X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Góry Trójce

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 22:00
Już od 22 lat łączy nas formalny związek, który pozbawiony byłby sensu, gdyby nie wzajemna sympatia. By współpraca trwała tak długo, potrzebne jest zaangażowanie obu stron, w tym przypadku Szklarskiej Poręby oraz Trójki.
Audio
  • Magazyn Bardzo Kulturalny w Szklarskiej Porębie (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Barbara Marcinik w Szklarskiej Porębie
Barbara Marcinik w Szklarskiej PorębieFoto: Mirosław Graf

Przez te lata zmieniały się władze miasta, my dorastaliśmy (w kwietniu ukończymy 58 lat), ale pomysłów wciąż przybywa i bez względu na pogodę, o różnych porach roku, nie tylko zimą, zdążyliśmy niemal wszyscy doświadczyć gościnności miasta, które właśnie obchodzi jubileusz otrzymania praw miejskich. Najstarsza w naszym gronie ekipa sportowo-rekreacyjna z latami powiększała się o muzyczną, a od 6 lat – kulturalną (w szerszym znaczeniu tego słowa), dzięki Festiwalowi Trójka Górom. Dowód na to, kto do tej pory dzielił się swoimi pasjami w Szklarskiej Porębie, stanowi słynny murek na Skwerze Radiowej Trójki. Ślady swojej obecności w mieście u stóp Karkonoszy i Gór Izerskich pozostawili dziennikarze wszystkich redakcji. Z wieloma miastami na mapie Polski bywaliśmy związani, ale tak długo – z żadnym innym. Za to dziękujemy miastu, ciesząc się, że nie tylko Trójka – górom, ale także góry – Trójce.

W tę niedzielę kolejna ekipa wyjeżdża spod Szrenicy, choć z wielu powodów tegoroczna wyprawa była wyjątkowo trudna. 

Anna Dymna i Baszka Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio) Anna Dymna i Baszka Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio)

MBK należy do tych najstarszych audycji, choć nie tak często odwiedzających Szklarską Porębę. Przed trzema laty po dłuższej przerwie powróciła w góry (związany nade wszystko z Pomorzem). Dwa lata temu zaprosiliśmy do Szklarskiej Poręby panią Anię Dymną i tak składa się, że była ona pierwszym gościem tego wydania, aktorka, urodzona na Dolnym Śląsku, mieszkająca od dzieciństwa w Krakowie. W styczniu tego roku wraz ze współtwórcami Krakowskiego Salonu Poezji Anna Dymna przeniosła Salon z Teatru Słowackiego do Narodowego Starego Teatru i o tym nowym etapie między innymi opowiedzieliśmy. Anna Dymna jest nie tylko aktorką Narodowego Starego Teatru, prowadzi ona także Fundację Mimo Wszystko, wraz z którą organizuje Festiwal Zaczarowanej Piosenki. Z nami pani Ania jest związana od prawie 20 lat.

"Magazyn Bardzo Kulturalny" w Szklarskiej Porębie  Foto: Robert Kotecki "Magazyn Bardzo Kulturalny" w Szklarskiej Porębie Foto: Mirosław Graf

W części drugiej wydania z kolei opowiedzieliśmy o pewnym miejscu Szklarskiej Poręby, które ma bogatą historię i, której pejzaż należy do wyjątkowych.  Jego centralnym punktem jest historyczna właśnie Dolina Siedmiu Domów, a szczególnie interesującym obiektem jest Muzeum Gerharta i Carla Hauptmannów. Po tym Muzeum oprowadzała nas dyrektor Bożena Danielska. Czy udało nam się przekazać w pełni to, co stanowi o atrakcyjności kulturalno-turystycznej tego miejsca, przekonaliśmy się. Czas, jaki przysługuje relacji reporterskiej, nie może przekraczać 20 minut. Przygotowujemy jednak co najmniej jeden jeszcze reportaż, opowiadający o historii tej części Dolnego Śląska.

Baszka Marcinik i Bożena DanielskaPrzemysław Wiater, Baszka Marcinik i Bożena Danielska (fot. Grażyna Biederman)

Był jeszcze trzeci temat w tym wydaniu MBK. To wystawa obrazów pary artystów z Sopotu, którzy w poszukiwaniu inspiracji powędrowali do Berlina. W Instytucie Polskim w Berlinie otworzyli już swoją pierwszą wspólną wystawę, pod znaczącym tytułem "Życie jest gdzie indziej". Ta para to Joanna Rusinek i Filip Kalkowski. Mieliśmy już okazję spotkać się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, w której pokazywali przed trzema laty wystawę pod tym tytułem. Galeria sprawuje swoistą opiekę artystyczną nad twórcami z Sopotu. Tym razem, po raz pierwszy Joanna i Filip, w drodze z Berlina do Sopotu, odwiedzili Trójkę. Towarzyszył im ich pełen wdzięku syn – Bruno.

Joanna Rusinek i Filip Kalkowski z synem Brunem i Baszka Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio) Joanna Rusinek i Filip Kalkowski z synem Brunem i Baszką Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio)

Kolejna podróżne wydanie MBK, tym razem wydarzyło się na trasie: Kraków – Szklarska Poręba – Warszawa – Sopot – Berlin.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 16.02.2020 
Godzina emisji: 21.07

Czytaj także

Z ziemi włoskiej do Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 22:00
Polsko-włoskie motywy przewijały się w tym wydaniu MBK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cześć kochanie. Głowacki 3.1"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 22:00
Marzenie, by tak rozpoczynać miesiąc, na przykład – luty, ma szansę spełnić się. "Cześć, kochanie. Głowacki 3.1" to tytuł premiery trzech jednoaktówek Janusza Głowackiego, przygotowanej w Konsulacie Kultury w Gdyni. Premierę zaplanowano na 31 stycznia, dwa kolejne spektakle – na 1 i 2 lutego 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słowa nas mówią"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 22:00
"To nie my mówimy, lecz słowa nas mówią" – cytat ze "Ślubu" Witolda Gombrowicza to swoiste motto drugiego lutowego wydania MBK 2020.
rozwiń zwiń