X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ławka, która mówi

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 22:00
Ławka, która mówi… wierszem! To "Zaczytana ławka Brzechwy w Krakowie". Można na niej naturalnie usiąść i przeczytać wiersz Jana Brzechwy pod tytułem "Na straganie". I jest drugą taką w Krakowie.
Audio
  • Reportażowe wydanie MBK (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Katarzyna Błażejewska na Zaczytanej ławce Brzechwy
Katarzyna Błażejewska na "Zaczytanej ławce Brzechwy"Foto: mat. promocyjne

Poprzednia pojawiła się w mieście w ubiegłym roku z limerykiem Wisławy Szymborskiej (na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego). Pomysłodawczynią akcji promującej w ten nietypowy sposób czytelnictwo i pomagającej małym pacjentom jest Fundacja Zaczytani.org. Nowy miejski "mebel" ma kształt książki i swojego ambasadora. W tym roku jest nim… kobieta – Katarzyna Błażejewska-Stuhr. Pani ambasador jest dietetyczką, co sprawiło, że "jej" ławka ma "smakowity" i "zdrowy wygląd. Podczas odsłonięcia "Zaczytanej ławki Brzechwy" przemówiła ona głosem Macieja Stuhra, który wiersz przeczytał. Wydarzyło się to w piątek, 19 lipca. Akcję obserwowała Wioletta Myszkowska i w tym, trzecim lipcowym wydaniu, przedstawia w Magazynie minireportaż. Pojawiają się w nim: Katarzyna Nawrocka (Fundacja Zaczytani.org) oraz oczywiście Katarzyna Błażejewska i Maciej Stuhr.

Magdalena Piekorz Magdalena Piekorz (fot. Piotr Dłubak)

Reporterski charakter ma całe to wydanie. Przed premierą "Siły przyzwyczajenia" Thomasa Bernharda w reżyserii Andre Hubnera-Ochodlo spotkałam się w Teatrze Atelier w Sopocie z dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie – reżyser teatralną, filmową i – ostatnio także operową – Magdaleną Piekorz. Zakończył się właśnie pierwszy sezon jej pracy w Częstochowie i po raz pierwszy gościła na premierze w Atelier, który to teatr koprodukował spektakl. Premiera częstochowska – 14 września.

Piotr Machalica Piotr Machalica (fot. Jacek Poremba)

Sopockiemu Atelier patronujemy od lat i tym razem zapraszamy na premierowe spektakle muzyczne Piotra Machalicy pod tytułem "Kofta. Jakoś leci". Piotr Machalica, poprzedni dyrektor artystyczny częstochowskiego teatru, był na premierze "Siły przyzwyczajenia" i mieliśmy okazję spotkać się.


Plakat promujący wystawę "Body Works" Plakat promujący wystawę "Body Works"

W sopockiej natomiast Państwowej Galerii Sztuki, przypominamy, mamy szansę oglądać podczas tych wakacji trzy nowe wystawy: "Skaters" Tomasza Gudzowatego, "Matejko" oraz "Body Works". O "Matejce" opowiadaliśmy, otwierając sezon wakacyjny w MBK, 30 czerwca. Teraz oprowadzamy Państwa wraz z Gosią Golińską (współautorką i współkuratorką) po "Body Works" oraz dzielimy się swoimi uwagami wraz z dyrektorem PGS – Zbigniewem Buskim – na temat "Skaters". To dwie bardzo różne wystawy: multimedialna, zbiorowa, przedstawiająca prace, wpisujące się w nurt sztuki krytycznej oraz fotograficzna, prezentująca gigantyczne powiększenia zdjęć najwyższej jakości. Obie wystawy mają charakter narracyjny i, choć niełatwe w odbiorze, stanowią interesujące i atrakcyjne propozycje dla odwiedzjących latem kurort.

Plakat promujący wystawę "Skaters" Plakat promujący wystawę "Skaters"

Kolejne więc wydanie wakacyjne MBK to efekt reporterskich wędrówek na trasie: Częstochowa – Kraków – Sopot. Jest ruch na tej trasie, o czym zapewniam.

Sponsorem audycji jest Alior Bank.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Autorka materiału reporterskiego: Wioletta Myszkowska
Wydawca: Jakub Sadowski
Data emisji: 21.07.2019 
Godzina emisji: 21.09