Obrady jury Talentów Trójki 2017 w kategorii Teatr

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 13:00
12 czerwca poznamy laureatów konkursu Talenty Trójki w trzech kategoriach. W tym wydaniu MBK przedstawiliśmy jawną część obrad jury Talentów Trójki w kategorii Teatr.
Audio
  • Obrady jury Talentów Trójki 2017 w kategorii Teatr (Magazyn Bardzo Kulturalny/ Trójka)
Obrady jury
Obrady juryFoto: Wojciech Kusiński

Od 2010 roku spotykamy się w różnych składach jurorskich. Za każdym razem nasze obrady są okazją do rozmowy o współczesnym polskim teatrze. Przyglądamy się kolejnym rocznikom, studentom bądź młodym absolwentom szkół teatralnych.

Do pracy w teatrze wkraczają właśnie urodzeni na początku lat 90. Wśród zgłaszanych na nasz konkurs dominują od lat aktorki. Do tej pory nagrodziliśmy zaledwie jednego reżysera (Krzysztof Garbaczewski) oraz jedną reżyserkę (Ewelina Marciniak).

Wśród zgłaszających w tym roku dominuje PWSFTViT w Łodzi. W finale naszego spotkania podaliśmy nazwiska trójki finalistów. W skład tegorocznego jury wchodzą: Małgorzata Gorol – aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie (laureatka ubiegłoroczna), Bartosz Porczyk – aktor Teatru Studio w Warszawie, Piotr Gruszczyński – dramaturg Nowego Teatru w Warszawie oraz powracający do naszego grona po rocznej przerwie dr Paweł Sztarbowski – wicedyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie, a także Barbara Marcinik (to – ja).

Wydanie wszak otworzył Paweł Passini, który od tygodnia czyta w Trójce opowiadanie Szmuela Agnona, ale nade wszystko jest on reżyserem. Przed tygodniem zaprezentował we Wrocławskim Teatrze Współczesnym premierę adaptacji "Panny Nikt" Tomka Tryzny. I o swojej premierze opowiedział.

W ubiegłym tygodniu ukonstytuowała się w Warszawie Gildia Polskich Reżyserów Teatralnych.  Na rozmowę o sytuacji w polskim teatrze potrzebujemy więcej czasu, natomiast zdążyliśmy połączyć się z Gdynią, gdzie zakończył się właśnie XII Festiwal Raport. Dyrektor Jacek Sieradzki przekazał nam informacje na temat werdyktu jury Raportu oraz jury Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Zawężamy więc temat i skupiamy się na polskich sztukach współczesnych.

W finale – tradycyjnie – zaproszenie na wieczorną premierę na Scenie Teatralnej Trójki. Porozmawialiśmy krótko z Marcinem Wrońskim - autorem słuchowiska, które w cyklu Teatrzyk Zielone Oko będziemy transmitowali ze studia im. A. Osieckiej (patrz strona STT).

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca:
Sylwia Héjj
Data emisji:
28.05.2017
Godzina emisji:
14.07

Zobacz także

Czytaj także

Talenty Trójki 2016/2017. Czas start!

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 12:15
- To właśnie ten moment, kiedy po raz ósmy ruszamy z konkursem Talenty Trójki. Nazwiska młodych artystów - do 30. roku życia - można do nas zgłaszać do 30 kwietnia - mówi Agnieszka Obszańska.
rozwiń zwiń