Góry Trójce

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 22:00
Już od 22 lat łączy nas formalny związek, który pozbawiony byłby sensu, gdyby nie wzajemna sympatia. By współpraca trwała tak długo, potrzebne jest zaangażowanie obu stron, w tym przypadku Szklarskiej Poręby oraz Trójki.
Audio
  • Magazyn Bardzo Kulturalny w Szklarskiej Porębie (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Barbara Marcinik w Szklarskiej Porębie
Barbara Marcinik w Szklarskiej PorębieFoto: Mirosław Graf

Przez te lata zmieniały się władze miasta, my dorastaliśmy (w kwietniu ukończymy 58 lat), ale pomysłów wciąż przybywa i bez względu na pogodę, o różnych porach roku, nie tylko zimą, zdążyliśmy niemal wszyscy doświadczyć gościnności miasta, które właśnie obchodzi jubileusz otrzymania praw miejskich. Najstarsza w naszym gronie ekipa sportowo-rekreacyjna z latami powiększała się o muzyczną, a od 6 lat – kulturalną (w szerszym znaczeniu tego słowa), dzięki Festiwalowi Trójka Górom. Dowód na to, kto do tej pory dzielił się swoimi pasjami w Szklarskiej Porębie, stanowi słynny murek na Skwerze Radiowej Trójki. Ślady swojej obecności w mieście u stóp Karkonoszy i Gór Izerskich pozostawili dziennikarze wszystkich redakcji. Z wieloma miastami na mapie Polski bywaliśmy związani, ale tak długo – z żadnym innym. Za to dziękujemy miastu, ciesząc się, że nie tylko Trójka – górom, ale także góry – Trójce.

W tę niedzielę kolejna ekipa wyjeżdża spod Szrenicy, choć z wielu powodów tegoroczna wyprawa była wyjątkowo trudna. 

Anna Dymna i Baszka Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio) Anna Dymna i Baszka Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio)

MBK należy do tych najstarszych audycji, choć nie tak często odwiedzających Szklarską Porębę. Przed trzema laty po dłuższej przerwie powróciła w góry (związany nade wszystko z Pomorzem). Dwa lata temu zaprosiliśmy do Szklarskiej Poręby panią Anię Dymną i tak składa się, że była ona pierwszym gościem tego wydania, aktorka, urodzona na Dolnym Śląsku, mieszkająca od dzieciństwa w Krakowie. W styczniu tego roku wraz ze współtwórcami Krakowskiego Salonu Poezji Anna Dymna przeniosła Salon z Teatru Słowackiego do Narodowego Starego Teatru i o tym nowym etapie między innymi opowiedzieliśmy. Anna Dymna jest nie tylko aktorką Narodowego Starego Teatru, prowadzi ona także Fundację Mimo Wszystko, wraz z którą organizuje Festiwal Zaczarowanej Piosenki. Z nami pani Ania jest związana od prawie 20 lat.

"Magazyn Bardzo Kulturalny" w Szklarskiej Porębie  Foto: Robert Kotecki "Magazyn Bardzo Kulturalny" w Szklarskiej Porębie Foto: Mirosław Graf

W części drugiej wydania z kolei opowiedzieliśmy o pewnym miejscu Szklarskiej Poręby, które ma bogatą historię i, której pejzaż należy do wyjątkowych.  Jego centralnym punktem jest historyczna właśnie Dolina Siedmiu Domów, a szczególnie interesującym obiektem jest Muzeum Gerharta i Carla Hauptmannów. Po tym Muzeum oprowadzała nas dyrektor Bożena Danielska. Czy udało nam się przekazać w pełni to, co stanowi o atrakcyjności kulturalno-turystycznej tego miejsca, przekonaliśmy się. Czas, jaki przysługuje relacji reporterskiej, nie może przekraczać 20 minut. Przygotowujemy jednak co najmniej jeden jeszcze reportaż, opowiadający o historii tej części Dolnego Śląska.

Baszka Marcinik i Bożena DanielskaPrzemysław Wiater, Baszka Marcinik i Bożena Danielska (fot. Grażyna Biederman)

Był jeszcze trzeci temat w tym wydaniu MBK. To wystawa obrazów pary artystów z Sopotu, którzy w poszukiwaniu inspiracji powędrowali do Berlina. W Instytucie Polskim w Berlinie otworzyli już swoją pierwszą wspólną wystawę, pod znaczącym tytułem "Życie jest gdzie indziej". Ta para to Joanna Rusinek i Filip Kalkowski. Mieliśmy już okazję spotkać się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, w której pokazywali przed trzema laty wystawę pod tym tytułem. Galeria sprawuje swoistą opiekę artystyczną nad twórcami z Sopotu. Tym razem, po raz pierwszy Joanna i Filip, w drodze z Berlina do Sopotu, odwiedzili Trójkę. Towarzyszył im ich pełen wdzięku syn – Bruno.

Joanna Rusinek i Filip Kalkowski z synem Brunem i Baszka Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio) Joanna Rusinek i Filip Kalkowski z synem Brunem i Baszką Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio)

Kolejna podróżne wydanie MBK, tym razem wydarzyło się na trasie: Kraków – Szklarska Poręba – Warszawa – Sopot – Berlin.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 16.02.2020 
Godzina emisji: 21.07

Czytaj także

Z ziemi włoskiej do Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 22:00
Polsko-włoskie motywy przewijały się w tym wydaniu MBK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cześć kochanie. Głowacki 3.1"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 22:00
Marzenie, by tak rozpoczynać miesiąc, na przykład – luty, ma szansę spełnić się. "Cześć, kochanie. Głowacki 3.1" to tytuł premiery trzech jednoaktówek Janusza Głowackiego, przygotowanej w Konsulacie Kultury w Gdyni. Premierę zaplanowano na 31 stycznia, dwa kolejne spektakle – na 1 i 2 lutego 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słowa nas mówią"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 22:00
"To nie my mówimy, lecz słowa nas mówią" – cytat ze "Ślubu" Witolda Gombrowicza to swoiste motto drugiego lutowego wydania MBK 2020.
rozwiń zwiń