X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wesele" - poprawiny, czyli święto teatru non-fiction

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 16:00
Na granicy między wakacjami a nowym sezonem proponujemy w tym roku nietypowe, a - wydaje się - zarazem oczywiste podsumowanie naszego czytania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.
Audio
  • "Wesele" - poprawiny, czyli święto teatru non-fiction (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Monika Strzępka
Monika StrzępkaFoto: Halina Wachowicz/PR3

W dzień po Narodowym Czytaniu "Wesela" postanowiliśmy porozmawiać o teatrze dokumentalnym. Tak się składa, że również w sobotę - 2 września, zakończyły się VI Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction.

Stanisław Wyspiański jest… naturalnym patronem teatru opartego na faktach. Przypominając lub prezentując premierowo fragmenty "Wesela", czytane u nas przez reżyserów, zaprosiliśmy na "poprawiny", a opowiadając o przebiegu festiwalu, podsumowaliśmy go. Naszymi gośćmi w studiu Radia Gdańsk byli współkuratorzy programu Festiwalu: Roman Pawłowski oraz Adam Nalepa. Panom towarzyszyła uczestniczka Rezydencji, reżyserka i aktorka - Lena Frankiewicz.


Na zdjęciu Adam Nalepa, Lena Frankiewicz i Roman Pawłowski (arch. prywat.) Na zdjęciu Adam Nalepa, Lena Frankiewicz i Roman Pawłowski (fot. Barbara Marcinik)

Przypominamy (mówiliśmy o tym w poprzednim MBK), że podczas trwania tegorocznej Rezydencji nad spektaklami, których scenariusze oparte są na faktach, pracowało osiem grup. Przypadek (?) sprawił, że opiekę reżyserską nad siedmioma projektami sprawowały młode kobiety, a tematy, które wybrały, nie należą do "lekkich, łatwych i przyjemnych". Najmocniejszy podjęła Lena Frankiewicz właśnie. Uprzedzamy: tylko dla dorosłych!

Nasi goście opowiedzieli także o gotowych spektaklach, przywiezionych przez teatry z Poznania, Warszawy i Torunia. Sopot Non-Fiction stanowi jedyną u nas "platformę" spotkania teatru dokumentalnego, a zatem również - spotkania i przenikania się dwóch sztuk: dziennikarskiej i teatralnej. Sezon wakacyjny rozpoczynaliśmy na festiwalu Dwa Teatry, symbolicznie zamykamy na Festiwalu Non-Ficton.


Sopot Non-Fiction - Teatr Boto Sopot Non-Fiction - Teatr Boto (fot. Jerzy Bartkowski)

Sopot Non-Fiction - Teatr Boto Sopot Non-Fiction - Teatr Boto (fot. Jerzy Bartkowski)


W finale wydania - gość-niespodzianka. Jedną z lektorek "Wesela" w Trójce była reżyserka - Monika Strzępka. Była ona także jedną z czworga reżyserów uczestniczących w naszej akcji, którzy wystawili "Wesele" w teatrze. Nie jest jej obcy teatr oparty na faktach.


Monika Strzępka i Barbara Marcinik (fot. PR3) Monika Strzępka i Barbara Marcinik (fot. PR3)


I takie właśnie wydanie MBK, pełne rozmaitych koincydencji, pojawiło się na początek września 2017, oczywiście w konwencji "pół żartem, pół serio" :)

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Sylwia Héjj
Data emisji: 3.09.2017
Godzina emisji: 14.06

Czytaj także

Lwów w Sopocie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 15:00
Zbiory Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki - ponownie w PGS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Brama" w zabytkowej stodole na Mazurach

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 15:00
Od ubiegłego roku w finale wakacji proponujemy wyprawę na Mazury, bo oto w mrocznym mazurskim lesie jest polana, a na niej – zabytkowa stodoła (kiedyś także stajnia), a w niej – teatr.
rozwiń zwiń