Nowy Teatr w Warszawie ma już 10 lat!

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 13:00
Tak składa się, że 2018 rok jest rokiem licznych jubileuszy: niepodległa Polska ma 100 lat, a na przykład Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego – 10. Obchodziliśmy 40-lecie Marca, będziemy obchodzić 20 rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta.
Audio
  • Teatr Nowy w Warszawie obchodzi 10-lecie istnienia (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Baszka Marcinik, Ewa Dałkowska, Piotr Gruszczyński, Bartosz Gellner, Karolina Ochab
Baszka Marcinik, Ewa Dałkowska, Piotr Gruszczyński, Bartosz Gellner, Karolina Ochab Foto: Kasia Siewruk/Trójka

Najmłodszy z jubilatów będzie gościem tego wydania MBK. Zaprosiliśmy dyrektor NT – Karolinę Ochab, jego dramaturga – Piotra Gruszczyńskiego oraz reprezentację 13 – osobowego zespołu aktorskiego – panią Ewę Dałkowską i Bartosza Gelnera. Państwo aktorzy należą do dwóch pokoleń zarazem: najstarszego w tym teatrze i najmłodszego. To teatr – dodajmy – wielopokoleniowy. Najstarszy aktor urodził się w 1938 roku (również jubilat!), najmłodszy – w 1992. Różnią członków zespołu także poglądy i NT pokazuje, jak pięknie można różnić się. NT przygotowuje właśnie premierę, realizując po raz drugi Hanocha Levina, ale o tym spektaklu opowiemy później, planując spotkanie z twórcą NT i reżyserem premiery – Krzysztofem Warlikowskim. Urodziny teatru obchodziliśmy w MBK, przywołując historię zespołu poprzez indywidualne historie jego członków.


Nowy Teatr w Warszawie ma już 10 lat Nowy Teatr w Warszawie ma już 10 lat

Nowemu Teatrowi życzymy, by zespołem pozostał jak najdłużej!


Agnieszka Skrzypczak Agnieszka Skrzypczak

W części drugiej wydania spotkaliśmy się z aktorką Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi – Agnieszką Skrzypczak – laureatką konkursu Talenty Trójki w kategorii Teatr 2013. Agnieszka Skrzypczak część swojego czasu spędza ostatnio w Warszawie, gdyż uczestniczy w nagraniach dwóch spektakli teatru telewizji z cyklu TEATROTEKA. Przed tygodniem rozmawialiśmy z Anną Wieczur – Bluszcz, która przed laty zrealizowała w TEATROTECE "Krzywy domek". Tym razem opowiedzieliśmy o najnowszych realizacjach spektakli powstających w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Agnieszka Skrzypczak jest też aktywna w swoim teatrze w Łodzi. Przygotowuje się właśnie do zagrania roli Nataszy w "Trzech Siostrach" Czechowa.


Baszka Marcinik Ewa Dałkowska Piotr Gruszczyński Bartosz Gellner Karolina Ochab Baszka Marcinik Ewa Dałkowska Piotr Gruszczyński Bartosz Gellner Karolina Ochab

Warszawa i Łódź zatem na mapie wędrówek MBK w przedostatnim majowym tygodniu 2018.


Premiera spektaklu "Król" fot. Wojciech Dorosz Premiera spektaklu "Król" fot. Wojciech Dorosz

Nie zapomnieliśmy wszak o trwających w tym czasie festiwalach teatralnych: w Warszawie (WST) i w Gdyni (Raport), o premierze w Teatrze Polskim w Warszawie ("Król" wg Szczepana Twardocha, w reżyserii Moniki Strzępki) oraz o Warszawskich Targach Książki.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 20.05.2018
Godzina emisji: 21.08


Czytaj także

Zaczynamy sezon festiwalowy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 22:00
Sezon teatralnych festiwali wiosennych współtworzą m.in. szczeciński Kontrapunkt, opolska Klasyka Żywa, Warszawskie Spotkania Teatralne, gdyński R@port.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lew i Lwów Janusza Majewskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 22:00
Urodził się 5 sierpnia 1931 roku we Lwowie. Spędził tam lata beztroskiego dzieciństwa, które zakończyło się wraz z wkroczeniem do miasta okupantów. Opuścił je (miasto – dosłownie i dzieciństwo – symbolicznie) wraz z rodziną w 1944 roku. Teraz do niego powraca w swojej nowej powieści – "Ryk kamiennego lwa".
rozwiń zwiń