X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żel-art Jana Kantego Pawluśkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 22:00
23 października w Studiu im. Agnieszki Osieckiej po raz 25 wręczono Mateusze Trójki. Statuetkę przyznaną "za całokształt" otrzymał Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Audio
  • Jan Kanty Pawluśkiewicz gościem Barbary Marcinik (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Jan Kanty Pawluśkiewicz
Jan Kanty PawluśkiewiczFoto: Rafał Grzebalski

Jan Kanty Pawluśkiewicz i Barbara Marcinik Jan Kanty Pawluśkiewicz i Barbara Marcinik

W dzień później w Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie została otwarta wystawa jego… obrazów. I, choć od lat towarzyszymy wernisażom prac Jana Kantego Pawluśkiewicza, może nie wszyscy jeszcze wiedzą, że poza pisaniem muzyki do piosenek oraz komponowaniem dużych form muzycznych, artysta tworzy obrazy w technice nazwanej prze Tadeusza Nyczka "żel-artem". To – swoisty "pointylizm" – ok. czterystu kropek stawianych farbkami żelowymi na… centymetrze kwadratowym. Ma J.K. Pawluśkiewicz wyczucie formy oraz wyobraźnię pełną kolorów. Od studiów na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej minęło kilkadziesiąt lat, kiedy to po raz pierwszy zaprezentował on swoje prace plastyczne w Piwnicy pod Baranami. W tym wydaniu MBK mamy szansę pogratulować kompozytorowi Nagrody Mateusza oraz porozmawiać o, prezentowanej do 8 listopada, wystawie. Dowiemy się między innymi, że Jan Kanty Pawluśkiewicz opracował także własną technikę tworzenia grafik. Będzie więc "Honorowy Baca Podhala", "Honorowy Obywatel Nowego Targu",  kompozytor, pianista, wokalista i malarz naszym gościem specjalnym, a, że poza tym, odznacza się nieopanowanym poczuciem humoru, z tym większą przyjemnością obsadzamy go w tej roli, w pierwszym listopadowym 2018 wydaniu Magazynu.

Jan Kanty Pawluśkiewicz i Barbara Marcinik Jan Kanty Pawluśkiewicz i Barbara Marcinik

W części drugiej MBK łączymy się ze studiem Radia Wrocław w… Legnicy, a więc rozmowa z dyrektorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej – Jacek Głomb. Na 100-lecie Niepodległości przygotowuje legnicki teatr swoisty remake "Popiołu i diamentu" Jerzego Andrzejewskiego i… Andrzeja Wajdy pod tytułem "Popiół i diament. Zagadka nieśmiertelności". Dramaturg tego spektaklu jest Małgorzata Sikorska – Miszczuk, a reżyserem – Marcin Liber. Przestrzeń teatru w nietypowy sposób aranżuje Mirek Kaczmarek.  Nie bez znaczenia jest fakt, że premiera odbędzie się 11 listopada, w niewiele ponad tydzień po Zaduszkach. Będzie też okazja, by i Jackowi Głombowi pogratulować sukcesu, jakim była transmisja w TVP Kultura spektaklu w jego reżyserii wg Jerzego Pilcha pod tytułem "Zabijanie Gomułki"(realizacja za pomocą dziewięciu kamer). Przedstawienie zostało pokazane na Telewizyjnym Festiwalu Teatrów Polski. Festiwal otwierała transmisja "Ślubu" w reżyserii Anny Augustynowicz. Widzowie TVP Kultura mają szansę głosować na prezentowane spektakle. Jackowi Głombowi życzymy, by jego teatr miał możliwość realizowania kolejnych premier.

Dyrektor Jacek Głomb przed premierą Biesów Dyrektor Jacek Głomb przed premierą Biesów

Kraków – Warszawa – Legnica  zatem - na trasie listopadowych wędrówek.


Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik 
Wydawca: Wojciech Dorosz 
Data emisji: 4.11.2018 
Godzina emisji: 21.10

Barbara Marcinik 

Czytaj także

Dwie nowe książki

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 22:00
W drugim październikowym wydaniu MBK wyjątkowo rozmawiamy o książkach. Obie to nowości wydawnicze. Pierwsza miała premierę w Teatrze Narodowym 24 września. Premiera drugiej – 15 października. Bohaterem pierwszej jest kompozytor – Stanisław Radwan. Autorem drugiej – Janusz Głowacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Fronczewski o Januszu Głowackim

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 21:15
Piotr Fronczewski i Janusz Głowacki poznali się w latach 70. i o ich wieloletniej znajomości oraz wzajemnej sympatii, czyli o sprawach najprostszych, rozmawialiśmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Wojtyszko – między Gombrowiczem i Młynarskim

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 22:00
Spotkanie z profesorem Maciejem Wojtyszką rozpoczynaemy od końca, czyli od sobotniej premiery w Opera Nova w Bydgoszczy.
rozwiń zwiń