"Słowa nas mówią"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 22:00
"To nie my mówimy, lecz słowa nas mówią" – cytat ze "Ślubu" Witolda Gombrowicza to swoiste motto drugiego lutowego wydania MBK 2020.
Audio
  • MBK pełne Gombrowicza (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Wystawa Gombrowicz w BUW
Wystawa "Gombrowicz" w BUWFoto: materiały prasowe

Wystawa "Gombrowicz" w BUW (mat. prasowe) Wystawa "Gombrowicz" w BUW (mat. prasowe)

Słowa oraz fotografie składają się na wystawę otwartą 23 stycznia w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Wystawa domyka cykl wydarzeń związanych z 50. rocznicą śmierci autora "Ślubu" i zatytułowana jest "Gombrowicz". Naszym gościem jest profesor Anna Spólna, specjalista do spraw edukacji i nauki w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, współautorka scenariusza ekspozycji wraz z Tomaszem Tyczyńskim. Wybrane na wystawę cytaty pochodzą m.in. ze "Ślubu", z "Dziennika", "Ferdydurke". Przytaczane są w trzech językach: polskim, francuskim oraz angielskim.

Wystawa przypomina najpierw o istnieniu muzeów Witolda Gombrowicza: we Wsoli, dworku brata Witolda oraz w Vence, Willi Alexandrine, w której Rita Labrosse oraz Witold wynajmowali drugie piętro od 1964 do marca 1969 roku. Adam Orlewicz, autor koncepcji plastycznej, zestawił plansze z cytatami oraz zdjęciami, z lustrami, stwarzając efekt zbliżony do tego, jaki można oglądać w Willi Alexandrine. Lustra nawiązują do filozofii Witolda Gombrowicza i o tym m.in. opowiada nasz gość.

My z kolei do Witolda Gombrowicza powracamy, ilekroć jest okazja. Wspominaliśmy go także, otwierając rok 2020 w MBK z Muzeum Emigracji w Gdyni. 81 lat temu, w lipcu 1939 roku, wypływał z Dworca Morskiego na Transatlantyku Chrobry do Argentyny. Polskę widział wtedy po raz ostatni, spoglądając zapewne z pokładu Chrobrego na ulicę… Polską 1. Brzmi to sentymentalnie, ale trudno o tym nie pamiętać, również w przeddzień setnej rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Wystawa z BUW powędruje m.in. do Kielc, Lublina, Radomia oraz Vence.

Można tu dodać, że w Teatrze Powszechnym w Radomiu Kinga Dębska wystawiła właśnie "Tancerza" wg opowiadania "Tancerz mecenasa Kraykowskiego". Teatr radomski jest organizatorem, odbywającego się co dwa lata, Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego.

Okładka "Dramatów wybranych" Marka Kochana Okładka "Dramatów wybranych" Marka Kochana (mat. prasowe)

W części drugiej wydania gościmy Marka Kochana. Ukazał się bowiem tom jego "Dramatów wybranych". Dramatów jest siedem. Tom został przygotowany przez Kalinę Zalewską, redaktor wicenaczelną miesięcznika "Teatr". Sztuki poprzedza obszerna analiza zamieszczonych w nim tekstów. Drugim gościem wydania jest autor dramatów. Kalina Zalewska wybrała te jego sztuki, które w jej interpretacji zostały napisane przez "socjologa w teatrze". I o tym wyborze z Markiem Kochanem rozmawiamy. Jest on także twórcą słuchowisk dla Teatru Polskiego Radia, w tym – dla Sceny Teatralnej Trójki. Żadne z naszych słuchowisk nie "pasowało" jednak do wyboru wg przyjętego klucza. Rozmowy z Markiem Kochanem trzeba słuchać czujnie, gdyż "słowa, które go mówią", pochodzą m.in. ze sfery z pogranicza rzeczywistości i fikcji.

Marek Kochan Marek Kochan (fot. Wojciech Dorosz)

W finale wydania przypominamy o zbliżającej się polskiej premierze opery "Halka" Stanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Po prapremierze w Wiedniu będzie "Halka" prezentowana w Operze Narodowej. W spektaklu premierowym wystąpi m.in. światowej sławy polski tenor – Piotr Beczała.

PS. Bartku, przed Nocą Oscarów trzymamy kciuki.

Bartosz Bielenia (fot. Kasia Siewruk) Bartosz Bielenia (fot. Kasia Siewruk)

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 9.02.2020 
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

"Fotografowałem polskiego króla" – Michał Szlaga

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 22:00
Odkąd poznaliśmy się, każdego roku w sierpniu odbywamy rytualną wędrówkę po Stoczni Gdańskiej. Dziś to raczej miejsce po Stoczni Gdańskiej, a Michał Szlaga obchodzi 20-lecie pracy twórczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dudi "przeczesał się na święta" i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 22:00
W przedostatnim wydaniu MBK w 2019 spotkaliśmy się z Andrzejem "Dudim" Dudzińskim – malarzem, rysownikiem, grafikiem, fotografem, satyrykiem, urodzonym w Sopocie, z okazji finału roku 50-lecia jego pracy artystycznej.
rozwiń zwiń