X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nazywam się Czerwień i zaczynam jesień

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 22:00
Nobel dla tego, kto wymyślił tę frazę: "Nazywam się Czerwień"! I otrzymał on literacką Nagrodę Nobla w 2006 roku, a Czerwień uczynił jednym z narratorów swojej powieści pod tym właśnie tytułem, osiem lat wcześniej. To Orhan Pamuk.
Audio
  • Bogusław Deptuła zainspirowany Orhanem Pamukiem (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Wystawa Nazywam się Czerwień
Wystawa "Nazywam się Czerwień"Foto: mat. prasowe

Nazywam się Czerwień Nazywam się Czerwień

Autor wystawy, otwartej właśnie w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, krytyk i historyk sztuki – Bogusław Deptuła – cytuje ów tytuł, pożyczając go niejako od noblisty. Cytaty z powieści Pamuka zostały zresztą zamieszczone w katalogu do wystawy, co jej ideę podbudowuje literacko, choć ten fragment, który przywołujemy, o czerwieni nie traktuje: "Pewien wielki europejski mistrz sztuk plastycznych spacerował po europejskiej łące wraz z innym malarzem i rozmawiali o sztuce. Przed nimi pojawił się las. Jeden mistrz powiedział do drugiego: "Jeśli jesteś prawdziwym artystą, narysujesz to drzewo tak, że miłośnik przyrody, gdy tu przyjdzie, rozpozna je pośród innych. Dziękuję Allahowi, że mnie, biednego drzewa, które tu widzicie, nie narysowano z taką precyzją. I nie dlatego, iż gdybym powstało w stylu europejskim, to wszystkie psy Stambułu, uważając mnie za prawdziwe, siusiałyby na mnie, ale dlatego, że ja nie chcę być drzewem samym w sobie, chcę być jego znaczeniem".

Trudne? Tak, ale jest z nami w tym wydaniu MBK autor wystawy i pytamy go, dlaczego ten właśnie fragment powieści Pamuka wybrał, by opowiedzieć nam o swoim pomyśle.

Dodajmy: na wystawie zobaczymy 100 prac 67 artystów!

Bogusław Deptuła jest specjalistą w dziedzinie tworzenia wystaw zbiorowych o jasno określonym temacie. I temat ten precyzyjnie realizuje, przygotowując ekspozycje. Przykład sprzed dwóch lat: "Fleur de Paris" – przebój tamtego lata. Jak podkreśla, tegoroczna wystawa jest poświęcona kolorowi, oczyszczonemu z wszelkich ideologicznych skojarzeń. Bogusław Deptuła będąc naszym gościem, nie po raz pierwszy spróbuje oprowadzić słuchających nas po wystawie w sposób atrakcyjny, nawet tych, którzy jej nie będą mieli okazji jej obejrzeć.

W katalogu do "Nazywam się Czerwień" są także eseje ks. Andrzeja Draguły oraz prof. Marii Poprzęckiej. Wszystkie teksty układają się w monografię czerwieni, będącej wieloznacznym symbolem, ale też mającej siłę, jako barwa nie mająca konkurencji.

blblblb Barbara Marcinik, Bogusław Deptuła i Maria Poprzęcka (fot. Wojciech Dorosz)

Współgospodarzem wydania jest, jak zazwyczaj w PGS, jej dyrektor – Zbigniew Buski. Zdajemy sobie sprawę z tego, że zadanie mamy niełatwe, ale po raz kolejny ryzykujemy. Pisząc zapowiedź naszego spotkania w sopockiej galerii, nie wiedzieliśmy jeszcze, jak wygląda nowa ekspozycja, pierwsza w sezonie 2019/20, ale, ufając gustowi jej autora i, znając jego siłę przekonywania, mieliśmy nadzieję, że uda nam się opowiedzieć o tym, co prezentuje. 

"Nazywam się czerwień" – od 28 września w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

W tym wydaniu MBK pytamy także o wrześniowy wernisaż prac Adama Smolany w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, który to wernisaż odbył się 19 września przy współudziale PGS.

Spotykamy się pod koniec września, a więc przed finisażem wakacyjnej prezentacji malarstwa i rysunków Matejki, którą otwieraliśmy sezon wakacyjny w sopockiej galerii. Wypada więc i o jej recepcję zapytać dyrektora PGS w obecności współkuratora wystawy, którym jest Bogusław Deptuła.

Plakaty 

Jednym z gości wernisażu "Nazywam się Czerwień" była profesor Maria Poprzęcka, której wypowiedź rozpoczyna to ostatnie we wrześniu 2019 i pierwsze jesienne wydanie MBK. Słynna znawczyni historii sztuki opowiada o wspomnianej symbolice tytułowego koloru oraz o sile tej barwy. Trudno wyobrazić sobie bardziej odpowiedni motyw towarzyszący początkowi jesieni, której ikoną jest obok złota, czerwień właśnie.

Otwieramy więc w ten sposób sezon jesienny w MBK.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji zrealizowanej w Let' s Art Cafe w PGS w Sopocie.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 29.09.2019 
Godzina emisji: 21.09

Zobacz więcej na temat: Trójka Barbara Marcinik