X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nieboski świat na boskiej komedii

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 22:12
Wśród nocnej ciszy, w "świecie, z którego bogowie odeszli" – jaka jest rola artysty? To pytanie, postawione przez Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia 2019 w Krakowie.
Audio
  • Bartosz Szydłowski gościem Barbary Marcinik (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Bartosz Szydłowski
Bartosz SzydłowskiFoto: Wojciech Dorosz/PR

Tegoroczny festiwal odbywa się po raz 12., a my towarzyszymy mu od lat. Jego twórcą i dyrektorem artystycznym jest Bartosz Szydłowski – założyciel i dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa w Nowej Hucie, także kurator programu Teatru Słowackiego oraz – jak podkreśla – nade wszystko reżyser. Na niecały tydzień przed rozpoczęciem Boskiej Komedii spotykamy się zazwyczaj z jej dyrektorem, po to, by przygotować się wspólnie do tego teatralnego święta.

Program Boskiej Komedii podzielony jest na trzy sekcje: INFERNO, PURGATORIO i PARADISO (inspiracja – oczywista).  

Największe zainteresowanie budzi "piekielny" konkurs, zatem i my poświęcamy mu szczególną uwagę. Najsłynniejsze spektakle minionego sezonu będzie oceniało sześcioosobowe zagraniczne jury. Werdykt poznamy późnym wieczorem 14 grudnia.

"Czyśćcowe" pokazy – towarzyszą konkursowi, a wśród nich jest nowy spektakl Krystiana Lupy – dwukrotnego laureata głównej nagrody festiwalu – "Capri - wyspa uciekinierów" z Teatru Powszechnego w Warszawie.

"Niebiańskie" prezentacje – to przegląd młodego teatru.

Zarówno w konkursie, jak i poza nim znajdują się przedstawienia teatrów krakowskich.

Ekipa Trójki na Boskiej Komedii: Jan Niebudek, Agnieszka Obszańska i Baszka Marcinik oraz dyrektor festiwalu - Bartosz Szydłowski, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Ekipa Trójki na Boskiej Komedii: Jan Niebudek, Agnieszka Obszańska i Baszka Marcinik oraz dyrektor festiwalu - Bartosz Szydłowski, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Z Krakowem łączymy się także w części drugiej wydania. Dyrektor artystyczny Teatru Nowego Proxima – Tomasz Kireńczuk – opowiada o tym, co znajdzie się m.in. w sekcji PARADISO – czyli o projekcie realizowanym przez ten krakowski teatr, a poświęconym "nowemu teatrowi" – Laboratorium Nowego Teatru. Co oznacza ta gra słowna – Teatr Nowy – "Nowy Teatr"?

W części trzeciej wydania, słuchamy o rozpoczynających się 6 grudnia Śląskich Targach Książki w Katowicach. To najmłodsze bodaj targi książki, ale odbędą się po raz 5, zatem, choć dotąd tego nie czyniliśmy, postanowiliśmy o nich opowiedzieć. Naszym ostatnim gościem wydania jest wiceprezes targów, Jacek Oryl. 

Jacek Oryl, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Jacek Oryl, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

W finale wreszcie zapraszamy na kolejne spotkanie w Konsulacie Kultury w Gdyni. W poniedziałek, 2 grudnia, przedstawimy wraz z Wojciechem Fułkiem wyjątkowo nie słuchowisko ze Sceny Teatralnej Trójki, lecz – z Programu II. To Grand Prix tegorocznego Festiwalu Dwa Teatry – "Wielka Improwizacja" Wojciecha Tomczyka w reżyserii Janusza Zaorskiego. Nie mogliśmy byli odmówić sobie prezentacji tego słuchowiska, w którym wystąpili: Piotr Fronczewski, Jerzy Radziwiłłowicz oraz Andrzej Mastalerz.

PS

Z ostatniej chwili: 30 listopada, w Nowym Teatrze w Warszawie odbyła się premiera "Matki Joanny od Aniołów" wg opowiadania J. Iwaszkiewicza, w reżyserii Jana Klaty. W roli tytułowej wystąpiła Małgorzata Gorol (Talent Trójki w kategorii Teatr 2016 ). Rolę księdza Suryna zagrał Bartosz Bielenia (finalista Talentów Trójki w kategorii Teatr 2015). Oboje gościli w "Trójce pod Księżycem" 29 listopada, po próbie generalnej spektaklu, zmęczeni, ale szczęśliwi

Małgorzata Gorol i Bartosz Bielenia odtwórcy głównych ról w sobotniej premierze "Matki Joanny od Aniołów", goszczący w audycji TPK tuż przed premierą, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Małgorzata Gorol i Bartosz Bielenia odtwórcy głównych ról w sobotniej premierze "Matki Joanny od Aniołów", goszczący w audycji TPK tuż przed premierą, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 1.12.2019 
Godzina emisji: 21.08

kw

Czytaj także

Przed burzą i…

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 22:00
Odwiedził nas dyrektor artystyczny TR Warszawa Grzegorz Jarzyna. Pod koniec października przedstawił on w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie spektakl dyplomowy IV roku Wydziału Aktorskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest jeszcze panna Hela…"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 22:00
Ten festiwal oraz konkurs, stanowiący ważny jego element, nie ma długiej historii, ale trudno przecenić pomysł, by i twórczość Wojciecha Młynarskiego była cyklicznie przypominana, nie tylko przez śpiewających go znanych artystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A to Polska właśnie…

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 22:00
Ostatnie w tym roku listopadowe wydanie MBK transmitujemy z Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, gdzie możemy oglądać dwie nowe wystawy.
rozwiń zwiń