20 lat minęło

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 15:10
20 lat minęło… od dwóch najsłynniejszych debiutów teatralnych współczesnego polskiego teatru.
Audio
  • 20 lat minęło (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Zdjęcie ze spektaklu Bzik tropikalny
Zdjęcie ze spektaklu "Bzik tropikalny"Foto: Katarzyna Zajda

18 stycznia 1997 roku w dwóch warszawskich teatrach zadebiutowali: Krzysztof Warlikowski i Grzegorz Jarzyna. Krzysztof Warlikowski (debiut warszawski) wystawił "Elektrę" wg Sofoklesa w Teatrze Dramatycznym, Grzegorz Jarzyna - "Bzika tropikalnego" wg Witkacego w Rozmaitościach. I… rozpoczęła się "nowa era" w polskim teatrze. Tak uważają krytycy. A co to znaczy? Instytut Teatralny zaprosił nas na spotkanie w ubiegły wtorek (16 stycznia), podczas którego próbowali odpowiedzieć na to pytanie: profesor Krystyna Duniec, Piotr Gruszczyński – dramaturg Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorz Jarzyna – dyrektor TR Warszawa (czyli dawnych Rozmaitości) i  Maciej Nowak – ex dyrektor IT, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu. Gospodarzem spotkania był vice dyrektor IT – prof. Dariusz Kosiński, a prowadził je Roman Pawłowski – krytyk, dyrektor programowy TR.


Roman Pawłowski, fot.Bartek Warzecha Roman Pawłowski, fot.Bartek WarzechaW sobotę (21 stycznia) TR Warszawa obchodził jubileusz premiery "Bzika tropikalnego".

My w tym wydaniu MBK spróbowaliśmy przedstawić wnioski, podsumować dyskusje na temat przełomowej roli dwóch "równoległych" debiutów sprzed 20 lat. Nasze zaproszenie przyjęli: Piotr Gruszczyński oraz Kaja Stępkowska – rzeczniczka TR i Roman Pawłowski.

W części II wydania opowiedzieliśmy o "zupełnie innym teatrze", bo … mającym "śmieszyć, tumanić, przestraszać". Od piątku (20 stycznia) w Teatrze Ochoty w Warszawie trwa "Straszny Sezon". Naszym gościem był kurator zdarzenia, jeden z najświeższych dyplomowanych reżyserów, Talent Trójki w kategorii Teatr – Marcin Hycnar.  "Straszny Sezon" trwa do 5 lutego. To czytania, wędrówki po Teatralnym Domu Strachów, maratony polskich filmów grozy oraz koncert. Marcin Hycnar wszak – tego nie możemy pominąć w naszej rozmowie – od czerwca będzie… dyrektorem Teatru im. Solskiego w swoim rodzinnym Tarnowie. Jakich forteli trzeba będzie użyć, by jeden z naszych ulubionych aktorów młodszego pokolenia znów stanął na scenie?


Marcin Hycnar w studiu Trójki, fot. PR Marcin Hycnar w studiu Trójki, fot. PR"Between. Pomiędzy" teatrem i literaturą mamy szansę spotykać się w Sopocie, w maju. Tak nazywa się festiwal współtworzony przez anglistów z Uniwersytetu Gdańskiego: profesora Davida Malcolma oraz doktorów: Monikę Szubę i Tomasza Wiśniewskiego. W tym roku, na kilka miesięcy przed festiwalem, odbywają się spotkania pod hasłem "BOTO Between". Dwa – w Sopocie i Warszawie – już zrealizowane. Przed nami dwa kolejne: 24 i 30 stycznia. W programie: polsko – angielska poezja metafizyczna, historia międzynarodowej grupy Complicite, twórczość dwujęzycznych autorów: Conrad, Themerson, Beckett i… Billy Wilder oraz prezentacja nowego tomu opowiadań Davida Malcolma pt. "Blaga. Gościem III części wydania będzie w studiu – po raz pierwszy nie w Sopocie – prof. David Malcolm.

Trzecie w 2017 roku wydanie MBK – na trasie: Warszawa – Sopot.

Do usłyszenia

Baszka Marcinik i Sylwia Héjj – wydawca.

http://teatrochoty.pl/projekty-artystyczne/straszny-sezon/

PS

Olga Tokarczuk otrzymała w czwartek w Szwecji Międzynarodową Nagrodę Literacką za przełożone na język szwedzki "Księgi Jakubowe".  W czwartek także Instytut Książki poinformował, że Olga Tokarczuk została zaproszona obok 12 autorów na Targi Książki w Londynie, podczas których Polska będzie gościem honorowym. W najbliższą środę natomiast odbędzie się w Warszawie pokaz prasowy filmu pt. "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland, na podstawie książki Olgi Tokarczuk pt. "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Film będzie pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Zanim otrzymaliśmy powyższe wiadomości, Olga Tokarczuk przyjęła nasze zaproszenie na Festiwal Trójka Górom w Szklarskiej Porębie. Czy w PS można zmieścić więcej dobrych wiadomości?

PS PS


I - zapraszam na dzisiejszą inaugurację naszej Sceny Poszukiwań Twórczych im. Eugeniusza Rudnika (tytuł roboczy cyklu). Tak składa się, że scenariusz premiery powstał m.in. na podstawie Listów Witkacego do Malinowskiego, a występuje w słuchowisku m.in. Mirosław Zbrojewicz. Zwracam uwagę na „rym” z tematem głównym wydania! (Miroslaw Zbrojewicz grał w Rozmaitościach w owym „Bziku Tropikalnym” wg Witkacego)

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca:
Sylwia Héjj
Data emisji:
22.01.2017
Godzina emisji:
14.08