X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Premiera "Kordiana" w Teatrze Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 12:00
19 listopada 1765 roku jest umowną datą ustanowienia teatru narodowego w Polsce. W TN w Warszawie ciężar obchodów jubileuszu rozłożono na dwa sezony - 2014/15 i 2015/16. 19 listopada, w dniu jubileuszu, dyrektor teatru Jan Englert da premierę "Kordiana".
Audio
  • Kordian w Teatrze Narodowym i Interpretacje w Katowicach (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Plakat promujący spektakl Kordian w Teatrze Narodowym
Plakat promujący spektakl "Kordian" w Teatrze NarodowymFoto: mat. prom.

Dlaczego Jan Englert wybrał ten właśnie romantyczny dramat? Skąd pomysł reżysera, by Kordianów było trzech? Na czym polega dziś reinterpretacja dzieła romantycznego? Reżyser premiery był gościem pierwszej części MBK, który został wyemitowany na 4 dni przed kulminacją obchodów 250-lecia Teatru Narodowego/publicznego w Polsce. Wydanie otworzyły wypowiedzi trzech Kordianów: Marcina Hycnara, Jerzego Radziwiłowicza oraz - najmłodszego - Kamila Mrożka.


Wydanie to transmitowaliśmy z Katowic, gdzie kończy się XVII Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Magazyn nadaliśmy podczas trwania spektaklu mistrzowskiego, zamykającego wydarzenie. To opera Pawła Mykietyna "Czarodziejska Góra".
Rozmawialismy o przebiegu konkursu, czyli o pięciu spektaklach, które tego wieczoru oceniało jury.


Program społeczno-artystyczny Regeneratora przedstawiła w ubiegłą niedzielę w MBK jego kuratorka Katarzyna Mazurkiewicz. My zaprosilismy na spotkanie z reprezentacją jury konkursu Małgorzatą Sikorską Miszczuk oraz Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Pani juror jest zarazem autorką libretta do "Czarodziejskiej Góry". Dowiedzieliśmy się także, jak ta opera przyjmowana jest w różnych miastach, bo spektakl "wędruje". Ważny jest kontekst, w jakim odbywają się Interpretacje: Śląsk - Katowice - "duch miejsca".

Do usłyszenia! To pierwsze po latach wydanie MBK powstające w Katowicach.

Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz - wydawca

Mirkowi Ruseckiemu dziękujemy za inspiracje i zaproszenie nas na Festiwal w imieniu organizatorów! Trójka współpatronuje Interpretacjom.

***

Tytuł audycji: Magazyn Bardzo Kulturalny  
Prowadzi: Baszka Marcinik  
Wydawca: Wojciech Dorosz  
Data emisji: 15.11.2015  
Godzina emisji: 19.05

Czytaj także

Święto teatru i spotkanie z Piotrem Fronczewskim

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 18:30
W Trójce świętujemy 250-lecie obchodów istnienia teatru publicznego w Polsce. Na antenie o teatrze (i nie tylko) rozmawiamy z aktorem Piotrem Fronczewskim.
rozwiń zwiń