X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przeszłość, która nie chce przeminąć - wystawa Doroty Nieznalskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 00:56
20 listopada (w dzień po wernisażu wystawy prac Jerzego Lewczyńskiego) została otwarta w PGS w Sopocie wystawa prac Doroty Nieznalskiej, artystki z Gdańska reprezentującej nurt sztuki zwanej krytyczną.
Audio
  • Przeszłość, która nie chce przeminąć - wystawa Doroty Nieznalskiej (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Dorota Nieznalska - Zwyciężyliśmy. Stal, odlewy z mosiądzu i aluminium, 2015
Dorota Nieznalska - "Zwyciężyliśmy". Stal, odlewy z mosiądzu i aluminium, 2015Foto: mat. prom.

Dorota Nieznalska ukończyła gdańską ASP (dyplom u prof. Grzegorza Klamana). Jest autorką instalacji, filmów, fotografii. Porozmawiamy o jej najnowszej wystawie, a także o sytuacji sztuki i artysty w Polsce. Sztuki wizualne oraz teatr są przedmiotem kontrowersji, głównie w środowiskach pozaartystycznych. Kontrowersje ożywiają strefę kultury. Problemem jest jednak dziwna niemożność prowadzenia spokojnego dialogu, która zakłóca proces twórczy.

Ocenzurowany plakat autorstwa Natalii Kabanow. Ocenzurowany plakat autorstwa Natalii Kabanow

Ewelina Marciniak (Talent Trójki w kategorii Teatr) przygotowała w Teatrze Polskim we Wrocławiu na 20 listopada premierę "Śmierci i dziewczyny" wg Elfriede Jelinek. Plakat do spektaklu wzbudził oburzenie. Zażądano odwołania premiery. W tym wydaniu Magazynu usłyszeliśmy krótką wypowiedź reżyserki (wypowiedź nagraną podczas festiwalu "Interpretacje" w Katowicach, gdzie Ewelina Marciniak otrzymała Nagrodę Dziennikarzy oraz Publiczności za "Portret Damy" z Teatru Wybrzeże w Gdańsku) oraz mini-recenzje Jacka Cieślaka, który był na tej premierze, jak również na czwartkowej premierze "Kordiana" w reż. Jana Englerta, w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Program Teatru Polskiego we Wrocławiu nie jest akceptowany przez Urząd Marszałkowski, ale to nie jedyny teatr, który ma "kłopoty". Powstała właśnie petycja "Tak dla Jana Klaty...", dyrektora Narodowego Starego Teatru. Zarówno wrocławski teatr, jak i krakowska scena narodowa tworzą wyraziste, krytyczne spektakle, zapraszane na festiwale, nagradzane, podróżujące po świecie.

W tym klimacie, w trudnej sytuacji politycznej w Europie, w atmosferze lęku przed terroryzmem kończy się rok 2015 - rok licznych jubileuszy, które przypominają o sile naszej tradycji. Artysta, nawet ten "myślący inaczej", powinien być otoczony szczególną troską, a nie wikłany w wyniszczające, bezsensowne potyczki.

Do usłyszenia!

Baszka Marcinik, Wojciech Dorosz i współgospodarz tego wydania MBK - dyrektor PGS Zbigniew Buski

"Magazyn Bardzo Kulturalny" wciąż jest w trasie (za nami jesienne wyprawy do Wrocławia, Krakowa, Katowic; po dłuższej przerwie powróciliśmy do Sopotu; wszystkie wydarzenia na tej trasie mają Trójkowy Znak Jakości).

Program zrealizował Andrzej Dubas z Radia Gdańsk. 

***

Tytuł audycji: Magazyn Bardzo Kulturalny  
Prowadzi: Baszka Marcinik  
Wydawca: Wojciech Dorosz  
Data emisji: 22.11.2015  
Godzina emisji: 19.05


Czytaj także

Święto teatru i spotkanie z Piotrem Fronczewskim

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 18:30
W Trójce świętujemy 250-lecie obchodów istnienia teatru publicznego w Polsce. Na antenie o teatrze (i nie tylko) rozmawiamy z aktorem Piotrem Fronczewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera "Kordiana" w Teatrze Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 12:00
19 listopada 1765 roku jest umowną datą ustanowienia teatru narodowego w Polsce. W TN w Warszawie ciężar obchodów jubileuszu rozłożono na dwa sezony - 2014/15 i 2015/16. 19 listopada, w dniu jubileuszu, dyrektor teatru Jan Englert da premierę "Kordiana".
rozwiń zwiń