X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Duety, duety

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 22:12
Pierwszy z duetów ma już swoją historię, sięga ona co prawda zaledwie roku 2017, za to naznaczona jest ważnymi nagrodami i ma szansę na kontynuację.
Audio
  • Duety: Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Adamczyk oraz Tomasz Man i Marcin Marzec gośćmi Barbary Marcinik (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Piotr Adamczyk i Wawrzyniec Kostrzewski
Piotr Adamczyk i Wawrzyniec Kostrzewski Foto: Wojciech Dorosz

Tworzą ten duet reżyser Wawrzyniec Kostrzewski oraz aktor Piotr Adamczyk. Zaproszenie Piotra Adamczyka do zagrania roli markiza Astolphe'a de Custine w telewizyjnym spektaklu "Listy z Rosji" świadczyło o intuicji reżysera spektaklu. Obaj byli nagrodzeni na Festiwalu Dwa Teatry. W 2019 roku aktor został obsadzony przez Wawrzyńca Kostrzewskiego w roli Poety w "Weselu". Spektakl otrzymał Grand Prix na Dwóch Teatrach, a rola Poety przyniosła Piotrowi Nagrodę miesięcznika "Teatr" im. Aleksandra Zelwerowicza. Po raz trzeci reżyser dał rolę główną aktorowi, realizując radiową adaptację powieści Moniki Milewskiej, pt. "Latawiec z betonu" (patrz: STT z 20 października). Dwa ostatnie fakty sprawiły, że postanowiliśmy zaprosić panów do MBK, w tydzień po Trójkowej premierze słuchowiska oraz w niewiele ponad tydzień po uroczystości wręczenia Nagród miesięcznika Teatr. Jak ów duet wchodzi ze sobą w interakcję, przekonaliśmy się w pierwszej części tego wydania MBK. 

Piotr Adamczyk, Wawrzyniec Kostrzewski i Barbara Marcinik Piotr Adamczyk, Wawrzyniec Kostrzewski i Barbara Marcinik

Piotr Adamczyk i Wawrzyniec Kostrzewski tworzą oczywiście także niezależnie od siebie. Aktor "nie schodzi" z planu filmowego w Polsce i za granicą. Gra między innymi w filmie Macieja Pieprzycy, nagrodzonym Srebrnymi Lwami na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Ten film powstał z jego inicjatywy!

Reżyser dał niedawno premierę spektaklu dla młodzieży w Teatrze Kamienica w Warszawie, pt. "Wszechmocni w sieci".

Barbara Marcinik, Tomasz Man i Marcin Marzec Barbara Marcinik, Tomasz Man i Marcin Marzec

Drugi duet nie jest jeszcze tak słynny, jak pierwszy, ale ma też trudniejszą drogę do sławy. Tomasz Man i Marcin Marzec tworzą na dwóch krańcach Polski. Reżyser – we Wrocławiu, aktor – w Gdańsku. W Gdańsku, w Teatrze Miniatura spotkali się po raz pierwszy. Kolejne ich spotkania odbywają się wszak w innych miastach. Tomasz Man zaproponował Marcinowi Marcowi rolę Tadeusza Nalepy w Teatrze im. Siemaszkowej w Rzeszowie, w spektaklu "Kiedy byłem małym chłopcem". W Warszawie w Teatrze Polskiego Radia zrealizowali wersję radiową tej sztuki dla Sceny Teatralnej Trójki. W poniedziałek, 21 października odbyła się premiera autorskiego przedstawienia Tomasza Mana, pod tytułem "Idę, ale zimno mi w stopy" o Grzegorzu Przemyku (patrz, wydanie MBK z 20 października). Marcin Marzec zagrał w nim rolę Przyjaciela.

Obaj panowie wkroczyli do studia Trójki w sposób nietypowy. Co to znaczy? Przekonaliśmy się w części drugiej wydania Magazynu.

Tomasz Man i Marcin Marzec w Trójkowym studiu Tomasz Man i Marcin Marzec w Trójkowym studiu

My, spotykamy się z aktorem i reżyserem na dzień przed prezentacją słuchowiska o Tadeuszu Nalepie w cyklu prezentacji słuchowisk z STT w Konsulacie Kultury w Gdyni. 


Marcin Marzec i Andrzej Chyra, fot. Krzysztof Sielicki Marcin Marzec i Andrzej Chyra, fot. Krzysztof Sielicki

To wydanie audycji to stanowi swoistą kontynuację niedzielnego wieczoru sprzed tygodnia.

PS

Z przedostatniej chwili:

Latawiec z Pomorską Nagrodą Literacką "Wiatr od morza" w kategorii Literacka Książka Roku!
Gratulujemy autorce – Monice Milewskiej.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 27.10.2019 
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Gombrowicz, Gombrowicz

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 22:00
Urodził się 4 sierpnia 1904 roku, Polskę na zawsze opuścił 29 lipca 1939 roku, zmarł we Francji w nocy z 24 na 25 lipca 1969 roku. Nie możemy być obojętni wobec tych rocznic: 115. – urodzin, 80. – wypłynięcia na transatlantyku Chrobry do Ameryki Południowej oraz 50. – śmierci w Vence.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szekspir, Szekspir…

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 22:00
I – już po! TPK otwierała serię spotkań z 23. Festiwalu Szekspirowskiego, MBK  – zamyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ten głos!

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 10:00
Ten głos, a raczej rodzaj głosu, nazywa się barytonem.
rozwiń zwiń