X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Majowe festiwale literackie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 20:00
Rozpoczął się czas festiwali z książką w roli głównej. I tak, w tym wydaniu MBK, ogłosiliśmy pojawienie się na mapie kulturalnej nowego festiwalu literackiego.
Audio
  • Majowe festiwale literackie (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Plakat promujący nowy festiwal literacki Apostrof
Plakat promujący nowy festiwal literacki ApostrofFoto: mat. promocyjne

To Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury, który w Warszawie będzie towarzyszył Targom Książki, ale - co stanowi novum w tej dziedzinie - odbywał będzie się równolegle także w: Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi i Szczecinie. Naszym gościem była jego kuratorka - pisarka Sylwia Chutnik.

Tomasz Pindel z Instytutu Książki (tłumacz z języka hiszpańskiego) opowiedział mi, kiedy byłam w Krakowie (na Dniach Tischnerowskich), o nagrodach za tłumaczenia oraz popularyzację literatury polskiej za granicą; Found in Translation oraz Transatlantyk. W audycji przedstawiłam naszą krótką rozmowę.

 
16 maja w Sopocie także rozpoczyna się festiwalowy sezon. "Back to Sopot" zatem! Pierwszy z festiwali jest kameralny, ale wyjątkowy. To Between/Pomiędzy. Festiwal poezji, ale także teatru. W magazynie po raz siódmy już będziemy gościli profesora Davida Malcolma, współtwórcę tego festiwalu. Between wyróżnia się tym, że jest wierny idei przekładu, a jego patronem (poniekąd) jest Samuel Beckett. Podczas tegorocznej, siódmej edycji przywołany zostanie również Jerzy Afanasjew, którego sztuka stanowiła swoisty leitmotiv sopockiej majówki.


Przed tygodniem w Teatrze na Plaży odbyła się prapremiera "Chimer Afanasjewa" w reżyserii młodego sopocianina - Tomasza Kaczorowskiego. W tym wydaniu przedstawiliśmy rozmowę, którą przed premierą zarejestrowałam w Klubie Atelier z dyrektorem gdańskiego Teatru Miniatura (który współtworzy ten spektakl) - Romualdem Wiczą-Pokojskim oraz z dramaturgiem spektaklu - Mariuszem Babickim.

 

We Wrocławiu natomiast trwają już ostatnie przygotowania do Przeglądu Piosenki Aktorskiej, który w roku ESK zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. My, z kolei, przygotowujemy się w sposób szczególny do premiery na PPA spektaklu kino-teatru MUMIO.


Mumio w Trójce Mumio w Trójce

Od kilku tygodni prezentujemy z MUMIO różne zagadki, które sami próbujemy rozwiązać, gdyż absurdalny humor kwartetu (Basińska, Basiński, Borusiński, Drozdek) nie daje naszym Słuchaczom żadnych szans na racjonalne rozwiązania; bawimy się więc, mając nadzieję, że i Państwu sprawiamy trochę radości w świecie, który coraz mniej nas śmieszy.

Skoro mowa o Wrocławiu, to informujemy, że już od dziś odbywa się w Światowej Stolicy Książki UNESCO Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Międzynarodowy i międzymiastowy, gdyż współorganizują go inne miasta mające swoje poetyckie festiwale (np. Gdańsk czy Lublin).

P.S. Premiery teatralne także przed nami. W Teatrze Powszechnym w Warszawie na przykład powstaje swoista adaptacja "Ksiąg Jakubowych" Olgi Tokarczuk w reżyserii Eweliny Marciniak; w IMCEKrzysztof Materna pracował nad "Słownikiem Ptaszków Polskich" (premiera odbywa się, kiedy realizujemy to wydanie Magazynu). Próbują także Monika Strzępka i Paweł Demirski w Teatrze  Żydowskim, a w Nowym Teatrze będziemy mieli szansę po latach zobaczyć "Kruma" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 8.05.2016
Godzina emisji:
19.05

Czytaj także

Sopocka Majówka 2016

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 15:00
W niedzielę, 1 maja, Teatr na Plaży w Sopocie daje premierę "Chimer Afanasjewa". Spektakl wyreżyserował jeden z najmłodszych polskich reżyserów – sopocianin Tomasz Kaczorowski.
rozwiń zwiń