X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Aktor, na którego czekaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 22:15
Gościem specjalnym "Magazynu bardzo kulturalnego" był Marcin Czarnik.
Audio
  • Aktor, na którego czekaliśmy (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Marcin Czarnik
Marcin Czarnik Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Marcin Czarnik Marcin Czarnik

Ekscentryczny Hamlet z "H." w Stoczni, Robespierre z najsłynniejszej realizacji "Sprawy Dantona", odtwórca ról w kontrowersyjnych spektaklach Narodowego Starego Teatru, dyrektor Teatru Popularnego z serialu "Artyści' grający w węgierskich filmach, teatrach radiowym i telewizyjnym, dzisiaj członek zespołu TR Warszawa – Marcin Czarnik.

Powrócił do Warszawy, gdzie ukończył przed laty Akademię Teatralną i, choć utraciły go największe polskie sceny teatralne, osiągnąwszy wiele bardzo wcześnie, zasłużył na coś, co nazywamy stabilizacją. Wykłada wszak w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i częściej bywa na planach filmowych niż na teatralnych scenach, ale… będziemy mieli okazję zobaczyć go w nowej premierze TR Warszawa w reżyserii Grzegorza Jarzyny oraz usłyszeć w Trójce, gdyż od poniedziałku będzie czytał wraz z Wiktorią Gorodecką (nazwisko aktorki – w wersji spolszczonej) powieść "Mim". W niedzielnym MBK podejmowaliśmy go po raz pierwszy i od razu w roli gościa specjalnego wydania. 

Katarzyna Kalwat i Tomasz Tyndyk Katarzyna Kalwat i Tomasz Tyndyk

TR Warszawa z kolei był poniekąd głównym bohaterem "Magazynu", gdyż w jego części drugiej opowiedzieliśmy o premierze zaplanowanej na 7 lutego. To "Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady" wg Elfriede Jelinek, z muzyką Wojtka Blecharza. Przebiegu spotkania z reżyser spektaklu Katarzyną Kalwat oraz z grającym w nim aktorem Tomaszem Tyndykiem nie mogliśmy byli przedstawić w poprzednim wydaniu, tym razem jego retransmisja stanowiła rodzaj dopełnienia rozmowy z Marcinem Czarnikiem. Przerażająca historia z końca wojny, do której nawiązuje tekst noblistki, będąca swoistym dokumentem nie tylko rzezi na zamku w Rechnitz, ale także pokazującym niszczącą siłę języka, została wkomponowana w muzykę współczesnego, eksperymentującego twórcy. Niełatwo jest używać słów w tym kontekście, a jednak nasi goście podjęli się próby opowiedzenia o ich pracy nad najbliższą premierą w TR Warszawa.

W finale wydania przypomnieliśmy, że 1 lutego minęła siódma rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Wiersz, który przywołaliśmy, koresponduje z tekstem Jelinek. W efekcie spotkają się w tym wydaniu dwie noblistki: z 1996 oraz z 2004 roku.

Wisława Szymborska w "Klubie Trójki" (27.10.2010) Wisława Szymborska w "Klubie Trójki" (27.10.2010)

Powaga nadal dominuje w MBK na początku 2019 roku. W ramach post scriptum spróbowaliśmy się jednak uśmiechnąć, bo też mroczne tematy i klimaty, choć nieobce TR Warszawa, nie stanowią absolutnej dominanty. Kolejna premiera, czyli reżyserowana właśnie przez Grzegorza Jarzynę muzyczna adaptacja książki Doroty Masłowskiej z ubiegłego roku – "Inni ludzie", będzie stanowiła na to dowód. Zagra w niej między innymi Marcin Czarnik, ale obsada poza tym zapowiada się imponująco. I o tym, na razie krótko, opowiedziały: Kaja Stępkowska – rzeczniczka TR Warszawa oraz autorka kostiumów do tego przedstawienia – Anna Axer-Fijałkowska.

Kaja Stępkowska, Anna Axer – Fijałkowska i Baszka Marcinik (foto. Jakub Sadowski)
Kaja Stępkowska, Anna Axer-Fijałkowska i Baszka Marcinik (foto. Jakub Sadowski)

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 3.02.2018 
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Ponad zimą – ponad ziemią

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 22:00
"Ponad zimą" ("Winter from above") – wystawa pod tym tytułem była w 2016 roku pokazywana w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobro

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 22:00
Spotykamy się tydzień po tym, jak dotarła do nas wiadomość o zamachu na prezydenta Gdańska. Minęło siedem dni, sensu których nadal nie potrafimy zrozumieć. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak być kochanym" Janusza Głowackiego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 22:15
To pierwsze w tym roku wydanie, którego głównym tematem była nowa książka. 
rozwiń zwiń