynosić 1–2 złote. Na czym polega program i jak ma wyglądać procedura? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykański wyścig o podbój kosmosu. Rakieta Elona Muska eksplodowała.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 07:25
Wyścig o podbój przestrzeni kosmicznej trwa. W rywalizacji bierze udział m.in. firma miliardera Elona Muska. SpaceX odpowiadać ma za komercjalizację programu lotów. Trwają pierwsze próby. Ostatnia z nich zakończyła się niepowodzeniem.
rozwiń zwiń