X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gry

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 22:00
Tego jeszcze nie było. Wystawa, którą można oglądać od trzech tygodni, została otwarta w ubiegły czwartek, 11 kwietnia. Tytuł jej – także wyjątkowo krótki: "Gry". Stosunkowo wreszcie niewiele na niej prac.
Audio
Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach
"Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach"Foto: PGS Sopot

Plakat promujący wystawę "Gry" (PGS Sopot) Plakat promujący wystawę "Gry" (PGS Sopot)

Wszystko to zawdzięczamy jej autorowi, zarazem właścicielowi pokazywanych na niej dzieł sztuki. Dyrektor PGS – Zbigniew Buski – zaprosił bowiem do Sopotu kolejną parę kolekcjonerów. To Teresa i Andrzej Starmachowie, a wystawę tworzą prace z obchodzącej 30-lecie Galerii Starmach.

Andrzej Starmach nie tylko udostępnił prace z kolekcji Galerii Starmach, postanowił także otworzyć wystawę po opublikowaniu katalogu do niej, ale… zawierającego dokumentację fotograficzną powstałą na tej wystawie, stąd nietypowy termin wernisażu.

Katalog, jak zazwyczaj w sopockiej galerii, jest bardzo atrakcyjny i starannie opracowany. Autorki tekstów są tu trzy: prof. Maria Poprzęcka, Anda Rottenberg oraz Julita Deluga. Może tytuły ich tekstów zaintrygują i skłonią nas do sprawdzenia, "co panie miały na myśli". Oto więc: "Gry wojenne", "Krzesło. Ławka", "Macierzyństwo", "Sznury. Węzły. Ból" oraz "Czas, w nas".

"Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach" (PGS Sopot) "Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach" (PGS Sopot)

Andrzej Starmach zgodził się z nami porozmawiać po wernisażu, ale niespodziewanie krótka rozmowa zaprowadziła nas na samą wystawę, a sympatyczny kolekcjoner przeistoczył się w przewodnika, czyli objaśniał idee wystawy. Przyjęliśmy taką konwencję, czyli wzięliśmy udział w "grze". W efekcie możemy jeszcze przed zamknięciem wystawy posłuchać opowieści Andrzeja Starmacha.

W tym wydaniu jednak próby zinterpretowania "reguł gry" czy raczej rozszyfrowania ich podjął się Bogusław Deptuła. Każde zresztą spotkanie z naszym ulubionym historykiem i krytykiem sztuki jest formą gry, która – pozostaje mieć nadzieję – jest wciągająca nie tylko dla nas. Wysłuchaliśmy też prof. Marii Poprzęckiej i jej mistrzowskiej interpretacji tytułu wystawy.

A czyje prace próbowaliśmy interpretować w kontekście "gier"? Abakanowicz, Arakiego, Drozdza, Hasiora, Kantora, Nowosielskiego, Opałki i Warhola.

"Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach" (PGS Sopot) "Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach" (PGS Sopot)

PS. Zakończyły się Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury "Odnalezione w tłumaczeniu", którym poświęciliśmy ostatnie wydanie "Trójki pod Księżycem".

Z kolei w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zostały wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Za całokształt została nagrodzona autorka przekładów z języka niemieckiego, filozof, badaczka literatury – Małgorzata Łukasiewicz. Nagrodę za przekład jednego dzieła otrzymał Marcin Szuster, który z języka angielskiego przetłumaczył powieść Djuny Barnes "Ostępy nocy".

Kwietniowe wydanie MBK z Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Za tydzień Wielkanoc i specjalne wydanie MBK.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 14.04.2018 
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Wrocław – Sopot – Edynburg

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 22:30
Sierpień w MBK jest tradycyjnie miesiącem Gdańska, zatem wystartowaliśmy w Gdańsku, gdzie spotkaliśmy się z wrocławską grupą Pieśń Kozła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Berdyszak – Myślące dzieło

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 22:13
21 marca, u progu wiosny 2019, została otwarta w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wystawa prac Jana Berdyszaka (1934-2014). Artysta związany był z poznańskim środowiskiem, z Akademią Sztuk Pięknych, uczelnią, którą ukończył w 1958 roku (wtedy Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych).
rozwiń zwiń