Ławka, która mówi

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 22:00
Ławka, która mówi… wierszem! To "Zaczytana ławka Brzechwy w Krakowie". Można na niej naturalnie usiąść i przeczytać wiersz Jana Brzechwy pod tytułem "Na straganie". I jest drugą taką w Krakowie.
Audio
  • Reportażowe wydanie MBK (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Katarzyna Błażejewska na Zaczytanej ławce Brzechwy
Katarzyna Błażejewska na "Zaczytanej ławce Brzechwy"Foto: mat. promocyjne

Poprzednia pojawiła się w mieście w ubiegłym roku z limerykiem Wisławy Szymborskiej (na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego). Pomysłodawczynią akcji promującej w ten nietypowy sposób czytelnictwo i pomagającej małym pacjentom jest Fundacja Zaczytani.org. Nowy miejski "mebel" ma kształt książki i swojego ambasadora. W tym roku jest nim… kobieta – Katarzyna Błażejewska-Stuhr. Pani ambasador jest dietetyczką, co sprawiło, że "jej" ławka ma "smakowity" i "zdrowy wygląd. Podczas odsłonięcia "Zaczytanej ławki Brzechwy" przemówiła ona głosem Macieja Stuhra, który wiersz przeczytał. Wydarzyło się to w piątek, 19 lipca. Akcję obserwowała Wioletta Myszkowska i w tym, trzecim lipcowym wydaniu, przedstawia w Magazynie minireportaż. Pojawiają się w nim: Katarzyna Nawrocka (Fundacja Zaczytani.org) oraz oczywiście Katarzyna Błażejewska i Maciej Stuhr.

Magdalena Piekorz Magdalena Piekorz (fot. Piotr Dłubak)

Reporterski charakter ma całe to wydanie. Przed premierą "Siły przyzwyczajenia" Thomasa Bernharda w reżyserii Andre Hubnera-Ochodlo spotkałam się w Teatrze Atelier w Sopocie z dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie – reżyser teatralną, filmową i – ostatnio także operową – Magdaleną Piekorz. Zakończył się właśnie pierwszy sezon jej pracy w Częstochowie i po raz pierwszy gościła na premierze w Atelier, który to teatr koprodukował spektakl. Premiera częstochowska – 14 września.

Piotr Machalica Piotr Machalica (fot. Jacek Poremba)

Sopockiemu Atelier patronujemy od lat i tym razem zapraszamy na premierowe spektakle muzyczne Piotra Machalicy pod tytułem "Kofta. Jakoś leci". Piotr Machalica, poprzedni dyrektor artystyczny częstochowskiego teatru, był na premierze "Siły przyzwyczajenia" i mieliśmy okazję spotkać się.


Plakat promujący wystawę "Body Works" Plakat promujący wystawę "Body Works"

W sopockiej natomiast Państwowej Galerii Sztuki, przypominamy, mamy szansę oglądać podczas tych wakacji trzy nowe wystawy: "Skaters" Tomasza Gudzowatego, "Matejko" oraz "Body Works". O "Matejce" opowiadaliśmy, otwierając sezon wakacyjny w MBK, 30 czerwca. Teraz oprowadzamy Państwa wraz z Gosią Golińską (współautorką i współkuratorką) po "Body Works" oraz dzielimy się swoimi uwagami wraz z dyrektorem PGS – Zbigniewem Buskim – na temat "Skaters". To dwie bardzo różne wystawy: multimedialna, zbiorowa, przedstawiająca prace, wpisujące się w nurt sztuki krytycznej oraz fotograficzna, prezentująca gigantyczne powiększenia zdjęć najwyższej jakości. Obie wystawy mają charakter narracyjny i, choć niełatwe w odbiorze, stanowią interesujące i atrakcyjne propozycje dla odwiedzjących latem kurort.

Plakat promujący wystawę "Skaters" Plakat promujący wystawę "Skaters"

Kolejne więc wydanie wakacyjne MBK to efekt reporterskich wędrówek na trasie: Częstochowa – Kraków – Sopot. Jest ruch na tej trasie, o czym zapewniam.

Sponsorem audycji jest Alior Bank.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Autorka materiału reporterskiego: Wioletta Myszkowska
Wydawca: Jakub Sadowski
Data emisji: 21.07.2019 
Godzina emisji: 21.09