Wiosna, wiosna - czy to Ty?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 10:15
Czy wszędzie ludzie wyczekują i wypatrują wiosny w tym samym czasie? Czy na całej kuli ziemskiej pojawia się ona właśnie 21 marca? I jakie są związane z jej przyjściem obyczaje i tradycje?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

woda Shutterstock 1200.jpg
Dwa żywioły, które dają życie – woda i miłość

Nadeszła wiosna – ta astronomiczna (20 marca) i ta w kalendarzu (21 marca). Jednak rozglądając się dookoła trudno to potwierdzić: słońca nie widać zza szarych chmur, gdzieniegdzie jeszcze leży śnieg, a termometry wciąż wskazują temperaturę w okolicach zera. Na drzewach nie ma jeszcze żadnych świeżych listków, ani tym bardziej pączków... Jak w takich warunkach cieszyć się wiosną?


Posłuchaj
51:56 2021_03_21 09_06_25_PR3_Zagadkowa_Niedziela.mp3 Wiosenne zwyczaje (Zagadkowa niedziela/Trójka)

– Wiosna w marcu przychodzi tylko na półkuli północnej. Na półkuli południowej w tym samym czasie nadchodzi właśnie jesień. Tam wiosna przyjdzie dopiero we wrześniu – tłumaczy Małgorzata Kunecka z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. – Zresztą także na naszej półkuli wiosna pojawia się w różnym czasie – dodaje.

Okazuje się bowiem, że np. w Bułgarii pierwszy dzień wiosny obchodzi się już 1 marca. Wręcza się wtedy prezenty nazywane martyniczkami. – To są plecione sznurkowe bransoletki, które wiąże się na ręku. I nosi do momentu zobaczenia pierwszego kwitnącego drzewa lub pierwszego wiosennego ptaka, np. bociana – opowiada pani Małgorzata. – Wtedy trzeba martyniczkę zdjąć i albo powiesić na tym drzewie, albo włożyć pod kamień, albo wrzucić do rzeki – wyjaśnia.

Z kolei w Bośni w pierwszy dzień wiosny mieszkańcy robią przed domem... jajecznicę! Z 10, 20, a czasem nawet ze 100 jaj. I karmią każdego, kto przechodzi i chce jej spróbować. Ten zwyczaj nazywa się cimburijada.

– Wśród wszystkich Słowian jajko było symbolem wiosny. Bo jajko to życie, a życie odradza się właśnie na wiosnę – wskazuje gość "Zagadkowej niedzieli". – Zwyczaj malowania jajek praktykowali już nasi prasłowiańscy przodkowie – dodaje.

Marek Grechuta/Anawa – Wiosna – ach to ty [Official Audio]/YouTube Polskie Nagrania


***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 21.03.2021
Godzina emisji: 9.06

pr

Czytaj także

Podróż do królestwa grzybów

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 10:00
Są piękne, kolorowe, a czasami brzydkie i pasożytnicze. Znaleźć możemy je wszędzie: w lesie, pod ziemią, a nawet w nas. Jak wygląda królestwo grzybów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsze to spełniać marzenia z dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 10:15
W tym wydaniu audycji gościem Zagadkowego Studia był inżynier ABC, czyli Artur Bartosz Chmielewski. Syn Papcia Chmiela, słynnego rysownika i twórcy Tytusa, Romka i A'Tomka, mieszka obecnie w Pasadenie, w Kalifornii, na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. A pracuje – w NASA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak żyć na Ziemi i w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 10:15
Najnowsza "Zagadkowa niedziela" oprócz tradycyjnych, ciekawych, a zarazem zabawnych zagadek, poświęcona była bardzo ważnej kwestii: życiu. Zarówno temu na Ziemi, jak i temu poza nią. I o tym opowiadali Zagadkowi Goście.
rozwiń zwiń