Gry

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 22:00
Tego jeszcze nie było. Wystawa, którą można oglądać od trzech tygodni, została otwarta w ubiegły czwartek, 11 kwietnia. Tytuł jej – także wyjątkowo krótki: "Gry". Stosunkowo wreszcie niewiele na niej prac.
Audio
Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach
"Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach"Foto: PGS Sopot

Plakat promujący wystawę "Gry" (PGS Sopot) Plakat promujący wystawę "Gry" (PGS Sopot)

Wszystko to zawdzięczamy jej autorowi, zarazem właścicielowi pokazywanych na niej dzieł sztuki. Dyrektor PGS – Zbigniew Buski – zaprosił bowiem do Sopotu kolejną parę kolekcjonerów. To Teresa i Andrzej Starmachowie, a wystawę tworzą prace z obchodzącej 30-lecie Galerii Starmach.

Andrzej Starmach nie tylko udostępnił prace z kolekcji Galerii Starmach, postanowił także otworzyć wystawę po opublikowaniu katalogu do niej, ale… zawierającego dokumentację fotograficzną powstałą na tej wystawie, stąd nietypowy termin wernisażu.

Katalog, jak zazwyczaj w sopockiej galerii, jest bardzo atrakcyjny i starannie opracowany. Autorki tekstów są tu trzy: prof. Maria Poprzęcka, Anda Rottenberg oraz Julita Deluga. Może tytuły ich tekstów zaintrygują i skłonią nas do sprawdzenia, "co panie miały na myśli". Oto więc: "Gry wojenne", "Krzesło. Ławka", "Macierzyństwo", "Sznury. Węzły. Ból" oraz "Czas, w nas".

"Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach" (PGS Sopot) "Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach" (PGS Sopot)

Andrzej Starmach zgodził się z nami porozmawiać po wernisażu, ale niespodziewanie krótka rozmowa zaprowadziła nas na samą wystawę, a sympatyczny kolekcjoner przeistoczył się w przewodnika, czyli objaśniał idee wystawy. Przyjęliśmy taką konwencję, czyli wzięliśmy udział w "grze". W efekcie możemy jeszcze przed zamknięciem wystawy posłuchać opowieści Andrzeja Starmacha.

W tym wydaniu jednak próby zinterpretowania "reguł gry" czy raczej rozszyfrowania ich podjął się Bogusław Deptuła. Każde zresztą spotkanie z naszym ulubionym historykiem i krytykiem sztuki jest formą gry, która – pozostaje mieć nadzieję – jest wciągająca nie tylko dla nas. Wysłuchaliśmy też prof. Marii Poprzęckiej i jej mistrzowskiej interpretacji tytułu wystawy.

A czyje prace próbowaliśmy interpretować w kontekście "gier"? Abakanowicz, Arakiego, Drozdza, Hasiora, Kantora, Nowosielskiego, Opałki i Warhola.

"Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach" (PGS Sopot) "Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach" (PGS Sopot)

PS. Zakończyły się Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury "Odnalezione w tłumaczeniu", którym poświęciliśmy ostatnie wydanie "Trójki pod Księżycem".

Z kolei w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zostały wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Za całokształt została nagrodzona autorka przekładów z języka niemieckiego, filozof, badaczka literatury – Małgorzata Łukasiewicz. Nagrodę za przekład jednego dzieła otrzymał Marcin Szuster, który z języka angielskiego przetłumaczył powieść Djuny Barnes "Ostępy nocy".

Kwietniowe wydanie MBK z Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Za tydzień Wielkanoc i specjalne wydanie MBK.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 14.04.2018 
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Wrocław – Sopot – Edynburg

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 22:30
Sierpień w MBK jest tradycyjnie miesiącem Gdańska, zatem wystartowaliśmy w Gdańsku, gdzie spotkaliśmy się z wrocławską grupą Pieśń Kozła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Berdyszak – Myślące dzieło

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 22:13
21 marca, u progu wiosny 2019, została otwarta w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wystawa prac Jana Berdyszaka (1934-2014). Artysta związany był z poznańskim środowiskiem, z Akademią Sztuk Pięknych, uczelnią, którą ukończył w 1958 roku (wtedy Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych).
rozwiń zwiń