X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Inauguracja sezonu wakacyjnego 2019

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 22:12
Sezon wakacyjny w MBK tradycyjnie otwieramy nad morzem, wydaniem plenerowym i monograficznym.
Audio
  • Zaczynamy sezon wakacyjny! (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Baszka Marcinik na wystawie Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych
Baszka Marcinik na wystawie "Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych" Foto: Jurek Bartkowski

Plakat promujący wystawę "Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych"
Plakat promujący wystawę "Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych"

W tym roku oficjalne otwarcie odbywa się tydzień po rozpoczęciu wakacji i na zaproszenie Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, gdzie 27 czerwca została otwarta wielka wystawa – "Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych". Kuratorami wystawy są Igor Chomyn ze Lwowa i Bogusław Deptuła – historyk, krytyk sztuki z Warszawy. Jan Matejko – wiadomo – jeden z największych naszych malarzy – urodził się 24 czerwca 1838 roku. Zmarł 1 listopada w 1893 roku. Matejko tworzył w tym samym czasie, co patron 2019 roku – Stanisław Moniuszko, który miał 19 lat, kiedy malarz przyszedł na świat. W tym wydaniu Magazynu pytamy o to, jak czas rozbiorów wpływał na sztukę wówczas powstającą oraz także – oczywiście – o to, co oznacza owa powtarzana, przekazywana kolejnym pokoleniom fraza, że Matejko "wielkim malarzem był".

Przyzwyczajeni do awangardowych gestów PGS, od czasu do czasu powracamy jednak do tego, co tradycyjne, klasyczne, utrwalone w naszej świadomości.

Gośćmi wydania są obaj kuratorzy. Współgospodarzem – dyrektor galerii Zbigniew Buski, który stara się zawsze o to, by odwiedzający kurort latem, w drodze na molo i plażę, zatrzymywali się w niej i mieli ochotę pozostać dłużej, oglądając wystawy na wszystkich jej trzech poziomach, wystawy bardzo różne, dodajmy.

Baszka Marcinik i Zbigniew Buski Baszka Marcinik i Zbigniew Buski (fot. Jurek Bartkowski)

Plakat promujący wystawę "Skaters" Plakat promujący wystawę "Skaters"

Wspominamy także o drugiej otwartej właśnie ekspozycji. To kolejny w PGS pokaz prac fotograficznych Tomasza Gudzowatego pod tytułem "Skaters". Jest i trzecia nowa wystawa, ale o niej innym razem.

Do tradycji wydań MBK monograficznych należy otwieranie ich tzw. innym tematem, który tylko sygnalizujemy, by później rozwinąć go w kolejnym np. wydaniu. I znów, jak od lat, inaugurujące sezon wakacyjny wydanie, otwiera Andre Hubner-Ochodlo, zapraszając nas na – które to już? – Sopockie Lato Teatralne w Teatrze Atelier.

Cieszę się, że znów mogę także i ja zapowiedzieć lato w MBK, na samym jego początku, a więc w momencie, na który czekamy cały rok! 

Baszka Marcinik. Wraz ze mną cieszy się też Wojciech Dorosz – wydawca.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 30.06.2019 
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

"Romeo i Julia" – stan nieważkości

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 22:12
Mówi się, że każda epoka powinna mieć "swojego" Szekspira. Powstają więc nowe tłumaczenia. Jest też opinia, że tragedię "Romeo i Julia" można wciąż na nowo odczytywać (dotyczy ona zresztą wielu sztuk Szekspira).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fotografowałem polskiego króla" – Michał Szlaga

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 22:00
Odkąd poznaliśmy się, każdego roku w sierpniu odbywamy rytualną wędrówkę po Stoczni Gdańskiej. Dziś to raczej miejsce po Stoczni Gdańskiej, a Michał Szlaga obchodzi 20-lecie pracy twórczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strefa przejściowa

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 22:00
Wraz z kończącym się czerwcem, zamykamy w Magazynie sezon kulturalny 2018/2019. Za tydzień oficjalnie zainaugurujemy sezon wakacyjny.
rozwiń zwiń