Dekada kultury audiowizualnej

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 18:25
Tak zatytułowany jest cykl zdarzeń zaplanowanych przez Narodowy Instytut Audiowizualny na 24 lutego. Gościem specjalnym audycji był dyrektor NInA - Michał Merczyński.
Audio
  • Dekada kultury audiowizualnej (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Michał Merczyński w studiu Trójki
Michał Merczyński w studiu Trójki Foto: Natalia Grzeszczyk

nina skan.jpg

Rozmawialiśmy o specyfice Instytutu oraz planach na początek tego roku. NInA od początku swojej działalności (2009) współpracowała z mediami publicznymi, produkując spektakle, audycje oraz filmy, prezentowane w Polskim Radiu oraz Telewizji Polskiej. Spotykając się z Michałem Merczyńskim, wspomnieliśmy również 102. urodziny pani Danuty Szaflarskiej (6 lutego).


Michał Merczyński i Barbara Marcinik (fot. N. Grzeszczyk) Michał Merczyński i Barbara Marcinik (fot. N. Grzeszczyk)

NInA współprodukowała m.in. film dokumentalny Doroty Kędzierzawskiej pt. "Inny świat", poświęcony najstarszej polskiej aktorce, która do jesieni 2016 roku pracowała na etacie w TR Warszawa.

W kąciku poświęconym młodym twórcom spotkaliśmy się z aktorką Teatru Ateneum w Warszawie - Katarzyną Uherską oraz z malarzem - Bartoszem Kokosińskim.


Katarzyna Uherska (fot. S. Hejj) Katarzyna Uherska (fot. S. Hejj)

Katarzyna Uherska gra w spektaklu pt. "Edukacja Rity" u boku Piotra Fronczewskiego. Przedstawienie wędruje i będzie pokazywane m.in. w Teatrze Ateneum w Warszawie.


Bartosz Kokosiński (fot. S. Héjj) Bartosz Kokosiński (fot. S. Héjj)

Bartosz Kokosiński 2 lutego otworzył w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie swoją wystawę pod zagadkowym tytułem "Wspólnota wyobrażeń o gęstości". Aby przybliżyć ideę tej ekspozycji, rozmawialiśmy z samym artystą oraz z kuratorką jego sopockiej wystawy - Katarzyną Jankowiak-Gumną. Niezainteresowanych współczesnym malarstwem zachęcamy do posłuchania nagrania naszej rozmowy. Może okazać się, że nie jest ono tym, za co go nie lubią.

W finale wydania Jan A.P. Kaczmarek zaprosił nas na prawykonanie swojego najnowszego dzieła, powstałego na zaproszenie Muzeum Emigracji w Gdyni. Koncert odbędzie się 25 lutego w Hali Gdynia Arena. My, na dłuższe spotkanie z laureatem Oscara (2005), emigrantem, spotkamy się za tydzień w MBK.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca:
Sylwia Héjj
Data emisji:
12.02.2017
Godzina emisji:
14.06

Zobacz także

Czytaj także

Janusz Majewski. Film, kobieta jego życia

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 02:00
Na początku lutego ukazuje się biografia reżysera, napisana i opracowana przez Zofię Turowską - dziennikarkę, autorkę m.in. książek "Agnieszka. Pejzaże z Agnieszką Osiecką" i "Fotografia" o Zofii Nasierowskiej, żonie Janusza Majewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Welcome Home, Boys" w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 13:00
... czyli kinoteatr Mumio w Teatrze Ateneum. Prapremiera nowego spektaklu (nie – programu ze skeczami) odbyła się na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w maju ubiegłego roku.
rozwiń zwiń