"Marzycielka" czyli najlepsze słuchowisko dla dzieci i młodzieży. Festiwal "Dwa Teatry" 2021

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 10:15
Gościem zagadkowej niedzieli była Anna Skuratowicz, reżyserka, laureatka głównej nagrody dla najlepszego słuchowiska dla dzieci i młodzieży na festiwalu "Dwa Teatry" 2021. Autorka została nagrodzona za słuchowisko "Marzycielka".
Marzycielka
"Marzycielka"Foto: Anna Skuratowicz

Słuchowisko powstało w ramach cyklu "Dzieci bliżej historii". To oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska. 

– "Marzycielka" to opowieść o spełnieniu marzeń. Przekaz, żeby spełniać marzenia i iść swoją ścieżką. Bez względu na to, co mówią inni – mówiła goszcząca w studiu Tosia, odtwórczyni roli Renki.

Posłuchaj
50:14 2021_09_26 09_07_36_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 "Marzycielka" i poszukiwanie dźwięków (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

Opowieść 

– Kiedy dostałam zadanie napisania sztuki o Marii Skłodowskiej-Curie, zastanawiałam się, jak chciałabym pokazać jej postać. Zależało mi, żeby scenariusz nie był zbiorem faktów, które są przecież wszechobecne i ogólnodostępne. Chciałam, żeby ta postać słuchowiska była żywa. By była człowiekiem z krwi i kości. Pragnęłam wykreować postać, którą młodzi słuchacze chcieliby naśladować – powiedziała Anna Skurowicz, reżyser słuchowiska.

Świat dźwięków

– Szukając dźwięków, trzeba uważać. Ucho bardzo oszukuje. Gdy chcemy zrobić deszcz, prawdziwy brzmi w odbiorniku trochę jak ogień. Trzeba użyć więc innej techniki, by słuchacz miał wrażenie, że za oknem pada, a nie płonie – zaznaczyła laureatka. 

– Lubię dźwięki mojego dnia. Gdy się budzę, nasłuchuję, co robią moje dzieci. Czy już wstały i czy szukają w lodówce swoich ulubionych serków – dodała.

"Marzycielka"

Renka ma jedenaście lat, dwóch braci i psa Bulgota. Bardzo lubi jeździć na rowerze i z zapałem wykonuje eksperymenty chemiczne. Jest bardzo wrażliwa, ale trochę nieśmiała i brak jej wiary we własne siły. Pewnego ranka, w tajemniczych okolicznościach, pojawia się w jej domu Maria Skłodowska-Curie. Dziewczynka spędza w towarzystwie słynnej noblistki kilka pełnych przygód dni, dzięki którym nie tylko dowiaduje się wiele o życiu uczonej, ale również nabiera pewności siebie.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Anna Skurowicz (reżyser słuchowiska "Marzycielka")
Data emisji: 26.09.2021
Godzina emisji: 09.06

zch