X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dudi "przeczesał się na święta" i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 22:00
W przedostatnim wydaniu MBK w 2019 spotkaliśmy się z Andrzejem "Dudim" Dudzińskim – malarzem, rysownikiem, grafikiem, fotografem, satyrykiem, urodzonym w Sopocie, z okazji finału roku 50-lecia jego pracy artystycznej.
Audio
  • 50-lecie pracy artystycznej Andrzeja "Dudiego" Dudzińskiego (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Andrzej Dudi Dudziński i Barbara Marcinik
Andrzej Dudi Dudziński i Barbara MarcinikFoto: Wojciech Dorosz/PR

Rozmawialiśmy jednak przed otwarciem jego wystawy w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki. Kuratorem tej wystawy jest krytyk, historyk sztuki – Bogusław Deptuła. Długoletnia znajomość z jubilatem zobowiązuje i mieliśmy szansę, wiedząc już, jak wygląda wystawa pod tytułem "Pięćdziesiąt na Pięćdziesiąt", spotkać się na niej z dyrektorem galerii – Zbigniewem Buskim oraz z kuratorem ekspozycji. Na obejrzenie jej z przyjemnością zaprosiliśmy tych, którzy jeszcze nie widzieli szalonej wyprawy w świat jubilata. 

Andrzej Dudi Dudziński "Pięćdziesiąt na pięćdziesiąt" Andrzej "Dudi" Dudziński "Pięćdziesiąt na pięćdziesiąt"  (fot. mat. promocyjne)

Przed tygodniem, w pierwszym wydaniu MBK 2020, rozmawialiśmy o polskich emigrantach, m.in. o Januszu Głowackim, którego, jak to sam określał "stan wojenny uczynił znanym w świecie pisarzem". Andrzej Dudziński należał też do owej wspominanej przez nas "diaspory artystycznej" za granicą. W 1970 roku wypłynął wraz z żoną Magdą Dygat z Polski Batorym do Anglii. Pozostali tam dwa lata. Andrzej Dudziński miał już za sobą współpracę z najsłynniejszymi polskimi periodykami, takimi jak "Polska", "Szpilki" oraz "Ty i Ja". W Londynie, jak przypomina Bogusław Deptuła, "trafił do redakcji najbardziej zwariowanego pisma tamtego czasu, undergroundowego "OZ". Po powrocie do Polski tworzył między innymi słynnego ptaka Dudi, ale już w 1977 roku państwo Dudzińscy wyruszyli do Stanów Zjednoczonych, stając się na długie lata emigrantami na Wschodnim Wybrzeżu. I dalej – Bogusław Deptuła – "Dudziński podbijał globalną wioskę… To był prawdziwy American Dream…".

Andrzej Dudi Dudziński "Pięćdziesiąt na pięćdziesiąt" Andrzej Dudi Dudziński "Pięćdziesiąt na pięćdziesiąt"  Foto: mat. promocyjne

Przypominaliśmy ważne punkty z biografii autora prac na sopockiej wystawie, mamy bowiem zarazem świadomość, że rozmowa o niej samej nie była łatwa. To – po pierwsze – wybór z jego gigantycznego dorobku, po drugie – za każdą pracą kryje się historia, po trzecie – opowiedzenie o którejkolwiek jest prawie niemożliwe. Pozostaje slogan: "to trzeba zobaczyć", ale można oczywiście najpierw spróbować nas posłuchać.

Andrzej "Dudi" Dudziński powrócił do miasta, którego honorowym obywatelem jest i powrócił do galerii, w której, jak powiedział nam, prezentował do tej pory wszystkie swoje najważniejsze etapy/rodzaje twórczości.

Zanim rozpoczęliśmy naszą wyprawę po wystawie Andrzeja Dudzinskiego, w południe odbył się finisaż "Nazywam się Czerwień". To wspaniała okazja, by obejrzeć tę niezwykłą ekspozycję – poświęconą jednemu kolorowi, z przewodnikiem. W tej roli kurator: Bogusław Deptula. Więcej, ów znakomity krytyk, historyk sztuki, nadzwyczaj elokwentny, oprowadził nas i po pozostałych salach PGS.

Audycję, transmitowaną z PGS, realizował Andrzej Dubas z Radia Gdańsk.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 12.01.2019 
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Gościnność po polsku

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 22:00
Kontynuujemy prezentację laureatów tym razem teatralnych konkursów, rozstrzyganych pod koniec roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeczesałem się na święta!

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 22:12
Słynna kwestia, wypowiedziana przez ptaka Dudi, sygnalizuje, że to wydanie MBK, przedostatnie w 2019 roku, nie jest zwyczajne.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operowy finał roku

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 22:00
Mariusz Treliński opowiadał w Trójce, jak wyglądała praca przy realizacji "Halki" Stanisława Moniuszki w słynnym Theater an der Wien. W połowie lutego 2020 roku spektakl będzie można zobaczyć na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie. 
rozwiń zwiń