Jubileusz legnickiego teatru

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 19:40
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy obchodzi w swoje 40-lecie, precyzyjnie – to jubileusz "polskiej sceny dramatycznej" w mieście.
Audio
  • Jubileusz legnickiego teatru (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru, opowiada o jego powojennej historii
Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru, opowiada o jego powojennej historiiFoto: Karol Budrewicz

Rok 2017 jest także rokiem 175-lecia istnienia budynku teatralnego w mieście. Od 23 lat tę scenę prowadzi reżyser, społecznik, człowiek radykalny – Jacek Głomb. Przed laty zorganizował Zjazd Legniczan, od początku prowadzi nierówną walkę z czasem i niesprzyjającymi okolicznościami niszczącymi miasto. Przegrał na Zakaczawiu, mimo że "Ballada o Zakaczawiu" była jednym z ważniejszych spektakli polskiego współczesnego teatru. Nie zdążył powstrzymać wyburzania starego centrum miasta, ale współtworzy jeden z najważniejszych teatrów w Polsce, niedawno jeszcze teatr stanowiący część dolnośląskiego "zagłębia teatralnego". "Zagłębie" zniknęło z naszej teatralnej mapy, ale "Modrzejewska" trwa!

W Legnicy jest radiowe studio prowadzone przez jedną osobę! I w nim spotykamy się w wieczór kulminacji wydarzeń jubileuszowych, po koncercie, mając za sobą premierę "Biesów" wg Dostojewskiego w reżyserii Jacka Głomba. Dyrektor obchodzącego jubileusz teatru jest współgospodarzem tego wydania MBK.
 
Wydanie to otworzy tradycyjne spotkanie, towarzyszące premierze na Scenie Teatralnej Trójki, z twórcami zaprezentowanego słuchowiska. Naszymi pierwszymi gośćmi będą: autorka "Teatru wyobraźni" Izabela Żukowska oraz reżyser Janusz Kukuła, który, będąc dyrektorem Teatru Polskiego Radia, zamknie symbolicznie rok na STT.


Izabela Żukowska, Janusz Kukuła i Barbara Marcinik Izabela Żukowska, Janusz Kukuła i Barbara Marcinik


Zapraszamy!
 
Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca

Audycję zrealizuje Andrzej Andrzejewski z owego legnickiego studia.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 26.11.2017
Godzina emisji: 21.10


Czytaj także

Na przecięciu wertykalnego z horyzontalnym

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 14:20
Dwa tytuły przedstawimy w pierwszym listopadowym wydaniu MBK: "Poruszona mapa" oraz "Nie wierzę w śmierć". Pierwszy – zainteresuje czytelników naszej literatury współczesnej, drugi – widzów gdańskiego teatru, tym razem – starszych, czyli młodzież i dorosłych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dostojewski i Conrad

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 22:00
Tym razem w "Magazynie bardzo kulturalnym" o jubileuszu legnickiego teatru oraz o kolejnej powieści Josepha Conrada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mistrzowie Szkoły Paryskiej" – po raz drugi w PGS

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 22:00
Latem tego roku mogliśmy oglądać prace polskich artystów w większości żydowskiego pochodzenia, tworzących na początku XX w. w Paryżu (choć na wystawie były także prace Modiglianiego).
rozwiń zwiń